Uudestikastajat

Miksi lahkot harrastavat uudelleen kastamista? En ikinä voisi halveksia lapsikastettani niin paljon että kävisin kasteella uudelleen jossain lahkossa! Minulle riittää että olen kertaalleen kastettu ja kunnioitan sitä kastettani! Kaste ei vie ihmistä taivaaseen eikä lapsia tarvitse jättää kastamatta, siis Jumalan valtakunnan uskopuolelle. miksi ihmeessä niin tehtäisiin? Saisitte hävetä kun viettelette kertaalleen kastettuja ja kirkkoon kuuluvia lahkoonne!
15487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olen avaajan kanssa aika lailla samoilla linjoilla. Ainakin tulisi jo ekumeniankin hengessä lopettaa esim. Ritarin tyylinen sopertelu: "et ole uskossa, koska sinut on kastettu vain lapsena" Tuosta asiasta ei ole kristikunnassa yksimielisyyttä, eikä tule. Siksi uudestikastajalahkot saisivat pitää suutaan soukemmalla tästä RÄYSIN epäolennaisesta asiasta. Tärkeintä on usko. Muu on muotoja, joita osa hellareista tosin niin kovin uima-altaineen tuntuu palvovan...

Äänestä

lapsena olisi pitänyt suorittaa? Kuka on sanonut, että lapset tulee kastaa, ja että lapsi on silloin Jumalan lapsi, mistä tietosi on ammenettu?
Raamattu ei sitä kerro, koska se ei ole Raamatussa, vai oletko ehkä sen sieltä löytänyt, jos olet, kerro ihmeessä missä kohtaa Raamatussa se on?

Äänestä
  • Ei uskoisi kaikkivaltiaasta.

    Äänestä

  • tuo jumalasi. kirjoitti:

    Ei uskoisi kaikkivaltiaasta.

    pilkkua Hän on nyt viilannut, kun noin äimäännyit?

    Äänestä

  • Alkuseurakunnassa ihmiset menivät kasteelle perhekunnittain, lapset mukana

    Äänestä

  • ,,,,,,,, kirjoitti:

    Alkuseurakunnassa ihmiset menivät kasteelle perhekunnittain, lapset mukana

    Alkusuomalaiset ihmiset menivät saunaan perhekunnittain, lapset mukana!   
       

    Äänestä

Oliko kasteesi raamatullinen. Jeesus sanoo mm ottakoon kukin teistä kasteen..
Ja he ottivat kasteen jne
Otitko kasteen vai vietiinkö sinut vanhenpien avustamana. Osasitko tunnustaa uskosi ennen kastetta. Uskon, että lapsi on automaattisesti puhdas syntyessään, ei häntä tarvi kastaa kirkonoppiin tai kirkkoon tai että hän pelastuisi ja että olisi Jeesuksen oma. Sanoit kunnioittavasi kastetta. Miksi ihmeessä? Mieti vähän mitä kirjoitat.Maailma on täynnä lapsikastettuja. On autetava heitä ymmärrykseen, ettei kaste riitä pelastukseen ja vapauteen Kristuksessa Jeesuksessa. Kun ihminen kasvaa ja alkaa ymmärtämään mitä usko on, niin hän tekee oman valinnan.
Ajattele lasta joka meinaa synnytykseen kuolla on kiire kastaa hänet ennen kuolemaansa. Miksi? Lapsihan on jo Jeesuksen oma. Mitkään perisynnit niinkuin jotkut väittää ei häntä kadotukseen vie. Eihän lapsi ole tehnyt vielä hyvää eikä pahaa.Vaan kun hän tulee ikään jolloin hänen silmänsä aukeavat niin silloin hän voi vapaaehtoisesti niin tahtoessaan ottaa Jeesuksen elämäänsä ja tulla uskoon ja ottaa kasteen.
Tässä on meidän uskovien kylvettävä sanaa sekä pienille että suurille- Kasteen kunnioittaminen on turhaa sillä tulee kunnioittaa Häntä joka on elämän antanut. Kaste ei totiseti vie ihmistä taivaaseen. Ei lapsikaste eikä uskovien kaste.Vaan ainoastaan usko Jeesukseen voi sinut pelastaa ja iankaikkinen elämä on sinun jos olet sillä hetkellä uskossa kun aikasi on täältä poistua.

Äänestä

Mikä tuo uudestikastamisjuttu on. Löydätkö Raamatusta jotain pohjaa lasten kastamiselle. Esim :Joka uskoo ja kastetaan = loogisesti itse pitää osata ratkaista kysymys . Harva vauva osaa.
2. Tehkää heistä minun OPETUSLAPSIANI kastamalla heitä.... ei siis ollut kyse siitä, että kaste pelastaisi. Nämä ihmiset olivat jo uskossa ja halusivat tulla opetuslapsiksi siis ikäänkuin "kouluun" oppimaan asioita. Paidankin voi napittaa väärin ja näin lapsikasteen puolestapuhujat juuri tekevät. Ensimmäinen nappi väärin ja sen takia muutkaan napit ei oikein natsaa. En tarkoita etteikö kirkon uskova olisi oikea uskova. Varmasti on, mutta pyrkikää kaikkeen totuuteen. Raamattu on luettava niinkuin se on kirjoitettu.

