Korkorahastojen mekanismi

Kek

Kuka selittäisi (kansantajuisesti, kiitos) sen mekanismin, joka saa aikaan pitkän koron rahaston laskemisen korkojen noustessa ja nousun korkojen laskiessa.

Maalaisjärjellä (ikkunatkin oli metsään päin) ajatellen jutun pitäisi olla päin vastoin.

Luin erään ei-kansantajuisen selityksen ehkä 12 kertaa ymmärtämättä sitä.

3

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkän koron rahasto omistaa obligaatioita, joissa on vielä monta vuotta laina-aikaa jäljellä ja kiinteä korko. Kun yleinen korkotaso nousee, uudet obligaatiot lasketaan liikkeelle korkeammalla kiinteällä korolla. Sen jälkeen kukaan ei halua enää ostaa niitä matalampikorkoisia vanhoja obligaatioita, ellei niitä saa ostettua niiden nimellisarvoa halvemmalla hinnalla. Sen vuoksi vanhojen obligaatioiden markkina-arvo laskee eli sijoitusrahaston sijoitusten markkina-arvo laskee, jolloin myös rahasto-osuuden arvo laskee.

    • Piruparka

      Rahaston omistukset koostuvat velkakirjoista tai muista sijoituksista. Pitkän koron rahastoissa nämä ovat pitkäaikaisia.

      Oletetaan, että rahaston salkussa on viisivuotinen velkakirja 1000 eurolle, ja sen nimelliskorko on 3 %. Pääomalle maksetaan korkoa 30 euroa vuodessa ja lopuksi 1000 euroa kerralla pois. Tämä oli ihan hyvä sijoitus pari vuotta sitten kun korot olivat matalalla.

      Markkinakorko nousee viiteen prosenttiin. Kukaan ei enää halua maksaa tuhatta euroa vanhasta velkakirjasta, joka vielä vuosikausia tuottaa vain kolme prosenttia. Markkinoiltahan saa tuolla hinnalla uusia, viisi prosenttia tuottavia.

      Vanhan velkakirjan markkinahinta laskee ehkä 900 euroon, jolloin sen tuotto nousee vaadittuun viiteen prosenttiin. Ostajahan saa korkoa 30 euroa vuodessa vielä kolmisen vuotta ja lopuksi 1000 euroa selvää rahaa. 900 euron sijoitukselle tästä laskettu tuotto on hyvinkin viisi prosenttia (tarkka luku saadaan esim. taulukkolaskentaohjelman sisäisen koron funktiolla).

      Rahaston arvo lasketaan päivittäin sen omistamien sijoitusten markkina-arvosta. Kun koron noustessa velkakirjojen hinta laskee, rahaston arvo laskee myös.

      Korkojen laskiessa vanhoista velkakirjoista saa niin hyvää nimelliskorkoa, että niistä ollaan valmiita maksamaan yli nimellisarvon. Rahaston arvo nousee.

      Lyhyen koron rahastoissa sijoitukset vaihtuvat niin nopeaan tahtiin, ettei rahasto kovin kauan kulje väärään suuntaan. Muutaman kuukauden sisällä löytyy aina uusi sijoituskohde markkinakorolla.

    • Kek

      Kiitoksia Timontti ja Piruparka. Selitykset menivät perille ja olivat ymmärrettäviä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      140
      4827
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3502
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      27
      2514
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2203
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2029
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2003
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1963
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1951
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1428
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      94
      1235
    Aihe