Hallitus petti kunnat

Tämän päivän Aamulehdessä useat kunnanjohtajat moittivat Vanhasen hallitusta petoksesta: velvotteita on lisätty ja rahoja viety.

Veroäyri on nostettu pilviin, silti joka viides kunta elää yli varojensa.

Hallitus on maksattanut veronalennuksensa kunnilla.
6611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näin on tosiaan tapahtunut. Asun Parkanossa ja tiedän myös lähialueen kuntien tilannetta.

Parkanossa on kunnalliset hammaslääkäripalvelut loppuneet ja terveyskeskuspalvelut heikentyneet. Kunnan on myös riistettävä joka kerta terveyskeskuskäynnistä 15€. Parkanossa on yksi poliisi enää toimistossaan ja poliisipalvelut siirretään Tampereelle.
Aurauskalustot eivät lähde liikkeelle vaikka lunta sataisi koko päivän.

Äänestä
  • http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Muuttoliike kiihtynyt ennätysmäiseksi/1135220944738

    ..ja Vanhasen hallitus otti alle 80 oppilaan kouluille maksetun erityistuen pois= kyläkoulujen loppu

    Ja hallitus vielä elvistelee rahatulvallaan.

    Äänestä

Kuntien ei pidä valittaa, sillä ne ovat kaikkein tuhlaavaisimpia osia muutenkin vuotavassa julkisessa taloudessa. Suomessa on järjetön määrä kuntia, sopiva määrä olisi 50-80. Kuntien hallinnollisissa elimissä on vailla taloudellista ja hallinnollista kokemusta olevia puoluepukareita, jotka ylläpitävät monia tarpeettomia toimintoja. Loistokkaat kunnantalot pitäisi laittaa hyödylliseen käyttöön ja turhat virkamiehet siirtää terveydenhoidon ja vanhustenhoidon piiriin. Kunnilta pitisi ottaa pois verotusoikeus ja valtion osoittaa niille sopiva määrä varoja käyttöön yhden verotusjärjestelmän puitteissa.

Äänestä
  • Luuletko uuno, että olemme venäjällä? Kuule erkki, koita nyt kerätä järkesi. Neuvompa sinua tumpelo, älä kirjoita jos ei oo järkee. Oletko muuten luuseri kepulaisia?

    Äänestä

Meidän muuttovoittokuntamme velkaantuu pahasti: veroprosentti on 19,5, silti uutta velkaa tehtiin niin paljon että kunnanjohtajaakin hirvittää. Veroprosentti oli Vanhasen hallituskauden alussa 17,5%

Mihinkään turhanpäiväiseen kuntamme ei ole tuhlannut, vaan ongelmat johtuvat Vahasen hallituksen holtittomasta asioitten hoidosta.

Äänestä
  • Tutustupa lähemmin kuntasi menoihin niin huomaat että siellä on iso joukko tarpeettomia menoja. Viisas talouden pitäjä tietää sopeuttaa menot tuloihin eikä vain kerjää lisää avustusta kun rahat sattuvat loppumaan. Suomesta on tehty vihoviimeinen kerjääjien yhteiskunta juuri tällä tavoin luulemalla että rahaa tulee kuin hanasta eikä kenenkään tarvitse sitä ansaita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin on käynyt kirjoitti:

Tämän päivän Aamulehdessä useat kunnanjohtajat moittivat Vanhasen hallitusta petoksesta: velvotteita on lisätty ja rahoja viety.

Veroäyri on nostettu pilviin, silti joka viides kunta elää yli varojensa.

Hallitus on maksattanut veronalennuksensa kunnilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu