KEPU on jälleen - kuten ennen eduskuntavaaleja 2003 – populistisesti vaatinut elintarvikkeiden arvonlisäveron alentamista.
Hämmästyttävintä KEPUn Timo Kallin esityksessä on se, että vaaleihin ja hallitusneuvotteluihin mennessä on valmistumassa selvitys siitä, miten mahdollinen alennus vaikuttaisi kuluttajahintoihin.
Tämän myös KEPU hyvin tietää. Hyvällä syyllä voidaan kysyä, eikö KEPU halua ensin selvittää siirtyisikö veronalennus kuluttajien kukkaroon vai häviääkö se elintarvikeketjun väliportaille?
Näin toimii Kokoomus, vastuullisesti.
KEPUn leikkiessä jälleen arvonlisäveron alennusvaateella on hyvä muistuttaa mieliin, että pääministeripuolue on tehokkaasti vaiennut asiasta hallitusvastuussa ollessaan. Onko kansalaisten kuluttajansuoja todella näin heikoissa kantimissa?
KEPU pettää nyt ruuan arvonlisäverolla.
4
470
Vastaukset 4
- koko asia
Kepu on vaalien jälkeen omalla paikallaan- oppositiossa... ja se jos mikä on onneksi Isänmaalle.
Siellä kepu saa "unohtaa" rauhassa koko veroalennuksen heti vaalien jälkeen, niin se teki myöskin neljä vuotta sitten.- rauhassa
kolmas tai neljäs.
- Sonnimies
ei ole koskaan asiallista aihetta. Huuhaa ukko.
- viisaampaa
olla osaa aina kijoittaa saman, tosi välkky. känän kuluttajasuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 72579
- 65575
- 47568
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522