2006 evlut kirkosta
eronneita: 34 952
liittyneitä: 10 116
Luvut poikkeavat huomattavasti kirkon aiemmin ilmoittamista 33 823 ja 10 700.
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/E3BC9AB88508561FC225728700372933?OpenDocument&lang=FI
eronneita: 34 952
liittyneitä: 10 116
Luvut poikkeavat huomattavasti kirkon aiemmin ilmoittamista 33 823 ja 10 700.
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/E3BC9AB88508561FC225728700372933?OpenDocument&lang=FI
Vastaukset 31
Vanhimmat
Näihin ei kai sisälly kastetut?
eikä kuolleet
Kaiken kaikkiaan (liittyneet - eronneet kastetut - kuolleet) kirkon jäsenmäärä väheni viime vuonna 17813 (Lähde: evl.fi)
Kirkon jäsenmäärään vaikuttaa myös siirtymiset läsnäolevista poissaoleviin ja päinvastoin sekä tilastovirheiden korjaamiset. Vuodenvaihteen jäsenmäärien perusteella ero on 15656, seurakuntien väestömuutoksista laskettu 17633 ja siihen tehty 180 kuolleen sielun korjaus 17813, jonka ev.lut. kirkko todellakin ilmoittaa jäsenmääränsä vähennykseksi. Kirkkoon kuuluvia on suunnilleen yhtä paljon kuin 1980-luvun puolivälissä - ja mikä parasta suunta on alaspäin.
Käsittääkseni kirkkoon liittyneiksi lasketaan myös ulkomailta palaneet, jotka siirtyvät esimerkiksi Ruotsin luterilaisesta kirkosta. Todella uusia liittyneitä oli 875 kastettua aikuista.
koska heitä on kusetettu kasteessa!
Näiden lukujen ja eroakirkosta.fi:n tilastojen valossa palvelun "markkinaosuudeksi" tulee huikeat 79,2%.
Uutisen julkaisija: Kirkon tiedotuskeskus julkaisi 2.1.2007 uutisen:
KIRKKOON LIITTYMINEN LISÄÄNTYI HUOMATTAVASTI - KIRKOSTA EROAMISESSA PIENTÄ KASVUA
"Väestörekisterikeskuksen ennakkotietojen mukaan vuonna 2006 kirkosta erosi 33 823 henkeä. Edellisenä vuonna eronneita oli 33 043, joten lisäystä vuoteen 2005 verrattuna oli 2,4 prosenttia. Kirkkoon liittyi 10 700 henkeä, mikä on 11,9 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna (9 559)."
Oikeiden lukujen kanssa juttu olisi ollut
"Väestörekisterikeskuksen tietojen mukaan vuonna 2006 kirkosta erosi 34 952 henkeä. Edellisenä vuonna eronneita oli 33 043, joten lisäystä vuoteen 2005 verrattuna oli 5,8 prosenttia. Kirkkoon liittyi 10 116 henkeä, mikä on 5,8 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna (9 559)."
Eräs tapa katsoa kirkon jäsenmäärän kehitystä
Kirkkoon liittyneitä
Vauvoja 41 228 80,6 %
Lapsia 3 010 5,9 %
Nuoria 670 1,3 %
Aikuisia 6 213 12,2 %
yhteensä 51 121
Lapsia 670 0,9 %
Nuoria 539 0,7 %
Aikuisia 33 743 44,3 %
Kuolleita 41 228 54,1 %
yhteensä 76 180
Lapset ovat 0-14 ja nuoret 15-17-vuotiaita. Kirkolle lapsikaste ja koulujen uskonnonopetus ovat elämän ja kuoleman kysymyksiä. Kohta luonnollisin poistuminen kirkosta tapahtuu netin kautta.
Eräs tapa katsoa kirkon jäsenmäärän kehitystä
Kirkkoon liittyneitä
Vauvoja 41228 eli 80,6 % liittyjistä
Lapsia 3 010 eli 5,9 %
Nuoria 670 eli 1,3 %
Aikuisia 6 213 eli 12,2 %
yhteensä 51 121
Lapsia 670 eli 0,9 % eronneista
Nuoria 539 eli 0,7 %
Aikuisia 33 743 eli 44,3 %
Kuolleita 41 228 eli 54,1 %
yhteensä 76 180
Lapset ovat 0-14 ja nuoret 15-17-vuotiaita. Kirkolle lapsikaste ja koulujen uskonnonopetus ovat elämän ja kuoleman kysymyksiä. Kohta luonnollisin poistuminen kirkosta tapahtuu netin kautta.
