Adventistien toinen evankeliumi

Adventtikirkon uskontunnustuksen 12. opinkohta on "Jäännös ja sen lähetystehtävä". Siinä tulee esiin, että adventistit sanovat kristittyjen evankeliumia vääräksi ja heillä on toinen evankeliumi lähetystehtävänään, se on evankeliumi sapatista:

"Lopullinen ratkaisu koskee oikeaa ja väärää jumalanpalvelusta, OIKEAA JA VÄÄRÄÄ EVANKELIUMIA. Kun tämä kysymys on selvästi esitetty maailmalle, ne jotka torjuvat Jumalan luomistyön muistomerkin - Raamatun SAPATIN - ja valitsevat sunnuntain kunnioittamisen täysin tietoisina siitä, että se ei ole Jumalan asettama pyhäpäivä, vastaanottavat "pedon merkin". Tämä merkki on kapinan merkki; peto väittää, että sen toimesta tapahtunut lepopäivän muutos osoittaa sillä olevan Jumalan lain yläpuolelle ulottuva arvovalta" http://www.adventtikirkko.fi/opetus/lahetys.htm

Raamattu varoittaa näistä toisista evankeliumeista, joita tuo adventistien saarnaama sapattievankeliumikin edustaa:

"Minua kummastuttaa, että te niin äkkiä käännytte hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, pois toisenlaiseen evankeliumiin, joka kuitenkaan ei ole mikään toinen; on vain eräitä, jotka hämmentävät teitä ja tahtovat vääristellä Kristuksen evankeliumin. Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu. Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu. Ihmistenkö suosiota minä nyt etsin vai Jumalan? Tai ihmisillekö pyydän olla mieliksi? Jos minä vielä tahtoisin olla ihmisille mieliksi, en olisi Kristuksen palvelija. Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista; enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut." (Gal 1:6-12)

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eki-50

      Seurakunnan historiassa on aina ollut liikkeitä, joissa opetetaan aiempien kristittyjen sukupolvien epäonnistuneen Jumalan ilmoituksen välittämisessä ihmiskunnalle. Kantavana voimana on näkemys, että oma liike on erityisesti Jumalan herättämä "lopun ajan herätys", jonka kautta Hän kirkastaa itsensä maailmalle. Näissä liikkeissä johtajien valta usein perustuu heidän saamiinsa ilmestyksiin ja näkyihin, jotka liikkeen kannattajat ottavat vastaan Jumalan sanana. Koska johtajilla on suora yhteys Jumalaan ja he saavat Häneltä "ilmestystietoa" Raamatun merkitys vähenee ja ihmisjohtajien sana ja raamatuntulkinta nousee etusijalle.

      Kopsasin tuon tekstin William Branhamin sivuilta
      koska tuossa on vähän samaa,kuin adventismissa.

      • jäsentä?

        Morsian srk on paljon laajempi kuin Adventtikirkko...voi olla jopa ettei Adventtikirkko olekaan se Morsian...jolle Kristus sanoo "Tahdon"...?

        Kirkot eivät pelastu instituutioina eikä laumat laumoina; vaan yksilöinä eri sukukunnista ja heimoista..sanoo Sana?

        "Joka tunnustaa Kristuksen ihmisten edessä pelastajakseen; sen kristus tunnustaa Isänsä edessä; joka on taivaassa!"

        J.


    • annu42

      Siitä vaan niitä tänne lisää, olet oikealla asialla. Taidolliset ymmärtävät ja Pyhä Henki neuvoo, vaikka toisin luulet käyvän.

      • taidollisimmat

        2.Mooseksen kirja:
        35:10   Ja kaikki taidolliset teidän keskuudessanne tulkoot ja tehkööt kaikki, mitä Herra on käskenyt:

        36:1   "Ja Besalel ja Oholiab ynnä kaikki taidolliset, joille Herra on antanut taidollisuuden ja ymmärryksen tietää, miten mikin pyhäkössä tehtävä työ on suoritettava, tehkööt kaikissa kohdin, niinkuin Herra on käskenyt."

        36:2   Niin Mooses kutsui luoksensa Besalelin ja Oholiabin ja kaikki taidolliset, joiden sydämeen Herra oli antanut taidollisuuden, kaikki, joiden sydän vaati heitä ryhtymään työhön suorittaaksensa sen.

        36:4   Niin tulivat kaikki taidolliset, jotka tekivät kaikkinaista työtä pyhäkössä, mies toisensa jälkeen, siitä työstä, jota kukin oli tekemässä,

        36:8   Ja niin kaikki taidolliset, jotka siinä työssä olivat, tekivät asumuksen kymmenestä telttakankaan kaistasta, jotka olivat valmistetut kerratuista valkoisista pellavalangoista ja punasinisistä, purppuranpunaisista ja helakanpunaisista langoista; ja niihin tehtiin taidokkaasti kudottuja kerubeja.

        Sananlaskut:
        20:15   Olkoon kultaa, olkoon helmiä paljon, KALLEIN KALU OVAT TAIDOLLISET HUULET.

        Daniel:
        11:33   Ja taidolliset kansan seassa opettavat monta, mutta heitä sorretaan miekalla, tulella, vankeudella ja ryöstöllä, jonkun aikaa.

        12:3   Ja taidolliset loistavat, niinkuin taivaanvahvuus loistaa, ja ne, jotka monta vanhurskauteen saattavat, niinkuin tähdet, aina ja iankaikkisesti.

        12:10   Monet puhdistetaan, kirkastetaan ja koetellaan, mutta jumalattomat pysyvät jumalattomina, eikä yksikään jumalaton ymmärrä tätä, mutta taidolliset ymmärtävät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      2970
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      54
      1416
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      75
      1041
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      988
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      911
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      872
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      848
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      832
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe