Käsittääkseni useimmat autoilijat pyörittävät toimintaa ilman erillistä yritystä, joten minua kiinnostaisi tietää missä lukemissa Pentti Perusautoilijan veroprosentti huitelee? Eikös auton tuotto kuitenkin lasketa verotuksessa autoilijan henkilökohtaiseksi tuloksi?
autoilijoiden veroista
utelias
7827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
20%
minulla 8-9 %.
Mikäli autoilija harjoittaa ammattiaan helsingissä ilman eri yritystä maksaa hän verotettavasta tulostaan taulukon mukaisen veron.
Vero määräytyy tulojen mukaan joten ei voida puhua kiinteästä prosentista.
Hanki verotaulukot ja katso mikä on veroprosentti jos verotettavat tulot vuodessa on 10-400000 Euroa.
Joo, niin minä asian arvelinkin olevan mutta laiskana (ja autoilijoiden tulotasoista tietämättömänä) ajattelin kysyä täältä ensin.
Lähinnä yritin siis mutkan kautta koukaten kysyä, että minkä verran keskivertoautoilijalla on verotettavaa tuloa vuodessa? Suomalaiset kun ovat tunnetusti tarkkoja tulotiedoistaan niin ajattelin että veroprosentti olisi helpompi kertoa kuin tulot. :)
Ja ei, en viitsi alkaa selaamaan verokalenteria...
Ensin me ootetaan Suuammollaan...
Autoilijan verotettavat tulot Suur-Stadin aluella ovat 25.000-200.000 E/v. Riippuen ahkeruudesta, autojen määrästä, onko tilausajoa vai ei, oletko päivävuororyhmässä vai normaaliryhmässä, liikkuuko auto kaikki vuorot vai ei, ajatko yksin vai kaksin/kolmin jne.
Minulla on verotettavaa 50.000 E/v.
Riittikö vastaus?
Paljon kiitoksia. Minulla ei ole paljoa avautumista aiheesta kun en ole autoilija.