sähkölasku oli myöhässä 14 päivää eräpäivästä ja tuli helsingistä jonkun perintätoimiston lasku 5 eurolla korotettuna ja maksettava helsinkiläisen firman tilille. Olikohan Tampereen Sähkölaitos myynyt laskunsa kyseiselle firmalle. No nyt on uusi sähköfirma jolta saan samaa sähköä kuin aikaisemmin, mutta Tampereen Sähkölaitoksella on yksi asiakas (20 vuotta asiakkaana ja laskut aina maksettu eikös juu)vähemmän.
Tampereen Sähkölaitos
meni herne nenään
4582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kusi ajallaan kuten muutkin. Oma vikas, turha siinä känistä.
itse olen joko lähestynyt sähkö-postitse tai puhelimella ao.laitosta jos laskuni uhkaa jäädä maksamatta ennen eräpäivää ja aina olen saanut lisämaksu aikaa ilman mitään lisiä. Mutta mitäs ny enään märiset kun olet jo yhtiötäkin vaihtanut.
ovat oikeassa.
Aika liukasta toimintaa tietysti Sähkölaitokselta tuo laskun myynti. Laskevat kai, että erillistä perintäsihteerikköä ei kannata pitää.
Toisaalta on aika törppöä bisnesstä palveluyritykseltä päästää ketään ulkopuolista omiin asiakastietoihin käsiksi, jollei ole ihan pakko. Perintätoimistona tsekkaisin laskusi suuruuden ja myisin tiedot edelleen Tampereen Sähkölaitoksen kilpailijoille.
Sähkölaitoksella on varmaan insinööri tai ekonomi pilaamassa bisnesstä. Haha ...
...mitäs sitä nyt turhaan itse kyselemään sen rahan perään, se ei kauheasti asiakasta hetkauta! Varsinkaan sellaista, jolta on niitä rahoja jo ennenkin samasta firmasta kyselty, ja jotka kuitenkin päätyvät perittäviksi. Jos on kerran laskunsa jättänyt maksamatta, niin ihan oikein on, että joku kovempi taho sitä alkaa periä, tuleepa maksutkin ihan ajallaan. Lisäaikaa voi kerjätä, ja varmasti sitä saakin, kun vain kysyy.