Legendaa AAA - propaganDAA

Ei pidä paikkaansa että Ellen White kannatteli suorin käsin n. 14kiloista Raamattua ja apokryfikirjoja jopa yli puoli tuntia.
Sen aikainen Raamattu oli painava ja sisälsi apokryfikirjat.
Kokeile tätä Raamatunkannattelua sopivalla painolla ja kerro tuloksista.

Millälailla sellainen kirkastaa Jeesusta?
9197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jota kannatellaan, että kirkastaisi Jeesusta? Jos ei niin eikö painon-nostaja, joka nostaa vielä raskaampia puntteja, kirkasta Jeesusta vielä enempi?

Äänestä
  • 14 kg staattinen kuorma, propagandan mukaan kädet kannattelivat 90 asteen kulmassa, peräti puoli tuntia.

    Äänestä

nknlnl

Äänestä
  • Taitaa kaikki herätysliikkeiden saatanistit vaihtaneet palstaa tänne herjailemaan.
    Good luck, man/woman.

    Äänestä

ja tuskin sai kirjaa yhdellä kädellä ylös. Ehkä 10 sekunttia pysyi, joten mahdotonta se olisikin ollut vain ihmisvoimin.

"Näkytilat kestivät puolesta minuutista aina neljään tuntiin asti. Toisinaan EGW:lla oli niiden aikana avoin Raamattu käsissään. Niinpä hän eräässä tilaisuudessa vuonna 1845 piti yli (8)kahdeksan kg painavaa perheraamattua ojennetussa vasemmassa kädessään n. puoli tuntia. Oikealla kädellään hän käänsi kirjan lehtiä ja katse suunnattuna ylöspäin, poispäin kirjasta, hän luki sanasta sanaan monia Raamatun tekstejä samalla osoittaen niitä oikean kätensä etusormalla. Tavallisissa oloissa hän tuskin olisi jaksanut nostaakaan noin raskasta teosta, sillä hän oli heikko ja hintelä tyttö, jonka paino oli 36 kg."

Onni Määttänen: Herran sanansaattaja, s. 71
Lähde: Everett Dikc: Founders of the Message, Wash. DC 1938

"Sunnuntaina iltapäivällä oli paikkakunnalla erään monien tunteman nuoren hautajaiset. James White oli pyydetty sinne pitämään saarnaan. Kun hän oli lopettanut, Ellen nousi sanomaan muutaman lohduttavan sanan. Hän puhui Jeesuksen tulosta ja ylösnousemuksesta. Puhuessaan rakkaitten onnellisesta tapaamsiesta taivaassa, hän piti tauon, ja hänen kuulijansa kohottivat katseensa nähdäkseen, miksi hän oli lopettanut. He huomasivat, että hänen ilmeensä oli muuttunut. Sen sijaan, että hän olisi katsonut edessään oleviin, hän katsoi ylöspäin ikäänkuin jotain kaukaista tapahtumaa. Sitten hän huudahti soinnkkaalla, kirkkaalla äänellä: "Kunnia Jumalalle!" ja uudelleen yhtä soinnukkaasti mutta hiljaisemmin ja pehmeämmin: K"Kunnia Jumalalle!!" ja vielä kolmannen kerran, kuin sanat olisivat tuleet jostakin kaukaa: "Kunnia Jumalalle!"
James selitti yleisölle, että hänen vaimonsa oli näkytilassa, jos joku haluaa tulla tarkkailemaan häntä, voi vapaasti tehdä sen. Ellen oli voimaton, kuten tavallisesti näkytilan alussa nojaten miehensä käsivarteen.
Monet tulivat lähemmäksi. Yksi heistä kumartui tutkimaan häntä ja huudahti:"Hän ei hengitä. En kuule pihaustakaan enkä näe mitään liikettä hänen rinnassaan."
"Lyökö hänen sydämensä?"
"Kyllä, ja hänen pulssinsa on voimakas ja tasainen. Mutta outoa, ettei hän hengitä."
"Tämä on aivan tavallista, kun hän on näkytilassa", selitti James White.
Juuri silloin Ellen suoristui, astui askeleen eteenpäin, ja säteilevä hymy levisi hänen kasvoilleen. Hän näytti katsovan kiinteästi jonnekin kauas. Eräs mies astui hänen vierelleen aikoen tukea häntä, mutta hetki sitten esiintynyt heikkous oli poissa. Hän oli täysissä ruumiin voimissa. Kukaan ei pystynyt ohjaamaan hänen liikkeitään, vaikka ne näyttivätkin rennoilta ja sulavilta.
Koulun penkeillä istuva yleisö seurasi tapahtumia kunnioituksen ja pelon tuntein. Silloin tällöin kuultiin lause tai sana, huudahdus tai kysymys. Eri puolilta kuului kuiskauksia:"Kuunnelkaa hän varmaan keskustelee jonkun kanssa!"
---
Syntyi hetken tauko, jonka aikana huoneessa vallinneen juhlallisen hiljaisuuden rikkoi selvästi erottuva kuiskaus: "Taivas on lähellä, hyvin lähellä!"
Joku toinen huomautti hiljaa: "Olemme kuin avoimella taivaan portilla. Kunpa voisimme nähdä edes pienen välähdyksen taivaan loistoa ja kuulla enkelten ääniä!"
James White puhui jälleen: "Jeesus on lähettänyt enkelinsä suoraan valtaistuimeltaan vakuuttamaan meille, että kaikki hänen lupauksensa ovat tosia. Suurenmoiset ennustukset, joita olette tutkineet tässä pienenssä koulutalossa, vahvistettiin samalla tavoin jo kauan sitten taivallisen näyn kautta. Ne kaikki kertovat samasta asiasta: Jeesus tulee takaisin maan päälle poistamaan synnin, surun ja perustamaan iankaikkisen vanhurskauden, ilon ja rauhan valtakuntansa."
---
Välillä Ellen näki jotakin kauhistuttavaa ja taas sitten kaunista, kuten hänen ilmeistään voitiin lukea.

"Synkkyys oli hälvennyt. Huoneen etuosassa oleva ruumisarkku oli joksikin aikaa unohtunut. Oli jo myöhäinen iltapäivä. Tapahtumaa seuranneet näkivät muutoksen Elleni olemuksessa. Kahteen tuntiin hän ei ollut hengittänyt, mutta nyt hän veti syvään henkeä, aivan kuin olisi vetänyt ensimmäistä kertaa ilmaa keuhkoihinsa. Lyhyen tauon jälkeen hän hengitti toisen kerran syvään ja vielä kolmannen kerran. Vähitellen hän alkoi havaita ympärilleen kokoontuneet ihmiset, jotka kyselivät, mitä hän oli nähnyt. Hän ei kuitenkaan vielä halunnut puhua siitä: "Ei aivan vielä. Se oli pyhä hetki!"

Hän kirjoitti tämän näyn ylös ja siitä tuli 219-sivuinen kirja, vaikka hän osittain halvaantuikin ennen kirjoittamisen alkua.
"En anna periksi," hän selitti. "Minua varoitettiin, että paholainen yrittäisi estää minua kirjoittamsta näkyä, koska siinä paljastetaan hänen salaiset suunnitelmansa pettää ja johtaa ihmiset tuhoon. Minulle kuitenkin luvattiin, että enkeli vahvistaisi minua."

Kun hän sai kaiken kirjoitettua, hänen terveytensä palasi. Myöhemmin hän lisäsi kirjaan muita osia, ja se muodostaa tuntemamme "Aikakasien taistelu"-sarjan. (viimeksi Alfa&Omega) Kirjoissa kerrotaan suuresta tastelusta, jota käydään Jeesuksen ja paholaisen välillä.

Lähde: Ella M. Robinson: Isoäitini, s. 96-100

Varmasti EGW:n näkytiloista löytyy paljon aikalaisten kirjoittamaa materiaalia, mutta tässä kaksi tapausta, jotka minuun ovat tehneet suuren vaikutuksen. Eivät väkijoukot voi kaikki olla väärässä ja Jumalalle kaikki on mahdollista tänäänkin.

Äänestä
  • Sanot: "Eivät väkijoukot voi kaikki olla väärässä"

    Voi noita lapsellisia juttujasi. Oletko katsellut dokumentteja Hitleristä, millaiset väkijoukot häntä olivat kuulemassa ja hurraamassa. Sinun teoriasi mukaan Hitler ei voinut olla väärässä, kun väkijoukot olivat sitä mieltä, että hän oli oikeassa.

    Riivaajan ottaessa ylivallan ihmisestä, ihminen voi alkaa puhua muulla kuin omalla äänellään. Ellen G. White, joka putoili penkeiltä, tuijotti, jäi kouristuneisiin asentoihin, kimitti pahojen henkien äänellä, oli hengittämättä jne. Meediotkin saattavat puhua pahojen henkien vaikutuksesta kuolleen omaisen äänellä. Ellenistä kerrotaan useiden ihmisten kertomana, että hänen äänensä näkyjen aikana muuttui toiseksi.

