Katkaisenko Visan?

Raskasta on elämä, kun sitä ei pysty itse hallitsemaan vaan kortti vie miestä.

Olen kohta kolmikymppinen mies, vakitöissä ja tienaan noin 2500€ /kk.

Aina tulee sitä Visa-laskua tehtyä niin helvetisti baarissa kännikeikoilla ja muuallakin.

Käyn keskimäärin kerran vuodessa ulkomailla, joten miksi minulla ei olisi pelkkää pankkikorttia vain?

Taas oli niin raskas viikonloppua, että vituttaa oikein odottaa paljonko visa-tililtä lähtee. En muistakaan kaikkea tapahtumaa.

Ei tässä taida muuta vaihtoehtoa ollak kun katkaista koko perkeleen kortti. Mitä hyvää Visassa oikeastaan edes on, jos ei reissaa jatkuvasti. Omalla rahalla pitäisi pystyä arkea pyörittämään, eikä Visalla.
91497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voi sillä pankkikortillakin rellestää, tilin ylityskin onnistuu viikonloppuna mainiosti. Tosin kärsimys tulee nopeammin kuin visalla, kun jo tiistaina on tili tyhjänä ja seuraavaan palkkapäivään on 3 viikkoa. Eli oikeasti sinulla on kaksi vaihtoehtoa: alat käyttämään vain käteistä (jätät kortin kotiin) tai opettelet käyttämään rahaa järkevästi - ei pitäisi olla liikaa vaadittu aikuiselta ihmiseltä.

Äänestä
  • Saako enää mistään edes pelkkää tavallista pankkikorttia muuten kuin yhdistelmänä Visan kanssa, nuohan lakkaavat pian olemasta kun tulee tämä euroalueen yhteinen pankkikorttisysteemi. Visa Electronin voisit hommata, se kun ei ole luottokortti vaan jokaista maksua varten järjestelmä tarkistaa onko tilillä katetta. Tilinylitys on siis mahdotonta toisin kuin pankkikortilla. Tosin kyllähän silläkin tilin melkein nollille saa mutta käyttörajojahan voi asettaa niin pienelle per päivä ettei tule juhlittua itteään konkkaan. :)

    Äänestä

  • Electron kirjoitti:

    Saako enää mistään edes pelkkää tavallista pankkikorttia muuten kuin yhdistelmänä Visan kanssa, nuohan lakkaavat pian olemasta kun tulee tämä euroalueen yhteinen pankkikorttisysteemi. Visa Electronin voisit hommata, se kun ei ole luottokortti vaan jokaista maksua varten järjestelmä tarkistaa onko tilillä katetta. Tilinylitys on siis mahdotonta toisin kuin pankkikortilla. Tosin kyllähän silläkin tilin melkein nollille saa mutta käyttörajojahan voi asettaa niin pienelle per päivä ettei tule juhlittua itteään konkkaan. :)

    pankkikortti ja Aktia/Nooapankki kortti niin uusi pankkikortti sieltä tuli. Eli saa niitä tavallisiakin kortteja vielä =)

    Äänestä

Sinun sijastasi paneutuisin huomattavasti tarkemmin ongelman ytimeen, eli siihen että alkoholinkäyttösi on ilmiselvästi lipsunut hallinnasta pahemman kerran. Tuollainen touhu että toistuvasti juo muistin, ei todellakaan ole tervettä.

Heti ekaksi kannattaisi nyt kokeilla täysin tipatonta helmikuuta. Ei edes yhtä kaljaa.

Jos et pysty siihen, pitäisi seuraavaksi hakea ammattilaisen apua.

