Turussa vanhauskoisten ort.kirkko? Onko siellä säännöllisesti palveluksia ja voiko sinne liittyä Turun ort. seurakunnan jäsen, vai pitääkö erota tai siirtyä? Kuka tietää?
onko entinen
venäjän konsulaatti
241704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
kun kukaan ei tunnu oikein osaavan vastata?
"onko entinen venäjän konsulaatti Turussa vanhauskoisten ort.kirkko?"
Ei ole. Suomessa ei tiettävästi ole vanhauskoisten kirkkoja, vaan lähimmät lienevät Virossa, Latviassa ja Venäjällä.
Konsulaatin kirkossa palveluksissa voi käydä kuka tahansa, mutta ilmeisesti niiden ajankohdat saa selville lähinnä puskaradiosta.
että konsulaatin kirkko on Moskovan patrijarkaatin kirkko. Hesassa on kakskii Moskovan kirkkova. niijen papit varmaannii toemittelloo palaveluksija Turussa.
Epäilyksesi lienee oikea, eli kyseessä on Moskovan patriarkaatin alainen kirkko, jonka venäjänkielinen sivu löytyy alla olevasta linkistä. Siellä tosin ei ole juuri muuta tietoa kuin pari kuvaa kirkosta ja papin nimi (ei ole Helsingin pappi vaan ihan oma) ja puhelinnumero. Ehkäpä papilta voisi kysyä puhelimessa palvelusten aikoja. En ole koskaan tavannut häntä, mutta kuulemani mukaan hän osaa ainakin jossain määrin suomea, ei kai ainakaan aikaisemmin kovin hyvin.
http://finland.orthodoxy.ru/rus/turku.php
Kiitos tiedosta. Itse osaan kyllä venäjää, mutta muutamat muut Aleksandran kirkon seurakuntapakolaiset eivät osaa. Olisikohan mahdollista saada tulkin palveluja heille?
Tässä on todella mahdollisuus niille, jotka eivät enää voi käydä kotikirkossaan.
Osoite on Vartiovuorenk.2 Käsityöläismuseon vieressä.
että voisimme osallistua Vartiovuoren rinteen palveluksiin. Kieli tuskin on esteenä, uskonnon kielihän on ylikansallista.
Ainakin pitäisi olla, onhan se?
On hyvä että Turussa on vaihtoehto käydä ort.palveluksissa. On tässä jo oltukin paitsiossa isä-Petrin toimituskiellosta lähtien.
Tähän on tultu Turussa! Esipaimenet voisivat pitää tuumaustauon, jos niin kuin kiinnostaa. Eppäilen että ei! Ehkä vähän!
jännittävää että vielä jaksatte siellä Turussa puolustaa tuomittua rikollista... Menkää vain moskovan kirkkoon, siellä joudutte Herran kuriin ja nuhteeseen ja miettimään muutakin kuin vain omaa napaanne ja ihatuksianne!
ihahaa, ihahaa!!! taidatpa olla ihan turkulainen.
ovat syntiset, ei synittömät! Minua kiinnostaa aina ne rikolliset joilla ei ole tuomiota.Niitä kun tuppaa olemaan sielläkin, missä vähimmin odottaisi!
olemassa muitakin vaihtoehtoja Turussa kuin vain kirkon vaihtaminen, esim. asioista keskusteleminen ja sisäinen uudistuminen, vaikka vaikeata sellainen onkin. On hyvä, että on vaihtoehtoja, Vartiovuorelle pääsee varmasti käymään jos Aleksandran kirkossa alkaa tympiä. Ikävää kuitenkin, että kilvoittelu on saanut noin rankkoja piirteitä Turussa, missä kuitenkin on hyvääkin toimintaa ja asioita seurakunnassa. Itse tosin ratkaisin asian siten, että lähdin pois koko kaupungista ja Turun ort seurakunnan vaikutuspiiristä ja voin kertoa, että nykyinen ort seurakuntani muualla suomessa on kuin Taivas verrattuna Turkuun... Olen pahoillani Turun puolesta ja toivon, että asiat vihdoin lähtevät paranemaan. Vartiovuorelta käytiin usein kuuntelemassa Aleksandran palveluksia, eikä ollut ongelmia siinä vierailemisessa.
Vartiovuori pelastui jotta sieltä voivat nyt hakea lohdutusta ne joiden niskaan kaadetaan turkulaisten perinteinen epäsopu ja pikkusieluinen vallanhalu?
"seurakuntapakolaiset ...
jotka eivät enää voi käydä kotikirkossaan"
En ymmärrä.
Kuka toimittaa kirkossa, sen ei pitäisi olla syy palveluksista poisjäämiseen. Silloin pitää katsoa itseänsä peiliin.
Konsulaatin kirkko on jo käsitteenäkin epäilyksiä herättävä?
näin on! Turkulaiten vittumainen perusluonne on taattua tavaraa!
Kyllä me kestämme tämän! Sovintosunnuntai on taas näämmä.
jo korkean tason poliittiselta "propakannalta."
Eiköhän fiksut ihmiset ratkaise kirkkoonkuulumisesnsa ihan itse ja senkin ketä kuuntelevat ja missä. Ei teidän kannata huolestua. Jumala antaa kaikille anteeksi.
Turun Pyhän Aleksandran kirkko on pysynyt jo kauan pystyssä savipatjallaan. Pysyy edelleenkin.
Turun historiassa on aukko autonomian ajalta. Miksihän historianlaitoskin on tietoisesti unohtanut tämän aikakauden? Niin miksi?
ollenkaan. olen käynyt kirkossa ja ihmettelen miksi? Toden totta katsoin peiliin ja ihmettelen miksi käyn Turun ort. kirkossa?( Kaikki kunnia Teppo Siilille, tämä ei ole kohdistettu häneen. Hän on hyvä kristitty.Samoin kuin muutkin vierailevat pastorit.)
Turun ort.kirkkoa hoidetaan samoin kuin Turun kunnallispolitiikkaakin, ja senhän me kaikki tiedämme mitä siitä seuraa. Turun Sanivat!
konsulaatin vaiko entisen konsulaatin kirkko? Kai kirkko voidaan rakentaa vaikka entiseen talliin jos oikein tiukka paikka tulee?!
syynä Turun traumaattinen menneisyys. Menettivät pääkaupunkioiukeutensa ja ns. länteen suuntautuva ulkopolitiikka taantui. Vähät niistä uudistuksista mitä autonomian aikana saatiin.
Historian laitos on nykyään pysähtyneisyyden tilassa... Oikeistolaistunut?( miten niin oikeistolaistunut; on aina ollut)
Sotketaan nyt yliopistokin tähän. Laskeskelin että montako itä-suomalaista tutkuijaa on historian laitoksella. Taitaa liikkua enemmän pohjalais varsinais-suomalaisella akselilla. Luovuus on vähissä! Kulttuurihistorian käytävällä kuultua: hän ei kuulu meihin. On jostakin itä-suomesta! Siillä lailla. Sama jyllää koko Turussa!
Toivotan menestystä Vartiovuoren kirkolle!
ts Moskovan patriarkaatin kirkko?
Kirkon pappina näkyy olevan joku pappismunkki Nikita. Täytyypä vierailla kirkossa, kun käy Turussa.
www.se-blago.org
Tuohan on hyvä linkki. Löytyy mm. palvelusten ajankohdat helmikuulle Nikolskin ja Pokrovan seurakunnissa Helsingissä sekä Uspenskin seurakunnassa Turussa. Muistelen käyneeni joskus aikaisemminkin Severnaja Blagovestin nettisivuilla lukemassa lehden artikkeleja, mutta en muistanut, että ne ovat noin hyvät, ehkä ne ovat kehittyneet sitten viime vierailun?
tamperelaiset tasajalkahyppelijät onnistuvat sittenkin upottamaan koko Turun Aurajokeen? Siinäpä sitten menee kirkotkin samoin tein! Vitsi,vitsi,vitsi...