eli kyllähän tyttö laulaa osaa, ei siinä mitään. Mutta kyllä tuo 16 vuotta on liian vähän ikää idoliksi. Jos tehdään numeroa Askon kommentista Kristina Braskille, että hän oli seksikäs, niin se on vain pientä siihen mitä tuleva idoli varmasti saa palautteenaan. Siinä voi sitten miettiä, millainen sopii Ala-ikäiselle, mikä ei.
Haastattelut Annalle kuvastaa hyvin, millainen tyttö kyseessä. Toki hän on pirtsakka ja muuta, mutta ei niinku kuitenkaan silleen ole vielä tietsä valmis tohon niinku kaikkeen kuitenkaan.
Kotia kypsymään ja jatkamaan opiskelua, mutta idoliksi ei 16 vuotiasta, Ei ei. Voi koittaa uudestaan, kun täysi-ikäiseksi tulee.
Haastattelut Annalle kuvastaa hyvin, millainen tyttö kyseessä. Toki hän on pirtsakka ja muuta, mutta ei niinku kuitenkaan silleen ole vielä tietsä valmis tohon niinku kaikkeen kuitenkaan.
Kotia kypsymään ja jatkamaan opiskelua, mutta idoliksi ei 16 vuotiasta, Ei ei. Voi koittaa uudestaan, kun täysi-ikäiseksi tulee.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...olla EDES täysi-ikäisiä nämä idolit. Vaikka eihän luku 18 tee kenestäkään aikuista minkään muun kuin lain edessä...
Ihan vaan ettei tule pienokaisille traumoja kun vedetään julkisuusrumbaan keskenkasvuisina.
Levy-yhtiöiden on tietty helpompi käyttää hyväkseen ymmärtämättömiä lapsia.
Totta tuokin.
Mutta toisaalta jo aiemminkin Suomessa mm. NylonBeatin, sekä Tiktakin tytöt olivat täysin saman ikäisiä ''junioreja'' aloittaessaan
valloituksensa musiikkibusineksessa.
Oliko Tiktakissa joku silloin jopa 15v?
Idols on toki yksilölaji, mutta eipä työ silti hirveästi poikkea mm. laulavasta duetosta (NylonBeat). Perhe on tuon ikäisille tukiryhmänä aina tärkein.
mutta toisaalta TikTakin kitaristi on hyvä esimerkki myös henkilöstä jolla myös pissi kohosi päähän aika nopeasti. En tiedä onko kasvanut sitten yhtään bändin alkuajoista, onko pissi valunu ulos yhtään vai miten on, mutta kyllä se alaikäisyys on kuitenki sellanen pieni "rasite", kun lähdetään show-bisnekseen. Siinä voi helposti luulla itestää liikoja. Tai toisaalta ottaa esimerkiki palautteet liian henkilökohtasesti.
Julkisuus voi kohdella karusti ja ainakin Anna vaikuttaa aika kokemattomalta ja nuorelta vielä, ainakin mitä ulosannista voi päätellä.