toimeksiannon pituus asuntokaupoissa

pekka938490

ajattelin jos irtisanoisin asunnonvälittäjän joka ei saa asuntoani myydyksi ja vaihdan välittäjää joka maksattaa provikan ostajalle

tässä sopimukseni voimassaolo aika, jos perun siis sopimuksen, onkohan se varma ettei tule mitään maksuja myöhemmin tai välityspalkkaa tälle ekalle välittäjälle?

sopimuksessa lukee kaksi vaihtoehtoa joista siis b) on rastitettu

(a) toimeksianto on määräaikainen )

b) toimeksianto on voimassa toistaiseksi alaken yhden kuukauden jaksoissa kuitenkin iin että se voidaan kirjallisesti irtisanoa viimeistään 10 päivää ennen seuraavan sopimuskauden alkamista.

Toimeksiannon voimassaoloaika päättyy kuitenkin aina 4 kuukauden kulutta voimassaolon alkamisesta. Edellä mainitun lisäksi toimeksiantajalla on oikeus irtisanoa toimeksiantosopimus päättymään heti jos toimeksiannon mukaisen välitystehtävän toteuttaminen on tullut toimeksiantajan sairauden, toimeksiantajan lähiomaisen tai tähän verrattuna läheisen sairauden taio kuoleman taikka lain tai viranomaisen toimenpiteen vuoksi tai muusta pääasiassa toimeksiantajasta riippumattomasta syystä toimeksiantajalle suhteettoman epäedulliseksi tai epätarkoituksenmukaiseksi.

Tällaisessa tapauksesssa toimeksiantajan on korvattava välittäjälle jo aiheutuneet kohtuulliset kustannukset sovitusta palkkkioperusteesta riippumatta.

--------

sopimukseni on tehty tammikuun alussa.......jos perun sen esim 10 päivää ennen seuraavaa kuutta, niin onko nyt niin etten joudu maksamaan mitään kuluja vai pitääkö minun maksaa jotain kuluja? esim jos myyn asunnon suoraan tämän jälkeen tai toisen välittäjän kautta?

nimittäin asuntoani ei ole kukaan edes käynyt katsomassa tämän välittäjän aikana...

sopimukseni on tehty tammikuun alussa.......jos perun sen esim 10 päivää ennen seuraavaa kuutta, niin onko nyt niin etten joudu maksamaan mitään kuluja vai pitääkö minun maksaa jotain kuluja? esim jos myyn asunnon suoraan tämän jälkeen tai toisen välittäjän kautta?

takana sopimuksessa lukee nimittäin että

VÄLITtäjän oikeus palkkioon:

”välittäjällä on oikeus palkkioon jos välitettävänä olevaa omaisuutta koskeva kauppa päätetään 6 kuukauden kuluessa tämän sopimuksen päättymisestä, ja voidaan olettaa että kaupan syntymiseen ovat olennaisesti vaikuttaneet välittäjän toimenpiteet toimeksiantosopimuksen aikana. Esimerkiksi tilanteessa, jossa toimeksiantaja myy huoneiston sellaiselle ostajalle, joka on toimeksiantosopimuksen voimassaoloaikana käynyt ostoneuvotteluja välittäjän kanssa, voidaan välittäjänä toimenpiteiden yleensä katsoa olennaisesti vaikuttaneen kaupan syntyyn”

1

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +++..+++

      Jos sopimuksesi on tehty tammikuun alussa, niin sanot sen irti kirjallisesti kymmentä päivää ennen, kuin maaliskuun sopimuskausi alkaa. Tai voit sanoa sen irti jo nyt ja se päättyy sitten maaliskuussa vastaavana päivänäm jona sopimus on tehty tammikuussa. Jos tämän jälkeen teet uuden toimeksiantosopimuksen toisen välittäjän kanssa, maksat välityspalkkioon vain uudelle välittäjälle. Jos taas myyt asunnon itse ilman välittäjää, et joudu maksamaan palkkiota, jollei asuntosi ostaja ole sellainen henkilö, joka on jo esim. nykyisen välittäjän aikana tehnyt tarjouksen asunnostasi tms. Mutta jos kukaan ei ole edes käynyt asuntoa katsomassa, niin tod. näk. ei ole tarjouksiakaan tullut. Se, että olisi joku sellainen välittäjä, joka ottaa välityspalkkion ostajalta, kuulostaa erittäin oudolta.. Jos joku ostaja on tehnyt ostotoimeksiannon, niin ehkä sitten, mutta muuten se ei ole mahdollista. Jos annat asuntosi välitettäväksi, sinä maksat välityspalkkion. Piste. Voidaanhan se välityspalkkio ikään kuin lyöd' asunnon hinnan päälle, jolloin ostaja tavallaan maksaa palkkion maksamalla asunnosta enemmän, mutta ostaja ei muutoin maksa suoraan välityspalkkiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5910
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5525
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5237
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3225
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2779
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2591
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2280
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2080
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1801
    Aihe