Äänestä

henkilökohtaisen uskon tulon kokeneilla ihmisillä on tahto edetä jumalansanan opetuksen mukaan elämässä jeesuksen esimerkin mukaan.lapsi kaste ei ole missään tekemisissä raamatun opetuksen kanssa ja siinä asiassa ei ole tulkinnan varaa

Äänestä

Työläs on potkia tutkainta vastaan.
Ei ole uudestikastajia.
Kun ihminen tulee uskoon on kaste luonnollinen seuraus. Sen jälkeen siunaaminen seurakuntaan.

Jeesus sanoi; joka uskoo ja kastetaan se pelastuu.

Äänestä

Yksi syy on ainakin varmasti se, että tällä toimenpiteella saadaan käännynnäinen sidotuksi omaan koplaansa. - Vaikkei sitä tunnustettaisikaan tunnetaan sitten ainakin salaa vähän paremmuutta ja parempaa jumalalle-kelpaavuutta uudestikastamattomiin nähden. Viedään niin kuin vähän ansiota Luojalle, että katso nyt: minä olen uskonut sinuun niin paljon, että olen jopa erottautunut noista syntisistä upottautumalla kasteen hautaan.

Äänestä
  • osannut käyttää hyvin tuota lapsikastetta pakottaessaan jäseniä itselleen.
    Vauvoilta ei kysytä tahtovatko he liittyä kirkkoon
    mutta uskovien kasteessa jokainen saa valita itse.

    Eikö tuo vauvakaste ole perustuslain vastainen pak-
    kotoimenpide?

    Äänestä

"Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on JUMALAN VOIMA, itsekullekin uskovalle pelastukseksi,"!

Sillä ENSINNÄKIN; Oikea kaste on uskovien upotuskaste!
--- Ystäväni, jos et käy henkilökohtaisella upotuskasteella; -- jäät ilman Jumalan Pyhän Hengen Lahjaa, -- ja Raamattu sanoo: ” Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
…. niinpä tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa PYHITYKSEN ja siten pelastuksen menettämiseen!!
-- jos väität vastaan, niin salli toki minun kysyä sinulta; Mikä ”MIELI” sinulla on?
Onko/oletko vauva-valelussa vauva kuollut lihan himoille/synnille?! (sinäkin sen ymmärrät/tiedät; EI todellakaan)
Paavalikin sanoo: ”Mutta minä tulen pian teidän tykönne, jos Herra tahtoo, ja silloin minä otan selon, en noiden pöyhkeiden sanoista, vaan voimasta. Sillä Jumalan valtakunta ei ole sanoissa, vaan VOIMASSA (vaelluksessa).” (1.Kor.4:19,20)
Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät HENGEN mukaan, on HENGEN MIELI.” …niinpä Paavali huudahtaa uskonmukaisesti (Apt.2:38) upotuskastetuille uskoville: ”Mutta (nytpä) meillä on KRISTUKSEN MIELI.” (Ks.Room.7:5; 8-5; 1.Kor.2.Luku)

*
RAAMATUN mukaan Evankeliumia tulee JULISTAA (johon kuuluu myös upotuskaste) "hyvän ja pahan" -TIETOISILLE ihmisille, siis YMMÄRTÄVILLE!
Kun taas "hyvän ja pahan" -tietoa tulee OPETTAA (yhdessä Evankeliumin kanssa) siitä YMMÄRTÄMÄTTÖMILLE, (tähän ei vielä liity kaste vaan ”JUMALAN SIUNAUS”)!

*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille

minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ

eepu
*
Jk.:
VAPAHTAJA siis KASTATTI (ns. uudenliitonkasteella) USKOON tulleita ihmisiä niin kuin Johanneskin (ks. Joh.4.Luku), kasteita suoritettiin ja se oli yleisesti tunnettua kaikkialla Israelissa, Mutta pieniä lapsia ei Johannes Kastaja eikä Vapahtaja kastattanut!

….. Mutta; Tuokaa toki pienet lapset Jumalan Armollisten käsien alle SIUNATTAVIKSI (mutta ei kastettavaksi), sillä näin myös Raamattu kertoo meille, siitä mitä tapahtui kun äidit toivat näitä lapsia Vapahtajan luo, siitä tapahtumasta seuraavasti:
"Silloin tuotiin Hänen tykönsä lapsia, että Hän panisi kätensä heidän päälleen ja rukoilisi; ….. mutta opetuslapset nuhtelivat tuojia.
[sillä -- HUOMAA tapaus oli uusi ja OUTO, ennenkuulumaton!]
Niin Vapahtaja sanoi: --- "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta Minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivastenvaltakunta". Ja Hän pani kätensä heidän päälleen (ja SIUNASI heitä)" (Matt.19:13-15; Mar.10:14-16; Luuk.18:15, 16).
--- Kasteesta (Vapahtaja ei vienyt heitä kasteelle) Ei siis tässäkään puhuta heidän kohdallaan mitään, vaan ** SIUNAUKSESTA ** ja RUKOUKSESTA heidän puolestaan!

Paavali sanoo: "sillä kaikki, mikä ei ole USKOSTA, on SYNTIÄ." .. Sillä; ”… Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat”. Lupaus oli USKOSTA ja kasteen kautta "te saatte Pyhän Hengen Lahjan"!
.. niinpä vauva-valelu kasteena On SYNTIÄ, koska se EI TAPAHDU kastettavan omassa USKOSSA" … se on silloin ihmisteko, se on -- Jumalan tahdon vastainen valheellinen kastetoimitus!!!

..vauva-valelua ei voi Raamatulla puolustaa, se on ihmisten (roomalaiskatolisenkirkon) laatima HARHAOPPI!! Jos siis olet vauvana saanut kasteen nimellä kulkevan vauva-valelun, niin valitettavasti se ei täytä kasteelle asetettuja normeja/ehtoja korkeintaan sillä on siunausarvo, …Kasteen antamiseen/ottamiseen vaaditaan aina kastettavan OMAA USKOA! .. mutta (vauvojen) siunaamiseen ei!

Niinpä vauvoille/lapsille sopii ”VAPAHTAJAN SIUNAUS” ja aikuistuttuaan SYDÄMENYMPÄRILEIKKAUS - (Apt.2:38: 4:12) upotuskaste!

*
PYHITYKSEEN/USKONPUHDISTUKSEEN kuuluu myös SAPATTI, joka on JUMALAN ASETTAMA LEPOPÄIVÄ, mutta sunnuntai on taas paavin/roomalaiskatolisen kirkon asettama, siis kumpaa sinä toteutat/tottelet?
Sillä näin ovat rehelliset vilpittömät apostolit vastanneet; "Enemmän tulee TOTELLA JUMALAA kuin ihmisiä. "
…. älkää siis enää sulkeko Totuudelta ovea!

Jumala/Luoja sanoo: ”Pitäkää minun SAPATTINI, sillä se on MERKKINÄ meidän välillämme, minun ja teidän, sukupolvesta sukupolveen, tietääksenne, että minä olen Herra, joka PYHITÄN teidät.”
”Myöskin SAPATTINI minä annoin heille, olemaan MERKKINÄ minun ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että minä olen Herra, joka PYHITÄN heidät.”

Katso lisää: Emme elä Lain alla, vaan "Laki sydämessä":
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000022747477#22000000022747477
*
♥ MARANATA! ♥

Äänestä

ei ole mikään raamatullinen kaste.
Raamatun mukainen on upotuskaste.
Pelkkä lapsen siunaaminen Jumalan yhteyteen riittää.Rippikouluikäinen lapsi,
joskus nuorempikin voi jo itse mennä kasteellle,
oman suun tunnustuksen perusteella.Ensin usko sitten kaste.
Raamattu ei tunne vastasyntyneiden kastamista,
joskus on perhekunnittain menneet kasteelle,niinkuin tänäkin päivänä,
mutta siinä lapset ovat senverran vanhempia,
että itse ymmärtävät asian.Jos lapsikaste olisi ollut Jeesuksen aikaan voimassa.
niin silloin ei olisi tarvinnut mennä perhekunnittain kasteelle,
koska ne perhekunnan aikuiset olisi kastettu jo vauvana.

Äänestä
  • Eipä kannattaisi mennä rienaamaan (lahkolaisten tavoin) kristittyjen lapsien saamaa pyhää kastetta kolmiyhteisen Jumalan nimeen.

    Jaak. 2:7

    Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.]

    Juud. 1:8

    Yhtä kaikki nämä hurmahenget tekevät samalla tavoin. He saastuttavat ruumiinsa, halveksivat Herraa ja hänen valtaansa ja herjaavat henkivaltoja.

    lasten kastamiseen vihamielisesti suhtautuvia hurmahenkisiä uskonlahkoja syntyi vasta 1200-luvulla ja lisää 1900-luvun alun Amerikassa.

    ks.googlella kasteen historia ja anabaptismin historia

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nimimerkki. kirjoitti:

Miksi lahkot harrastavat uudelleen kastamista? En ikinä voisi halveksia lapsikastettani niin paljon että kävisin kasteella uudelleen jossain lahkossa! Minulle riittää että olen kertaalleen kastettu ja kunnioitan sitä kastettani! Kaste ei vie ihmistä taivaaseen eikä lapsia tarvitse jättää kastamatta, siis Jumalan valtakunnan uskopuolelle. miksi ihmeessä niin tehtäisiin? Saisitte hävetä kun viettelette kertaalleen kastettuja ja kirkkoon kuuluvia lahkoonne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu