kysymys/mielipide

Onko jollain vielä siihen jotain vihjettä,
kun en viitsisi enää rukoilla kun
apua ei ole tullut,ajattelin lopettaa
koko touhun,kyllästyttää koko touhu
ei riitä voimat ja usko ja halut jatkaa.

Jumalan täytyisi lähettää äkkiä
apua ja kun henkilö on saanut avun hän tietää että jumala on olemassa ja rukoilee enemmänkin
ja alkaa uskovaiseksi.

Näin saataisiin enemmän uskovaisia.

Ja jos hän ei saa apua hän lopettaa.
Ja näin menetetään paljon mahdollisia
uusia uskovaisia.
1226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On mahdoton tietää mitä meille tapahtuu huomenna tai seuraavan tunnin aikana. Vaikka me pyydämme Jumalalta sitä tai tätä, rukous ei ole automaatti; jotakin on pyydätty ja se tapahtuu heti. Onneksi Jumala on niin viisas, ettei Hän täytä meidän jokaista pyyntömme. Me ihmiset olemme hyvin lyhytnäköisiä, luulemme, että tietty asia korjaantuu tietyllä, meidän määrittälämälle tavalla. Ja heti. Kun sitten asiat joskus ehkä hyvinkin myöhämmin "lutviutuvat", huomaamme, että kaikki on hyvin ja täysin eri tavalla kuten olemme sen Häneltä pyytäneet. Täytyy muutenkin rukoilla, ei pelkästään pyytää. On varmasti olemassa elämänvaihe, jolloin pyyntö on täysin oikeutettua. Ja vaikka rukouksemme jälkeen vallitsisikin "hiljaisuus", meitä on kuultu, se on varma. Itse asiassa meidän tilanteestamme ollaan tietoisia, ennen kuin olimme pyytäneetkään. Totta kai, me toistamme pyyntömme, jotta Hän näkisi, että olemme tosissamme. Mutta yhdessä asiassa täytyy olla varovainen. Jumalan kanssa ei käydä kauppaa. Me emme saa asettaa ehtoja Hänelle, auta, niin saat lisää uskovaisia, kuten viestissäsi mainitsit. Mikä tekisi meistä Hänen edessään tasavertaisia kauppamiehiä? Meiltä puuttuu siihen paljon ansio. Hän antaa, Hän rakastaa. Ei meidän takiamme, vaan Hänen pohjattoman rakkautensa takia. Se on suunnattoman suuri ero.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marko7677 kirjoitti:

Onko jollain vielä siihen jotain vihjettä,
kun en viitsisi enää rukoilla kun
apua ei ole tullut,ajattelin lopettaa
koko touhun,kyllästyttää koko touhu
ei riitä voimat ja usko ja halut jatkaa.

Jumalan täytyisi lähettää äkkiä
apua ja kun henkilö on saanut avun hän tietää että jumala on olemassa ja rukoilee enemmänkin
ja alkaa uskovaiseksi.

Näin saataisiin enemmän uskovaisia.

Ja jos hän ei saa apua hän lopettaa.
Ja näin menetetään paljon mahdollisia
uusia uskovaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu