Arhinmäkeä epäillään kahdesta rikoksesta
Kansanedustajaehdokas Paavo Arhinmäki (vas) joutuu syyteharkintaan epäiltynä poliisin työn haittaamisesta syyskuisessa Smash Asem -mielenosoituksessa.
Arhinmäkeä epäillään niskoittelusta poliisia vastaan ja haitanteosta virkamiehelle. Rikosnimikkeet perustuvat epäilyyn siitä, että hän olisi töninyt ja ryntäillyt sekä kieltäytynyt tottelemasta poistumiskäskyä.
Syksyn mielenosoituksessa Arhinmäki vietiin Kiasman aukiolta 135 muun kiinniotetun tavoin kuulusteltavaksi ja yöksi putkaan. Nyt poliisi on siirtänyt Arhinmäen ja 85:n muun jutut syyttäjälle.
- Arvelinkin, että mahdollisimman moni pyritään saamaan syyteharkintaan. Koska täysin ylimitoitetusti otettiin ihmisiä kiinni, niin tällä tavalla täytyy tietysti tehdä, jotta toiminta ei joutuisi aivan omituiseen valoon, sanoi Arhinmäki IS:lle eilen.
Arhinmäki sanoo olevansa "erittäin hämmästynyt", jos saa syytteen.
- Julkisuudessa on moneen kertaan todettu, että poistumiskäskyt olivat hyvin epäselviä ja niitä oli mahdotonta toteuttaa.
Hän kirjoitti asiasta blogiinsa ja laittoi sinne myös linkin mielenosoituksesta kuvattuun videoon. Journalistiopiskelijan kuvaamalla videolla näkyy, kuinka Arhinmäki kuvaa kännykällään poliisien rivistöä.
Hänet kiskaistaan poliisiketjun taakse. Kolme poliisia pitelee häntä maassa ja kantaa pois paikalta.
*****
Hehhee, poliisi laittaa Paavon syytteeseen "yllättäen" juuri ennen vaaleja. Syynä töniminen ja ryntäily??????
Paavo Arhinmäki syytteeseen
12
2618
Vastaukset
- Pre Kaarina
Arhinmäki saa rähjäämisellään ja uhoamisellaan poliisit sivullisten kimppuun ja itselleen radikaalin maineen. Samalla itse mielenosoituksen tarkoitus hämärtyy.
Älä äänestä Arhinmäkeä! Arhinmäki on pyrkyri!- pate ensimmäinen
Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.
- Jakethatass
pate ensimmäinen kirjoitti:
Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.
Niin, minustakin Suomen kansalaisella on nykyään aivan liian helppoa sanoa mielipiteensä näkyvästi. Minusta on paljon parempi että annetaan muiden puhua meidän puolestamme. He tietävät kyllä asioistamme paremmin kuin me itse.
- arvioida
kun siinä videossa näkyy vaan arhinmäen taltutus, ties mitä se on kettuillut poliiseille.
- törkeä mies jos edes mies o...
Pääministeri Matti Vanhanen Suomen Keskusta tunnustaa tumputtavansa 30 min päivittäin seksinpuutteeseensa netissä kyrpä veresnahalla ja verta vuotaen
http://mattivanhanen.blogspot.com .. katso ite- Minni85
Hyi saatana miten rasvainen vanha pervo!
- älyvapaa
pakkoruotsittaja, ja joutaa hyvin tulla syytetyksi.
- Anonyymi
Suomen varmaankin selkärangattominen ja todellisuudesta vieraantunein poliitikko vailla minkäänlaista etiikkaa. Paavon mielestä mm. kenenkään ei pidä maksaa velkojaan takaisin. Mutta hänen mielestään Suomen on kuitenkin annettava lainaa kaikille muille.
Paavo on kunnostautunut jalkapallo huligasnimissa ja Smash Asem -mielenosoittamisessa. Tai makasiinitkit polttaa joku Paavon kavereista. - Anonyymi
Arhinmäki välttyi syytteiltä, myös autoa ajava välttyi ... rikos ja vahinkoa tapahtui, kumpikaan osapuoli ei ollut syyllinen
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008940232.html
Olisi kiva tietää kuka oli syyttäjä, oliko Arhimäen syyttäjä kaveri Tanner vai joku muu?- Anonyymi
Ota selvää siitä, kuka oli syyttäjä. Ennen kuin tänne vihjailet, teit itsestäsi pellen.
Toiseksi, ymmärrätköhän sinä oikeastaan paljonkaan oikeudenkäytöstä. Jo tuon lehtiartikkelin perusteella joi uskoa, että syyttäjän päätös oli hyvä, oli syyttäjä vaikka "kaveri Tanner". En toki oikein ymmärrä sitä, kuka hän on ja miten liittyy asiaan joku "kaveri Tanner".
- Anonyymi
Paavohan nyt on varsinainen "paavo".
Eihän hän omien sanojensa mukaan ole katsonut 2022 MM-jalkapallokisojakaan, muka eettisten syiden takia kuin vain pätkiä joistakin otteluista. Radiosta tänään kuulin aamupäivällä hänen haastatteluaan.
Onkohan Paavo-rukka kuitenkin vaan sammunut aina jo eka puoliajalla, mahdollisesti? - Anonyymi
:nyt tulee rahaa,nyt tulee rahaa: hullu paavo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k19311278Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t438270Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1107857Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht57419Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa915812Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus555268Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk155099Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset405058Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k64666SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude273398