Paavo Arhinmäki syytteeseen

ilta-sanomat.

Arhinmäkeä epäillään kahdesta rikoksesta

Kansanedustajaehdokas Paavo Arhinmäki (vas) joutuu syyteharkintaan epäiltynä poliisin työn haittaamisesta syyskuisessa Smash Asem -mielenosoituksessa.

Arhinmäkeä epäillään niskoittelusta poliisia vastaan ja haitanteosta virkamiehelle. Rikosnimikkeet perustuvat epäilyyn siitä, että hän olisi töninyt ja ryntäillyt sekä kieltäytynyt tottelemasta poistumiskäskyä.

Syksyn mielenosoituksessa Arhinmäki vietiin Kiasman aukiolta 135 muun kiinniotetun tavoin kuulusteltavaksi ja yöksi putkaan. Nyt poliisi on siirtänyt Arhinmäen ja 85:n muun jutut syyttäjälle.

- Arvelinkin, että mahdollisimman moni pyritään saamaan syyteharkintaan. Koska täysin ylimitoitetusti otettiin ihmisiä kiinni, niin tällä tavalla täytyy tietysti tehdä, jotta toiminta ei joutuisi aivan omituiseen valoon, sanoi Arhinmäki IS:lle eilen.

Arhinmäki sanoo olevansa "erittäin hämmästynyt", jos saa syytteen.

- Julkisuudessa on moneen kertaan todettu, että poistumiskäskyt olivat hyvin epäselviä ja niitä oli mahdotonta toteuttaa.

Hän kirjoitti asiasta blogiinsa ja laittoi sinne myös linkin mielenosoituksesta kuvattuun videoon. Journalistiopiskelijan kuvaamalla videolla näkyy, kuinka Arhinmäki kuvaa kännykällään poliisien rivistöä.

Hänet kiskaistaan poliisiketjun taakse. Kolme poliisia pitelee häntä maassa ja kantaa pois paikalta.

*****

Hehhee, poliisi laittaa Paavon syytteeseen "yllättäen" juuri ennen vaaleja. Syynä töniminen ja ryntäily??????

12

2639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pre Kaarina

      Arhinmäki saa rähjäämisellään ja uhoamisellaan poliisit sivullisten kimppuun ja itselleen radikaalin maineen. Samalla itse mielenosoituksen tarkoitus hämärtyy.

      Älä äänestä Arhinmäkeä! Arhinmäki on pyrkyri!

      • pate ensimmäinen

        Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.


      • Jakethatass
        pate ensimmäinen kirjoitti:

        Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.

        Niin, minustakin Suomen kansalaisella on nykyään aivan liian helppoa sanoa mielipiteensä näkyvästi. Minusta on paljon parempi että annetaan muiden puhua meidän puolestamme. He tietävät kyllä asioistamme paremmin kuin me itse.


    • arvioida

      kun siinä videossa näkyy vaan arhinmäen taltutus, ties mitä se on kettuillut poliiseille.

    • törkeä mies jos edes mies o...

      Pääministeri Matti Vanhanen Suomen Keskusta tunnustaa tumputtavansa 30 min päivittäin seksinpuutteeseensa netissä kyrpä veresnahalla ja verta vuotaen

      http://mattivanhanen.blogspot.com .. katso ite

      • Minni85

        Hyi saatana miten rasvainen vanha pervo!


    • älyvapaa

      pakkoruotsittaja, ja joutaa hyvin tulla syytetyksi.

    • Anonyymi

      Suomen varmaankin selkärangattominen ja todellisuudesta vieraantunein poliitikko vailla minkäänlaista etiikkaa. Paavon mielestä mm. kenenkään ei pidä maksaa velkojaan takaisin. Mutta hänen mielestään Suomen on kuitenkin annettava lainaa kaikille muille.

      Paavo on kunnostautunut jalkapallo huligasnimissa ja Smash Asem -mielenosoittamisessa. Tai makasiinitkit polttaa joku Paavon kavereista.

    • Anonyymi

      Arhinmäki välttyi syytteiltä, myös autoa ajava välttyi ... rikos ja vahinkoa tapahtui, kumpikaan osapuoli ei ollut syyllinen

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008940232.html

      Olisi kiva tietää kuka oli syyttäjä, oliko Arhimäen syyttäjä kaveri Tanner vai joku muu?

      • Anonyymi

        Ota selvää siitä, kuka oli syyttäjä. Ennen kuin tänne vihjailet, teit itsestäsi pellen.

        Toiseksi, ymmärrätköhän sinä oikeastaan paljonkaan oikeudenkäytöstä. Jo tuon lehtiartikkelin perusteella joi uskoa, että syyttäjän päätös oli hyvä, oli syyttäjä vaikka "kaveri Tanner". En toki oikein ymmärrä sitä, kuka hän on ja miten liittyy asiaan joku "kaveri Tanner".


    • Anonyymi

      Paavohan nyt on varsinainen "paavo".

      Eihän hän omien sanojensa mukaan ole katsonut 2022 MM-jalkapallokisojakaan, muka eettisten syiden takia kuin vain pätkiä joistakin otteluista. Radiosta tänään kuulin aamupäivällä hänen haastatteluaan.

      Onkohan Paavo-rukka kuitenkin vaan sammunut aina jo eka puoliajalla, mahdollisesti?

    • Anonyymi

      :nyt tulee rahaa,nyt tulee rahaa: hullu paavo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5564
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      198
      3622
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2428
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1258
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      65
      1058
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      86
      1035
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1022
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe