Paavo Arhinmäki syytteeseen

ilta-sanomat.

Arhinmäkeä epäillään kahdesta rikoksesta

Kansanedustajaehdokas Paavo Arhinmäki (vas) joutuu syyteharkintaan epäiltynä poliisin työn haittaamisesta syyskuisessa Smash Asem -mielenosoituksessa.

Arhinmäkeä epäillään niskoittelusta poliisia vastaan ja haitanteosta virkamiehelle. Rikosnimikkeet perustuvat epäilyyn siitä, että hän olisi töninyt ja ryntäillyt sekä kieltäytynyt tottelemasta poistumiskäskyä.

Syksyn mielenosoituksessa Arhinmäki vietiin Kiasman aukiolta 135 muun kiinniotetun tavoin kuulusteltavaksi ja yöksi putkaan. Nyt poliisi on siirtänyt Arhinmäen ja 85:n muun jutut syyttäjälle.

- Arvelinkin, että mahdollisimman moni pyritään saamaan syyteharkintaan. Koska täysin ylimitoitetusti otettiin ihmisiä kiinni, niin tällä tavalla täytyy tietysti tehdä, jotta toiminta ei joutuisi aivan omituiseen valoon, sanoi Arhinmäki IS:lle eilen.

Arhinmäki sanoo olevansa "erittäin hämmästynyt", jos saa syytteen.

- Julkisuudessa on moneen kertaan todettu, että poistumiskäskyt olivat hyvin epäselviä ja niitä oli mahdotonta toteuttaa.

Hän kirjoitti asiasta blogiinsa ja laittoi sinne myös linkin mielenosoituksesta kuvattuun videoon. Journalistiopiskelijan kuvaamalla videolla näkyy, kuinka Arhinmäki kuvaa kännykällään poliisien rivistöä.

Hänet kiskaistaan poliisiketjun taakse. Kolme poliisia pitelee häntä maassa ja kantaa pois paikalta.

*****

Hehhee, poliisi laittaa Paavon syytteeseen "yllättäen" juuri ennen vaaleja. Syynä töniminen ja ryntäily??????

12

2668

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pre Kaarina

      Arhinmäki saa rähjäämisellään ja uhoamisellaan poliisit sivullisten kimppuun ja itselleen radikaalin maineen. Samalla itse mielenosoituksen tarkoitus hämärtyy.

      Älä äänestä Arhinmäkeä! Arhinmäki on pyrkyri!

      • pate ensimmäinen

        Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.


      • Jakethatass
        pate ensimmäinen kirjoitti:

        Arhinmäki ei ole pelle, hän on rikollinen. Vaarallinen ihminen suomen kansalle.

        Niin, minustakin Suomen kansalaisella on nykyään aivan liian helppoa sanoa mielipiteensä näkyvästi. Minusta on paljon parempi että annetaan muiden puhua meidän puolestamme. He tietävät kyllä asioistamme paremmin kuin me itse.


    • arvioida

      kun siinä videossa näkyy vaan arhinmäen taltutus, ties mitä se on kettuillut poliiseille.

    • törkeä mies jos edes mies o...

      Pääministeri Matti Vanhanen Suomen Keskusta tunnustaa tumputtavansa 30 min päivittäin seksinpuutteeseensa netissä kyrpä veresnahalla ja verta vuotaen

      http://mattivanhanen.blogspot.com .. katso ite

      • Minni85

        Hyi saatana miten rasvainen vanha pervo!


    • älyvapaa

      pakkoruotsittaja, ja joutaa hyvin tulla syytetyksi.

    • Anonyymi

      Suomen varmaankin selkärangattominen ja todellisuudesta vieraantunein poliitikko vailla minkäänlaista etiikkaa. Paavon mielestä mm. kenenkään ei pidä maksaa velkojaan takaisin. Mutta hänen mielestään Suomen on kuitenkin annettava lainaa kaikille muille.

      Paavo on kunnostautunut jalkapallo huligasnimissa ja Smash Asem -mielenosoittamisessa. Tai makasiinitkit polttaa joku Paavon kavereista.

    • Anonyymi

      Arhinmäki välttyi syytteiltä, myös autoa ajava välttyi ... rikos ja vahinkoa tapahtui, kumpikaan osapuoli ei ollut syyllinen

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008940232.html

      Olisi kiva tietää kuka oli syyttäjä, oliko Arhimäen syyttäjä kaveri Tanner vai joku muu?

      • Anonyymi

        Ota selvää siitä, kuka oli syyttäjä. Ennen kuin tänne vihjailet, teit itsestäsi pellen.

        Toiseksi, ymmärrätköhän sinä oikeastaan paljonkaan oikeudenkäytöstä. Jo tuon lehtiartikkelin perusteella joi uskoa, että syyttäjän päätös oli hyvä, oli syyttäjä vaikka "kaveri Tanner". En toki oikein ymmärrä sitä, kuka hän on ja miten liittyy asiaan joku "kaveri Tanner".


    • Anonyymi

      Paavohan nyt on varsinainen "paavo".

      Eihän hän omien sanojensa mukaan ole katsonut 2022 MM-jalkapallokisojakaan, muka eettisten syiden takia kuin vain pätkiä joistakin otteluista. Radiosta tänään kuulin aamupäivällä hänen haastatteluaan.

      Onkohan Paavo-rukka kuitenkin vaan sammunut aina jo eka puoliajalla, mahdollisesti?

    • Anonyymi

      :nyt tulee rahaa,nyt tulee rahaa: hullu paavo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe