Suora kysymys naisille: onko tosiaan niin, että jos mies ei ole seurustellut eikä koskaan harrastanut seksiä ja ikää on jo lähempänä 30 kuin 20, niin se on sellainen asia, ettei suurin osa naisista voi kuvitellakaan, että antaisi edes mahdollisuuden seurustelulle?
Tuleeko naisille fiilis, että tuo on joku luuseri/friikki/muuten omituinen, kun kukaan ei ole kelpuuttanut? Minä en käsitä, mitä merkitystä sillä menneisyydellä muka on.
Olen deittaillut viime aikoina sekä livenä että sähköisesti monia tyttöjä, ja tosi moni niistä deittailuista on loppunut siihen, kun naisille on selvinnyt etten ole koskaan seukannut. Itse olen yrittänyt vältellä puheenaihetta viimeiseen asti, mutta kun he ovat sitä suoraan kysyneet, niin olen kertonut, miten asiat on.
Vaikka siihen asti olisi juttu kulkenut kuinka hyvin tahansa, niin "salaisuuden" paljastaminen on aiheuttanut sen, että yhteydenpito on hyvin pian loppunut.
Jos mies on muuten kiinnostava, niin miten tuollainen asia kuin kokemattomuus voi olla ratkaiseva asia?
Toivottavasti saisin tähän vastauksia useilta eri ikäisiltä ja erilaisissa elämäntilanteissa olevilta naisilta!
Tuleeko naisille fiilis, että tuo on joku luuseri/friikki/muuten omituinen, kun kukaan ei ole kelpuuttanut? Minä en käsitä, mitä merkitystä sillä menneisyydellä muka on.
Olen deittaillut viime aikoina sekä livenä että sähköisesti monia tyttöjä, ja tosi moni niistä deittailuista on loppunut siihen, kun naisille on selvinnyt etten ole koskaan seukannut. Itse olen yrittänyt vältellä puheenaihetta viimeiseen asti, mutta kun he ovat sitä suoraan kysyneet, niin olen kertonut, miten asiat on.
Vaikka siihen asti olisi juttu kulkenut kuinka hyvin tahansa, niin "salaisuuden" paljastaminen on aiheuttanut sen, että yhteydenpito on hyvin pian loppunut.
Jos mies on muuten kiinnostava, niin miten tuollainen asia kuin kokemattomuus voi olla ratkaiseva asia?
Toivottavasti saisin tähän vastauksia useilta eri ikäisiltä ja erilaisissa elämäntilanteissa olevilta naisilta!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Saat nyt valitettavasti ensimmäisen kommentin toiselta mieheltä, mutta en malta olla lausumatta jotain, koska tilanne muistuttaa (entistä) omaa tilannettani niin kovasti.
Minulla kesti 30-vuotiaaksi asti ennen kuin mitään tapahtui (sinä taidat vielä olla alle). Minulla ei tosiaankaan ollut minkäänlaisia suhteita ennen sitä. Ei se mistään ihmeemmästä johtunut (ei ulkonäöstä eikä mistään muustakaan kummallisuudesta) ja nyt kun olen jo reilusti vanhempi ja olen joillekuille asian kertonut, kukaan ei voi enää uskoa sitä todeksi. Olihan siihen syitä olemassa, mutta en nyt viitsi keskittyä itseeni, koska olen vastaamassa toisen viestiin.
Joka tapauksessa tilanne kääntyi eräässä vaiheessa aivan kummallisesti. Kokemattomuuteni kääntyi ansioksi ja muutama nainen kiinnostui minusta juuri sen vuoksi (ei itse asiassa tiedon vaan oletuksen takia). Se että minua alettiinkin pitää houkuttelevana tuosta syystä ei valitettavasti ilahduttanut minua tippaakaan. Pidin siihenastista saamattomuuttani naisten suhteen kyllä ihan puhtaana epäonnistumisena enkä missään nimessä jonakin mihin olisin paremman tulevaisuuden toivossa ja jonkin periaatteen vuoksi tähdännyt. Sittenhän minä vasta toden teolla aloin pitää itseäni omituisena kun omasta mielestäni ilmiselvä puutteeni katsottiin joksikin kiihokkeeksi. Yksi ongelma oli itse asiassa vielä se, että ne naiset joiden mielenkiintoa aloin herättää eivät ollenkaan olleet sentyyppisiä, joihin varsinaisesti olisin halunnut tutustua.
Ei tästä vuodatuksestani sinulle varmaan mitään apua ole. Johonkin kysymykseesi kokemuksistani voisi ehkä olla apua. Kun kysyt pitävätkö naiset kokematonta miestä jotenkin outona, on pakko sanoa että ilmeisesti pitävät, mutta se onko outous heidän mielestään positiivista vai negatiivista ei ole itsestään selvää.
yks mielipide, kohta 20v. nuorelta naiselta.
Itse olen vielä neitsyt.
Minä pidän tuota kokemattomuuttasi kyllä hienona asiana, sinulla on sentään ollut mielessä muutakin kuin naisen kaataminen heti sänkyyn.
Voi kyllä olla että jos olet deittaillut hyvin kokeneita naisia--> he eivät viitsi enää vaivautua koska ajattelevat että seksiä he eivät saa : )
En oikein pitäisi ajatuksestamennä sänkyyn miehen kanssa joka on jo työnnellyt kymmeniä naisia.... sinun pitäisi pitää ominaisuuttasi vahvuutena aikä heikkoutena
Hyvä, jos edes joku nainen tässä maailmassa on tuota mieltä :)
Tosin, toivottavasti naiset eivät ajattele siten, että seksiä he eivät minulta kuitenkaan saa. Ihan varmasti saavat! Ei tämä kokemattomuus millään tavalla ole tietoista. Ei vaan kukaan halua olla mitään muuta kuin kaveri :(
Pirun vaikea on mieltää tätä ominaisuutta vahvuudeksi. En löydä kokemattomuudesta mitään muuta kuin huonoja puolia.
ajatuksesi siitä että nainen voisi ajatella ettei saa seksiä mieheltä joka ei oo aikasemmin seurustellu? Eikös sen pitäs olla just toisin päin että sitä seksiä sais oikein olan takaa ku mies menettäs poikuutensa ja pääsis nauttimaan seksin saloista!
Mielestäni poikuus on pelkästään positiivinen juttu mieheltä. Ja ajatus, että saa itse olla korkkaamassa kiihottava. Harjoittelemalla tehdään mestareita. Hyvä puoli on myös siinä, että et ole ehtinyt saada liikaa traumoja naisten suhteen.
Ainoita asioita, mikä vois neitejä pelottaa on kai siinä ettet ehkä osaa vielä käsitellä naisia. Naisten kanssa seukkaaminen kun on extreme-laji.
Sekin voi arveluttaa, ettei sinusta pitkäaikaista kaveria saa, kun sinulta on jäänyt niin paljon kokematta. Kakslahkeiset kun haluavat nähdä itsensä suurina naistenmiehinä heti ekan kokemuksen jälkeen! Kateellisiä ja mustasukkaisiakin voivat olla kokeneemmalle naiselle.
Anteeksi, että taas sotkeudun tähän keskusteluun, mutta seuraava lauseesi ei välttämättä ole ollenkaan totta:
"Hyvä puoli on myös siinä, että et ole ehtinyt saada liikaa traumoja naisten suhteen."
Kyllä se, että vuosikausien yrittämiselläkään (vaikkakin passiivisella) mitään kontakteja ei ole saanut solmittua, synnyttää traumoja jos mikä. Vieläkin tulee vaistomaisesti mieleen epäilys, että sellainen nainen joka minusta kiinnostuu ei voi ihan normaali, kun kaikki ovat siihen asti torjuneet.
voihan siitäkin traumoja saada. Tarkoitin kyllä naisen tekemiä kupruja, jotka sitten "kostetaan" seuraavassa suhteessa...
naisillakin järki lisääntyy iän myötä! Et ehkä aikoinaan ollut kakskymppistä miellyttävä, mutta nyt kelpaat hyvin kolmikymppiselle. Ei siis aihetta tuollaisiin traumoihin!
tilanne oli se, että en kelvannut kaksikymppisille silloin kun olin itse kaksikymppinen, mutta kolmikymppisenä aloin kelvata heillekin oikein hyvin (myös itseäni vanhemmille). Kummallista on aina ollut juuri se, etten ole ikinä kelvannut samanikäisille enkä ilmeisesti kelpaa vieläkään.
...missähän lienee vika? Mitä, jos ensiksi poistaisit tuon kysymysmerkin ja lopettaisit kelpaamisesta puhumisen! Be a Man!
No, tiedän kyllä muitakin miehiä, jotka ruinaa samanikäisten kiinnostuksen puutteesta. Ei kai se muunkaan ikäinen huono vaihtoehto ole, jos sattuu olemaan muuten sopivaa tarjolla. Ja kun miehet alkaa haluta lapsiakin (tai oikeestaan voivat alkaa harkitsemaan niiden tekoa) vasta siinä iässä, kun samanikäiset naiset alkaa olla vaihdevuosissa, niin miks pitäis harrastaa samanikäisiä?
Kysymysmerkkiä en voi poistaa, koska joku on rekisteröinyt kysymyskerkittömän nimimerkin "myös mies". Huutomerkin voisin vaihtaa tilalle, mutta olisiko se sitten asiasisällön kannalta turhan suuri suunnanmuutos.
Muuten puhuit kyllä järkeäkin. Kelpaamisesta puhuminen alkoi vaivata itseänikin. Lähinnä se kuvaa sitä, miten suhtauduin asiaan silloin kaksikymppisenä, eikä tilanne enää ole niin yksipuolinen. Ja samanikäisten kiinnostus tai kiinnostumattomuus on nykyisin ihan yhdentekevää, mutta suuri ongelma se oli silloin, kun oli vielä sen verran nuori, ettei muunikäisten kanssa kovin paljon tullut oltua tekemisissä.
Varsinais-suomesta?
Suomi on iso maa. Ei sieltä päinkään ja nimikin on ihan eri :)
Itse olen vasta 18, mutta jo minussa herää sellainen olo; mikä miehessä on vialla? Ymmärrän toki, että ihmiset tulevat eri elämäntilanteista ja oloista. Kehittyvät eriaikaan jne. Mutta silti jos ei ole seurustellut/tapaillut koskaan se kyllä nostaa niskakarvat pystyyn ja kyllä jos poikuuskin on tallella niin harmittaa koska pidän siitä, että mies "osaa hommansa"
Ei miehiä kiinnosta tippaakaan naisten iänikuiset parisuhdet vyyhdit. Sanottakoon kehityksestä että ei kolmenkympin korvilla olevilla miehillä ole mitään sisäistä pakkoa seurustella vain seurustelun vuoksi. Seksiä saa huoriltakin. Niistä jutuista ei vain varmasti puhuta treffeillä.
Muistan itse kuinka olin neitsyt ja pelkäsin hulluna, mitä poikaystäväni sanoo siitä, miten hän huomaa sen ja nauraako hän minulle. Olin nuori, viisitoista kesäinen, ja nyt oikeastaan naurataa kun miettii miksi on ikinä miettinyt niitä asoita. Ainakin tämä poikaystävä oli iloinen siitä, että hän sai olla ensimmäiseni. Pelkäsin ehkä enemmän koska hän oli minua hieman vanhempi ja varmasti erittäin kokenut. Asiahan ei lopulta ollut niin. Ja siitähän minäkin olin tyytyväinen.
Se mitä ensimmäisenä tuli mieleen sun kohdalla;
jos tapailet naisia netissä, en ihmettele että he kaikkoavat kuultuaan tuon;
netissä naiset (luulen niin) etsivät täydellistä miestä, jolla on kuitenkin jotain anteeksiannettavia puutteita. Neitsyt ei kuulosta kovinkaan uskottavalta, jotkut voivat luulla joksikin pedofiiliksi. Ymmärrätkö, mitä tarkoitan?
Mutta siihen en keksi vastausta, miksi "normaalin" tutustumisen jälkeen nainen kaikkoaan tämän kuultuaan. Meitä on moneksi. Syy?
Huonoa tuuria? Kun se Ms. Oikea löytyy, hän ymmärtää, ihan varmasti. Muuten, jos haluat vain seksiä, miksi kertoa koko asiaa, jos tuntuu että naiset sillä kaikkoaa?
Ja ikää tällä tytöllä oli 18 ja risat, jos siitä ajatusmaailmani kehitysvaihe nyt teille vaikka näkyisi -- :)
Itse olin ensi kerran varsinaisessa yhdynnässä 25-vuotiaana. Joskus parikymppisenä en voinut kuvitellakaan, että joskus pääsisin niin lähelle naista, että sellainen olisi mahdollista. Kaikki tapahtui vaiheittain, varovasti, myös kumppanini oli neitsyt, suunnilleen ikäiseni. Opetettiin toisiamme ja opeteltiin itse. Ei jäänyt vammoja sieluun kummallekaan. Naimisiinkin olen ehtinyt myöhemmin. Joten olen tullut sellaiseen radikaaliin tulokseen, etten ehkä menettänyt kovinkaan paljon siinä, kun en nussinut 16-vuotiaana.
ihminen tajuaa että kokemattomuus ei johdu mistään friikkiydestä...joillakin vaan on paska tuuri elämässä ja suhteissa, minkä sille mahtaa
tajuaa myös pysyä erossa sellaisista tapauksista, joilla tuota paskaa tuuria on kertynyt poikkeuksellisen paljon.