Paavo Arhinmäki syytteeseen

ilta-sanomat.

Arhinmäkeä epäillään kahdesta rikoksesta

Kansanedustajaehdokas Paavo Arhinmäki (vas) joutuu syyteharkintaan epäiltynä poliisin työn haittaamisesta syyskuisessa Smash Asem -mielenosoituksessa.

Arhinmäkeä epäillään niskoittelusta poliisia vastaan ja haitanteosta virkamiehelle. Rikosnimikkeet perustuvat epäilyyn siitä, että hän olisi töninyt ja ryntäillyt sekä kieltäytynyt tottelemasta poistumiskäskyä.

Syksyn mielenosoituksessa Arhinmäki vietiin Kiasman aukiolta 135 muun kiinniotetun tavoin kuulusteltavaksi ja yöksi putkaan. Nyt poliisi on siirtänyt Arhinmäen ja 85:n muun jutut syyttäjälle.

- Arvelinkin, että mahdollisimman moni pyritään saamaan syyteharkintaan. Koska täysin ylimitoitetusti otettiin ihmisiä kiinni, niin tällä tavalla täytyy tietysti tehdä, jotta toiminta ei joutuisi aivan omituiseen valoon, sanoi Arhinmäki IS:lle eilen.

Arhinmäki sanoo olevansa "erittäin hämmästynyt", jos saa syytteen.

- Julkisuudessa on moneen kertaan todettu, että poistumiskäskyt olivat hyvin epäselviä ja niitä oli mahdotonta toteuttaa.

Hän kirjoitti asiasta blogiinsa ja laittoi sinne myös linkin mielenosoituksesta kuvattuun videoon. Journalistiopiskelijan kuvaamalla videolla näkyy, kuinka Arhinmäki kuvaa kännykällään poliisien rivistöä.

Hänet kiskaistaan poliisiketjun taakse. Kolme poliisia pitelee häntä maassa ja kantaa pois paikalta.

*****

Hehhee, poliisi laittaa Paavon syytteeseen "yllättäen" juuri ennen vaaleja. Syynä töniminen ja ryntäily??????

12

2629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pre Kaarina

      Arhinmäki saa rähjäämisellään ja uhoamisellaan poliisit sivullisten kimppuun ja itselleen radikaalin maineen. Samalla itse mielenosoituksen tarkoitus hämärtyy.

      Älä äänestä Arhinmäkeä! Arhinmäki on pyrkyri!

      • pate ensimmäinen

        Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.


      • Jakethatass
        pate ensimmäinen kirjoitti:

        Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.

        Niin, minustakin Suomen kansalaisella on nykyään aivan liian helppoa sanoa mielipiteensä näkyvästi. Minusta on paljon parempi että annetaan muiden puhua meidän puolestamme. He tietävät kyllä asioistamme paremmin kuin me itse.


    • arvioida

      kun siinä videossa näkyy vaan arhinmäen taltutus, ties mitä se on kettuillut poliiseille.

    • törkeä mies jos edes mies o...

      Pääministeri Matti Vanhanen Suomen Keskusta tunnustaa tumputtavansa 30 min päivittäin seksinpuutteeseensa netissä kyrpä veresnahalla ja verta vuotaen

      http://mattivanhanen.blogspot.com .. katso ite

      • Minni85

        Hyi saatana miten rasvainen vanha pervo!


    • älyvapaa

      pakkoruotsittaja, ja joutaa hyvin tulla syytetyksi.

    • Anonyymi

      Suomen varmaankin selkärangattominen ja todellisuudesta vieraantunein poliitikko vailla minkäänlaista etiikkaa. Paavon mielestä mm. kenenkään ei pidä maksaa velkojaan takaisin. Mutta hänen mielestään Suomen on kuitenkin annettava lainaa kaikille muille.

      Paavo on kunnostautunut jalkapallo huligasnimissa ja Smash Asem -mielenosoittamisessa. Tai makasiinitkit polttaa joku Paavon kavereista.

    • Anonyymi

      Arhinmäki välttyi syytteiltä, myös autoa ajava välttyi ... rikos ja vahinkoa tapahtui, kumpikaan osapuoli ei ollut syyllinen

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008940232.html

      Olisi kiva tietää kuka oli syyttäjä, oliko Arhimäen syyttäjä kaveri Tanner vai joku muu?

      • Anonyymi

        Ota selvää siitä, kuka oli syyttäjä. Ennen kuin tänne vihjailet, teit itsestäsi pellen.

        Toiseksi, ymmärrätköhän sinä oikeastaan paljonkaan oikeudenkäytöstä. Jo tuon lehtiartikkelin perusteella joi uskoa, että syyttäjän päätös oli hyvä, oli syyttäjä vaikka "kaveri Tanner". En toki oikein ymmärrä sitä, kuka hän on ja miten liittyy asiaan joku "kaveri Tanner".


    • Anonyymi

      Paavohan nyt on varsinainen "paavo".

      Eihän hän omien sanojensa mukaan ole katsonut 2022 MM-jalkapallokisojakaan, muka eettisten syiden takia kuin vain pätkiä joistakin otteluista. Radiosta tänään kuulin aamupäivällä hänen haastatteluaan.

      Onkohan Paavo-rukka kuitenkin vaan sammunut aina jo eka puoliajalla, mahdollisesti?

    • Anonyymi

      :nyt tulee rahaa,nyt tulee rahaa: hullu paavo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4404
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2958
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2557
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2190
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2068
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2028
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1995
    Aihe