Puolustusvoimain historia valottaa kylmän sodan aikaista operatiivista suunnittelua
Puolustusvoimain johto pyrki kylmän sodan aikana luomaan henkilökohtaisia suhteita lännen tiedustelupalveluihin, kun poliitikkoja sitoi ystävyys-, yhteistyö ja avunantosopimus Neuvostoliiton kanssa.
Pääesikunnan operatiivisen osaston yleisesikuntapäällikkönä 1960-luvulla toiminut kenraaliluutnantti Ermei Kanninen kertoo, että Neuvostoliiton hyökkäyksen varalle laadittiin salaisia suunnitelmia, joista ei juuri paperijälkiä jätetty.
http://www.yle.fi/radiosoitin/index.php?clip=23715&language=fi
Puolustusvoimain johto pyrki kylmän sodan aikana luomaan henkilökohtaisia suhteita lännen tiedustelupalveluihin, kun poliitikkoja sitoi ystävyys-, yhteistyö ja avunantosopimus Neuvostoliiton kanssa.
Pääesikunnan operatiivisen osaston yleisesikuntapäällikkönä 1960-luvulla toiminut kenraaliluutnantti Ermei Kanninen kertoo, että Neuvostoliiton hyökkäyksen varalle laadittiin salaisia suunnitelmia, joista ei juuri paperijälkiä jätetty.
http://www.yle.fi/radiosoitin/index.php?clip=23715&language=fi
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaksi venäläistä kusetti pankkiautomaatteja, mutta jäivät kiinni. Rosvous ja kusetus sopii ahneille kapitalisteille, kuin suutarin sormi sijan sieraimeen.
paskanpuhuja kuin sosialisti.
sosialisti, kuten Hitler aikoinaan. Jaloja miehiä, molemmat! Rääk rääk räääk! :-))
noista ei ole yhtä suuri sosialisti kuin Stalin. Bush ei osaa valehdella ja Hitler ei osannut ajatella. Stalin taas hallitsi molemmat kys. taidoista.
Totuus on, että Stalin oli suurin nykymuotoisen sosialismin kehittäjä ja visionääri. Chomskyn kaltaiset haihattelijat jäävät armotta jalkoihin, mutta eihän juutalaisen voi odottaakaan päihittävän gruusialaista.
Tiesin kyllä, että iiro inhoaa sotaveteraaneja ja marskia, mutta että sama tyyppi ihailee maailmanhistorian pahinta joukkomurhaajaa Stalinia, sitä en olisi kyllä osannut arvata edes tuollaisesta helppoheikistä kuin iirosta!
No, sitä parempi, ettei iiro enää saa kirjoittaa rekatulla nikillään.
Ironmikes ja kumppanit pillahtavat itkuun kun lukevat tuon. Onneksi maanpuolustuksen ammattilaiset eivät jättäytyneet sosialistien "osaaviin" käsiin. Presidentinhän on sodan syttyessä tapana luovuttaa ylipäällikkyys ammattisotilaalle, mutta mitä luulette, haluaisiko Tarja koettaa siipiään myös sotatieteiden alalla tositoimiin jouduttaessa?
Missä muussa tahansa Tarja voi antaa periksi, mutta tosipaikan tullen hän olisi lujana. Siis menisi komentopaikalle, pitämään huolta siitä että kenraalit ei pääse tekemään tyhmyyksiä.
Tarja ilmestyisi ylipäällikön ominaisuudessa polkemaan jalkaansa, jos kenraalit määräisivät ampumaan venäläisiä?
"Ette pivu vie ammu vakkaita ystäviäni! Jossain se ylipäällikönkin hevmo pettää!"
Hovnetit eivät saa nousta ilmaan. Pavnssavivaunut kaikki huoltoon ja miehet kotilomalle. Noo, kai Suomessa siinä tilanteesa ohitettaiisiin moinen "Ylipäällikkö" alta aika yksikön.
Suomen puolustusvoimat 1944-1974 -kirja ilmestyi samaan aikaan kun tulee kuluneeksi 60 vuotta Pariisin rauhansopimuksen allekirjoittamisesta.
Maanpuolustuskorkeakoulun Sotahistorian laitos julkisti suurhankkeensa, puolustusvoimien sodanjälkeisiä vuosikymmeniä käsittelevän teoksen Suomen puolustusvoimat 1944-1974-Kirja on kooste 36 asiantuntijan artikkeleista.
Päätoimittajina ovat olleet arkistoneuvos Veli-Matti Syrjö, filosofian maisteri Mikko Karjalainen ja dosentti Eero Elfvengren. Kirjasarjan ensimmäinen osa, Suomen puolustuslaitos 1918-1939 julkaistiin vuonna 1988.
Jatkosodan jälkeisiä vuosikymmeniä koskevaa tutkimusta vaikeuttaa se, ettei kaikki arkistomateriaali ole vielä tutkijoiden käytössä.
http://www.mil.fi/laitokset/tiedotteet/2743.dsp
Aamulla tosiaan tuli radiosta juttua eräiden 'isänmaallisten piirien' vehkeilystä silloista virallista ulkopolitiikkaa vastaan. Poliitikot olivat YYA sopimuksen 'vankeja, mutta nämä isänmaan parhaat voimat matkustelivat länttä pitkin poikin ja puuhailivat salassa ties mitä. Etteivät vaan olleet isänmaan pettureita? Toisin sanoen...jos joku toinen oli Stasin vakooja, niin mitä nämä sitten olivat?
Toivottavasti valtakunnassa keskustelu laajenee oikeille urille...