Tai "uutta" ja uutta, minä olen aina tiennyt että lahtarit olivat kirottuja orjuuttaja-kansanmurhaajia, Mannerheim etunenässä, ikinä en anna anteeksi.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200702105726724_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200702105726724_uu.shtml
Vastaukset 15
Vanhimmat
meinaan että mitä olisi tapahtunut, jos punaiset olisivat voittaneet? Ettei vaan vielä suurempi joukkolahtaus? Johtiko bolshevikkien valtaanpääsy itänaapurissa väkivallattomuuteen? Oliko Mao lempeä hallitsija Kiinassa?
Hevonvitut, sanon minä! Yksikään ismi tällä planeetalla ei ole ollut raaempi ja väkivaltaisempi kuin kommunismi. Siksi olen ylpeä lahtarivaaristani! Ja kunnioitan valkoisia sankareita ja ennen kaikkea urhoollisia jääkäreitä! Punikit on p-----stä!
Pöljä älä sekota kommunistejä ja MARXILAISUUTTA LIIAKSI TOISIINSA. Taisi olla esi isäsi noita marskin miehiä - on nuo kolinat vähän sitä luokkaa ?
Saatana kapitalistitko täällä hilluu nyt jumalauta ruotu ojennukseen.
89 vuotta sitten tuli tuli turpaan, että lätty lätisi! Hävisitte. Jatkaa elämäänne, vittuako vielä vaahdotte? Työelämä poistaa turhat, joutavat surinat päästä. Punikit eläkää tätä päivää kuten muutkin ihmiset. Ei Punikki isovaari sen elävämmäksi muutu vaikkas kuinka pusertaa!
ensimmäiseksi avuttomia vanhuksia ja naisia eläimellisen raivonsa vallassa.
tulipahan tehdyksi. Sota on julmaa ja ratsuväki raakaa. Vaalit on jo ovella...Hoh hoijaa..!
Urho Kaleva Kekkonen toimi teloitus komppanian johtajana - eli punaisia multiin. Laahtari on laahtari ja sama piru elää niiden jälkeläisissä.
...että jäi kommunistejä liiaksi henkiin...liikaa niitä näilläkin palstoilla.
Bolsevismi eli kommunismi on kuin syöpä jonka kitkeminen on kunniateko koko ihmiskunnalle
Karl Marx ei ikinä tarkoittanut ideaansa hallintomuodoksi.
olivat kovatkin otteet tarpeen. Jos punakapina olisi onnistunut, koko Suomi näyttäisi tänään Viipurilta ja suomalaisnaiset myisivät persettään Tukholmassa.
Kyllä ainakin tavallisen tamperelaisen työväen ihmisten tiedossa on ollut, että valkokaartilaiset toimivat "Pyhän Vihan Vimmassa" kohdellessaa vangittuja ja jopa haavottuneita punakaartilaisia tai sitten aivan tavalisia "punikin hajuisia" siviili-ihmisiä!
Kapina Suomessa syntyi käytännön elämän ongelmista, eikä niinkään marxilaisten teoreetikkojen tai poliitikkojen vauhdittamana; sillä oli todellinen perustelu!
Arvaahan sen, miten käy kun kouluttamaton rääsyläisjoukko rynnistää järjestäytynyttä armeijaa vastaan! Epätoivo kansan syvissä riveissä oli todella valtava!
Mannerheimin pyytäminen valkoisenkaartin johtoon perustui tietenkin ammattitaitoon ja aateliseen, jopa feodaaliseen syntyperään, ei niinkään demokratian tai tasa- arvon, isänmaallisuuden tai yksityisen keinottelun säilyttämisen haluun!
Mannerheim, sinänsä etevä ammattimies ja valtiomieskin, kuten myöhemmät sodat osoittavaton saanut paljon kunnioitusta ihailjoiltaan, patsaitakin on pystytetty! Ratsastajapatsas Helsingissä lienee oikealla paikallaan, mutta niin on myös Tampereen Vehmaistenperällä oleva kenraalin pystikin; sillä paikalla tuossa mäellä hän seurasi Tampereen hävitystä ja kaupunkilaisten lahtaamista!
On esitetty, että patsas pitäisi siirtää keskelle kaupunkia uudistettavalle Ratinanniemelle, mutta luulen, että enemmistö tamperelaisista haluaisi sen pitämistä nykyisellä paikallaan. Sijainti on paljon kertova!!!
Jos patsasta joskus on tervattu ja punamönjätty ja jos sillä joskus on Marlboro suussa on se pientä protestointia, josta selviää pesulla ja puunauksella!
Minä en ole syyllistynyt patsaan töhrintään, kuten joku taannoin palstalla ehdotti, vaikka kuljenkin päivittäin ympäröivässä maastossa lenkeilläni. Enkä edes tiedä kenen ne Webe-tikkaat olivat!
unohtuneen,että olimme Venäjän vallan alla.Ainut tavoite Suomen armeijalla oli Venäläisten karkoittaminen maasta,joka onnistuikin,vaikka SDPeen organisoima punakaarti meni Venäläisten puolelle suomen armeijaa vastaan.
SDPeen täysin käsittämätön yhteistyö maata miehittävän ja sortavan vihollisen kanssa oli todella raakemman luokan maanpetoksellista toimintaa jota tänä päivänä on mahdoton ymmärtää.
.
-Kaikilla vanhoilla puolueilla on Fasistiset juuret Suomen sisällissodan ajoilta.
.
- Miksi ihmisillä on valmiudet aatteen,uskonnon,ismin, isänmaan tai EU:n puolesta tappamisiin.?
.
Onko syynä tarve samaistua "oikeaaa aatetta" puolustavien ryhmiin ?.
-Onko "me henki" ja "te henki" se millä kunnon miehistä tehdään hirmuja?.
ja hirmutyöntekijä ( huom. en sano ammattisotilas) vetoamalla irrationaalisseen, tyhjästä luotuun pelkoon! Alistamalla kansalainen ylistämällä hänet sankariksi ja isänmaan pelastajaksi ja viimein kruunaamalla hänen jäljellejäänyt runneltu tomumajansa sankarivainajaksi!!!
Näin se menee ja kautta aikojen on mennyt; aina löytyy eteviä manipulaattoreita, narsisteja, vallanhimoisia psykopaatteja, nimiä nyt tässä mainitsematta, mutta historia kertoo!
..valkoisen Suomen kunniakkaille jääkäreille ja kaikille valkoisten puolella taistelleille!...jääkärimarssi soimaan...
" Kaunis on kuolla kun joukkosi eessä urhona kaadut taistellen puolesta maas,puolesta heimosikin...
Nuorukaiselle kuolla kuuluu, kun hällä viellä hiuksissa nuorteat kukkaset on..."
Täydestä menee!
Näin meitä viedään!