Äänestä

Mulla hyvä elämä lipes just siihen, että palkka meni lopulta visalaskun maksamiseen.. ja joskus ei meinnaut riittää!
Luottotiedot meni, olisi pitänyt aikaisemmin jo itse lopettaa sen käyttö..pari kolme kk siihen olisi mennyt..kun olisi kitkutellut ja saannut elämän kuntoon. Nyt meni 2 vuotta luottotiedottomana. No... siitä on enään 10 kk jäljellä ja asiat alkaa olemaan kunnossa, silti harmittaa kun pitää oppia kaikki kantapään kautta!
Annan sulle neuvon.. lopeta se kortti heti kun mahdollista! Soita luottokuntaan ja sano että haluat lopettaa kortin ja haluat tehdä diilin, kuinka summa maksetaan pois. Varmasti suostuvat, ei tuota sinulle mitään ongelmaa ja heille tuo kaikki on tuttua. Näin et joudu kerralal maksamaan hirveän isoa summaa, vaan saat sovittua vaikka 50-100 erät.

Luottokunta: Asiakaspalvelu ja laskutus
ma-pe 8-20, la 9-16
puh. (09) 696 4603

Ole sä fiksumpi kun mä!

Äänestä
  • että mistä saat vararahaston jos jotakin sattuu... vaikka pesukonehajoo tms.. niin säästä, maksa se visa ekana pois, sitten laitat sen 50 euroa kk säästöön..se on pieni summa aluksi mutta vuodessa se on jo 600 euroa, jolla saa jo paremmankin pesukoneen =)
    Etelänmakoja varten sä voit ottaa sitten käteistä mukaan... se visalasku etelänlomareissun jälkeenkin pitää kuiteskin maksaa!
    Elä sillä mitä sulla on!

    Äänestä

sain pankilta asuntolainan yhteydessä pankki/visa-kortin viime lokakuussa. tuloni ovat alle 1500euroa/kk käteen mutta enpä ole vielä visaa vinguttanut kertaakaan.
ryyppään usein, tupakoin, ajan paljon autolla, lyhentelen lainaa ja maksan kaikki laskut harrastuksiani myöten aina rahalla.

jännä juttu että toisilla se raha venyy ja toisilla ei.

moni voisi nyt luulla että missä koirankopissa sitä oikein asutaankaan mutta ei, ihan sopivan kokoinen asunto, saunalla, iso auto, ruokaa aina kaapissa (ja olutta :)) löytyy digiboxit, maksukanavat, teatterit, sun muut mitä nyt äkkiä tulee mieleen mitä oon tähän mennessä keksinyt että tarvitsen.

hullua on vielä se että rahaa jää jopa säästöön.

hyvä vararahahan tuo visa tietenkin on...

Äänestä

Minäkin tein niin.. sama ongelma oli kuin sinulla ja lopulta katkasin sen ja otin visa electronin (käy myös ulkomailla).. loppu ylivarojen eläminen!!!

Äänestä

Milloinkahan päättäjät älyävät saman asian. Luottokortti ei kertkaikkiaan sovi kaikille. Jos muistelaan vanhoja, niin kuinka niitä kortteja leikattiin 80-luvun lopulla. Muisti on mennyt päättäjiltä.
Kokeilepa kirjanpitoa, yritä elää pankkikortilla ja merkkaa heti ylös menot ja sillä tavalla näet minne rahat katoavat ja missä oli parantamisen varaa.
Ei kannata mennä kapakkaan, niin mitä iloa siitä on jos ei muista, oliko edes hauskaa. Hanki jokin muu harrastus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaarlsaf kirjoitti:

Raskasta on elämä, kun sitä ei pysty itse hallitsemaan vaan kortti vie miestä.

Olen kohta kolmikymppinen mies, vakitöissä ja tienaan noin 2500€ /kk.

Aina tulee sitä Visa-laskua tehtyä niin helvetisti baarissa kännikeikoilla ja muuallakin.

Käyn keskimäärin kerran vuodessa ulkomailla, joten miksi minulla ei olisi pelkkää pankkikorttia vain?

Taas oli niin raskas viikonloppua, että vituttaa oikein odottaa paljonko visa-tililtä lähtee. En muistakaan kaikkea tapahtumaa.

Ei tässä taida muuta vaihtoehtoa ollak kun katkaista koko perkeleen kortti. Mitä hyvää Visassa oikeastaan edes on, jos ei reissaa jatkuvasti. Omalla rahalla pitäisi pystyä arkea pyörittämään, eikä Visalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu