Tietääkö joku, mikä on V Pay?
Kävin Tallinnassa ja siellä oli joidenkin liikkeiden oviin ilmestynyt tunnus, joka kertoo heillä käyvän V Pay:n. V oli Visan logon näköinen ja sana pay oli V-kirjaimen alla. Onko tämä joku uusi maksukortti?
Toinen kysymys on, että miksi Tallinnassa varmennetaan joka helkutin luottokorttitapahtuma? Maksaminen kestää monissa paikoissa tolkuttoman kauan ja viime reissulla jäi pari kertaa korttimaksu väliin, kun kone ei saanut varmennusyhteyttä (käyttövaraa kortilla kyllä on). Korttini on suomalainen Mastercard, joka ei käsittääkseni vaadi online-varmennusta.
V PAY ja Tallinnassa kortilla maksaminen?
4
1800
Vastaukset
- tarkoittaa
Katso V***u Googlesta,
hakusanaksi V Pay ja johan tuli selostusta....- ollaan hieman edellä
Tallinnassa ollaan hieman edellä pankkiasioissa, siellä ovat sirukortit olleet arkea jo jonkin aikaa, Suomessa vasta ollaan siirtymässä sirukortteihin ja sirullisiin maksupäätteisiin.
Kiitos tiedoista! Googlella löytämäni aineisto pani epäilemään, että ehkä juuri tuo tulee olemaan se suomalaisenkin pankkikortin EU-laajuinen seuraaja, josta on tälläkin palstalla puhuttu.
Ominaisuusluettelosta päätellen kortti vaikuttaa Visa Electronin riisutulta versiolta, josta on karsittu pois mahdollisuus kuitata allekirjoituksella ja maksaa netin kautta. Ilmeisesti kortti ei perusversiona myöskään kelpaa Euroopan ulkopuolella.Pariisissa asuva ystäväni kertoi, että "V Pay" -kortteja on siellä jaettu muutaman viikon ajan. Esim. yhdistelmäkorttiin (pankkikortti Visa) saa nyt myös "V Pay"-merkin ja ominaisuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487