    "Ellen White was asked to lead in prayer. She did so, pleading fervently with God. As she prayed for James, who was close by, she moved to his side, laid her hand on his shoulder, and poured out her heart. Then her voice changed, and she was heard to exclaim, "Glory to God!" Martha Amadon, daughter of John Byington, the newly elected president of the General Conference, described the scene:" {2BIO 17.2} Hän oli tuossa näyssä 45 minuuttia. (Chap. 1 - (1863)A Yearto BeRemembered
    http://egwdatabase.whiteestate.org/nxt/gateway.dll?f=templates$fn=default.htm$vid=default )

    No käännetäänpäs tuo vielä suurin piirtein: Ellen Whiteä pyydettiin johtamaan rukousta. Niin hän teki vedoten kiihkeästi Jumalaan. Hänen rukoillessaan Jamesin puolesta, joka oli lähellä, hän siirty hänen viereensä, laittoi kätensä hänen olkapäälleen ja purki sydämensä. Silloin hänen äänensä muuttui ja hänen kuultiin huudahtavan ”kunnia Jumalalle”. Juuri Pääkonferenssin pääjohtajan John Byingtonin tytär Martha Amadon, kuvaili tapahtumaa.

    Ellenin kannattaja Otis Nichols kirjoitti vuonna 1859, että Ellen kiersi ympäriinsä kertoen näyistään. Jotkut uskoivat, jotkut uskoivat ensin, mutta sitten tajusivat, että ne eivät olleet Jumalasta ja jotkut alunperinkin pitivät niitä Saatanasta tulleina. Hän kertoo, että kun Ellen yritti vakuuttaa hänet paljastaneille papeille olevansa oikea profeetta, hän oli tuntikausia näyssä ja kimeällä äänellä selitti näkyä. Tämmöinen esitys tietysti saattoi pelästyttää tietämätöntä kansaa, mutta papit eivät olleet eksytettävissä, vaan varoittivat ihmisiä, että puhe on paholaisesta. Jotkut yrittivät hyssytellä pappeja, kun Ellenin kimitys kaiken aikaa jatkui. Papit kehottivat näitä kuulijoita: ”Te olette sidoksissa epäjumalaan. Te palvotte kultaista vasikkaa.” Joku mies ei uskonut pappeja, vaan muka todisti, että Ellen oli profeetta, koska hänen päälleen laitettu Raamattu ei tehnyt mitään vaikutusta kimitykseen. Mies oli varmaan lukenut liikaa vampyyrijuttuja, eihän valkosipuleilla ja muilla tempuilla pahaa paljasteta, olisi uskonut pappeja. Kimitys jatkui iltaan asti. Parin viikon kuluttua Ellen palasi paikkakunnalle ja kun eivät häntä vieläkään uskoneet, hän kirosi heidät. (www.whiteestate.org) Kerrassaan kammottava tyyppi, itsepäisesti tunkee kerta toisensa jälkeen ja yrittää manipuloida ja pakottaa ihmisiä uskomaan omiin höpinöihinsä ja vielä kiroaa heidät. Ja missä Raamatussa joku profeetta olisi tuntikausia selittänyt näkyjään. Ja se, ettei Ellen puhunut omalla äänellään jo viittaa siihen, että kyseessä oli pahojen henkien vallassa puhutut puheet.

    Äänestä

  • Kyllä mies kevyesti nostaa tuollaisen panon ja pitelee sen . Näyttääkin että puhut jostain muusta kuin MIEHESTÄ.

    Äänestä

  • Ehkäpä miehesi onkin kasvissyöjä! se selittäisi hänen voimattomuutensa.

    Äänestä

Ellen oli ensimmäiset 50-vuotta 1844-1894...Meedio Rva Hainesin hypnotisoima ja demoonien vallassa kutsui "enkelioppaitaan" ..jopa kuollutta miestään istunnoissaan esille...!

Lukekaa historianne!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hullukaan ei usko kirjoitti:

Ei pidä paikkaansa että Ellen White kannatteli suorin käsin n. 14kiloista Raamattua ja apokryfikirjoja jopa yli puoli tuntia.
Sen aikainen Raamattu oli painava ja sisälsi apokryfikirjat.
Kokeile tätä Raamatunkannattelua sopivalla painolla ja kerro tuloksista.

Millälailla sellainen kirkastaa Jeesusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu