Olen tulossa Lapuanseudulle pariksi viikoksi ja haluaisin tietää jotain lapuan kahviloista tai pubeista, joissa vois iltasin oleilla ja vaikka tavata lapualaisia.
Tulossa Lapualle
Etelän neito
151984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei ole kertakaikkiaan mitään ravintolaelämää.yksi ainut pubi-räkälä,huoltoasemien baarit ja lauantaina latosaari.kuiva kylä keskellä ei mitään
Ompahan sitten ankeat ajat edessä. Onko edes hyviä hiihtolatuja ja kävelyreittejä?
tanssiravintolaa siellä ollenkaan.
Ylihärmä kuntokeskuksineen on liittymässä Lapuaan.
Sen myötä saamme vieläpä golf-kentänkin puhumattakaan teollisuuskeskittymästä.
Lapuan kylän keskustasta on kuntsarille 30 km matka. Minä voisin olla avustamassa, jos se vain soppii.
käy nykyään bilettämässä seinäjoella kun täällä ei ole mitään paikkaa mihin mennä.latosaari on sellainen vanhempien mesta.tuu vaan etelän tyttö tänne hiihtelemään ja kävelemään,lakeutta riittää
äläkää nyt taas lapualaaset tervetuloa eteläntyttö kyllä täällä jotain tekemistä löytyy nämä paikalliset kun on sellaista porukkaa että valitetahan kaikesta mistä vain pystyy mutta kyllä vielä löytyy kunnon miehiäkin, että tänne vaan ja tervetuloa
Älä säikähdä eteläntyttö: kaikki "verenkuljettamat" ja muut jotka eivät halua olla missään tyytyväisiä, haukkuvat Lapuaa tällä palstalla. Itsestähän se on kiinni mistä harrasteita löytää ja missä viihtyy.
Ei edes kahvilaa vaikka on 15.000 asukasta?!
Mutta ei se mitään. En aio asumaan tulla.
hyväskä on, jos ei myös kahvila!?
jokunen kahvila ja ruokapaikka!! Tutustu: http://www.lapua.fi/web/?c=84&nv=16&lang=fi
Kiitos vihjeestä. Lista näytti ihan komealta. Mitä suosittelisit erityisesti jos haluaisin viihdyttää itseäni töitten jälkeen kupilla kahvia mukavassa seurassa.
millaista haluat (vai onko omasta takaa!?) Käymisen arvoinen paikka ainakin on Ison Prässin kahvila Vanhalla Paukulla, se ei kovin myöhään ole auki, mutta paikkana ehdoton, jos vähänkään kulttuurista pidät!
Iltapalaa voit istua syömässä Elmassa, Marian Tallissa tai Lapuan Hovissa. Kahvia ja vaikka leivoksia Hyväskässä ja Aarlassa (on muuten pitäjän parhaat pullat!) Nuoriso istuu kahvittelemassa ABC:n kahviossa jne.
Taajama-alueen ulkopuolelle jos uskaltaudut niin kahvila Pullahiiri Kauhavalle päin mentäessä on ainakin kesäaikaan ihan OK! Ja ehkä näin talvella voisi piipahtaa Taivaanpankolla, rinnehiihtokeskuksen kahviossa!
Ja ainahan minäkin oon pruukannu vieraille kaffit keittää! :)
Olen jo ymmärtänyt, että meillä on vähän erilainen käsitys kahviloista. Luulen istuvani illat kotona.
lapualle mee tuu Seinäjoelle
Siellä olenkin jo käynyt. Eikä se paikka kummemmin jäämishaluja herättänyt. Kysymyksen se kyllä herätti, että onko ympäristö- ja kaupunkisuunnittelu kokonaan lopetettu Eteläpohjanmaalla.