Ylellä oli uutinen, jossa FL tutkija väitti tutkimustyössään, että Fasistinen Italia auttoi Suomea voittoon Talvisodassa!
Uutista ei koskaan ollut netissä ja nyt se on hävinnyt tekstitv:stäkin, joten sitä ei voi linkittää.
Eikä siitä mainittu ollenkaan myöskään uutisissa?
Mikä on tämän takana? Piilotellaanko totuutta?
Uutista ei koskaan ollut netissä ja nyt se on hävinnyt tekstitv:stäkin, joten sitä ei voi linkittää.
Eikä siitä mainittu ollenkaan myöskään uutisissa?
Mikä on tämän takana? Piilotellaanko totuutta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei Italia auttanut puna-armeijaa, joka sodan voitti, vaan Suomea kyllä auttoi hopealle.
Eivät pysty paskiaiset tunnustamaan että fasistit olivat aateveljiä, olleet koko 30-luvun. Eivätkä sitä että nimenomaan Suomen fasistien takia NL aloitti talvisodan, hulluhan Stalin olisi ollut ellei olisi rajaa siirtänyt kauemmaksi Pietarista koska Suomi oli täynnä verenhimoisia hulluja, viitaten Suomen oikeistoon joka yritti fasistista vallankumoustakin (Mäntsälän kapina) ja sisällissodan jälkeen hyökkäsi Aunuksen karjalaan ihan "huvin vuoksi". Ja suutaan rääpivät siihen malliin ja NL:ää haukkuivat 30-luvulla että ihmekös oli että luottamusta ei herunut.
Väitöksessä oli, että Mussolini tuki Suomea, koska halusi Berliinille vaikeuksia...
Outo homma?
avauksessa? Suomi ei sotaa voittanut, vaan kärsi tappion.
ikävä Neuvostoliittoon? Voivoi... surullista kertoa, että sitä ei ole enää. He kun tulivat siellä järkiinsä kommunismista ja sen historiaa vääristelevästä oppimateriaalista Suomemme eduksi.
Ajattelin laittaa vähän pehmeämmän otsikon, ettei minua heti taas syytettäisi eräiden tahoilta maanpetturiksi ja sotaveteraanien pilkkaajaksi!
tiput avantoon ja näet kaksi miestä tulevan, lahtari 20 metrin päässä köysikieppi olalla tai punikki ystäväsi 300 metrin päässä. Ideologisista syistä odotat tietysti aateveljeä?
googleta -mussolinin italia- en ota kantaa itse uutiseen tai tulkintaasi siitä, tosin tuollaisia asioita Suomessa on sotahistoriasta hyssytelty, kuten natsien liittolaisuuttakin.
siitä että Italiasta tuli kaluston ja muun merkeissä toiseksi eniten apua silloin Ruotsin jälkeen. Siitähän tehtiin väitöskirja joka on luettavissa muutaman päivän jälkeen. Tuo tieto saattaa yllättää monet.
Syyt apuun ovat tietty monet mutta lopputulos ratkaisee.
En minä olisi koskaan voinut kuvitella, että Suomi otti heti sodan alussa Mussolinilta apua!
apua vaan Italialta ja sieltä mistä sitä sai. Isäni joskus kertoi sen ajan ajattelumallista mikä oli pakostakin suppeampi kun tiedonkulku ei ollut niin nopeaa kuin nykyään. Sen ajan ihmiset tekivät päätökset sen ajan ajattelun mukaan ja vähäisemmillä tiedoilla. Ruotsin suhteen tilanne oli toinen, tiesimme mitä ruotsalaiset ajattelivat ja he tunsivat meidät paremmin. Italia oli isompi kysymysmerkki samoin kun Ranskakin josta saimme myös apua.
ahdingossa mihin Stalin Suomen tuolloin ajoi, apua oli otettava, mistä sitä suinkin annettiin. Ei apu mitään ratkaisevaa ollut, mutta lisänä rokassa kuitenkin. Mussolini oli pyhimys jos verrataan Stalin terroriin, jota jatkui lähes kolme vuosikymmentä.
Tukea?
Britannia petti Suomen, joten Suomen teko oli hyväksyttävä
Väitteen mukaan Italia tuki Suomea, koska Mussolini ei tykännyt Hitleristä