Evankelis-luterilaisen kirkon jäsenmäärä väheni viime vuonna
Julkaistu 19.02.2007, klo 16.02 (päivitetty 19.02.2007, klo 16.36)
Luterilaiseen kirkkoon kuului viime vuoden lopussa 82,4 prosenttia suomalaisista. Vuotta aiemmin kirkkoon kuuluvia oli 83,1 prosenttia.
Kirkon jäsenmäärä väheni vuodessa vajaalla 18 000 hengellä. Sekä kirkosta eroaminen että kirkkoon liittyminen lisääntyivät noin kuudella prosentilla.
Luterilaisen kirkon kastamien lasten osuus kaikista syntyneistä väheni hieman edellisvuodesta. Myös luterilaisen kirkon avioliittoon vihkimien parien osuus kaikista solmituista avioliitoista oli laskussa.
Tiedot perustuvat luterilaisen kirkon seurakunnilta saamiin tietoihin.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id53860.html
eronneita ja niin hirveästi kuin asiasta melskataan! On tainnut propagandanne mennä hukkaan!
on jatkuvassa kasvussa jo useatta vuotta peräkkäin, mikäli et ole huomannut. toisaalta, samalla vähenee kirkon muiden seremonioiden tarvitsijoiden määrä, ja tämä maan päällisen ahneuden ahdinko käy yhä suuremmaksi. vuosi vuodelta.
Seremoniathan ovat ilmaisia. Kirkosta eronneetkin haluavat kirkon seremonioita, joten se, kuuluuko kirkkon vai ei, ei merkitse oikeastaan yhtään mitään.
älyttömän höpinäsi? Minä en huoli kirkon "seremonioita" tai muitakaan temppuja, edes ilmaiseksi. Mitä kauempana lutkujen "kirkko" pysyy minusta, sen parempi.
Eihän se ole mitään höpinää. Esimerkiksi suurin osa kirkosta eronneista siunataan kirkollisesti hautaan, kun se aika koittaa. Sinä et halua seremonioita, mutta kuulutkin vähemmistöön. Harva eronneista haluaa jäädä kirkon seremonioiden ulkopuolelle.
rauhassa kirkon seremonialta, kun lutkuomaiset painostavat heitä kastattamaan lapsiaan ja siunauttavat vielä hautaankin.
eronneista ei halua jäädä seremonioiden ulkopuolelle. Jos oikeasti haluaa, se onnistuu.
saa seurakunnasta pastoria antamaan sairaalle seurakunnan jäsenelle kotiehtoollista.
Vapaamatkustajat jyräävät törkeästi kantasiakkaat!
Kirkko kuitenkin mainostaa olevansa heikkojen puolella.
Oletko käynyt jumalanpalveluksessa? Hyvin sinne näyttää sopivan kirkosta eronneetkin.
mihin luut kuopataan. Kirkolla ja hautaustoimistolla on usein avaimet käteen pakettiin, johon kuuluu pappi, seurakuntasali ja avain Pietarin porttiin.
kyllä oli tarjolla minunkin vaarille 90-luvulla vaikka oli kieltänyt hihhuleita häiritsemästä.
mihkäs muuten palautan sotilaspassini tai ilmoitan etten enää maksa veroja. nimittäin jos ollaan vapaamatkustajia niin ollaan sitten kunnolla!
ovat kirkon strateginen kohderyhmä, kuolleet, lapset ja hiukan muita hitaammat. Niinkö?
Kuolinkankeus tekee vainajasta hivenen hitaan karkuun juoksemaan.
Nopeat syövät hitaat, sanotaan. Mutta tämä ei ole totta sillä eihän ne ehdi!
Muutkin voivat niitä lukuja väännellä mieleisekseen kuin kirkko: Kirkon jäsenmäärän väheneminen kasvoi viime vuonna 34% (13 256 vuonna 2005, 17 813 vuonna 2006).
Mistä ihmeestä tuli aiempi arvio liittyneiden määrästä? Eronneillehan on ihan luonteva selitys, paperivahvistusta odottavat ilmoitukset maistraateissa, mutta liittyneiden määrän pienenemiselle en keksi syytä.
Joka tapauksessa tulos on varsin hyvä. Eroamisenemmyys oli 24836, hiukan parempi siis kuin aiempi 23484.
Tänä vuonna sitten 40000 eroajaa rikki!
eli lukujen mukaan kirkosta eroaa noin suomalaisen pikkukaupungin verran väkeä vuosittain ja jos mukaan laskee kuoleman kautta poistuneet niin aletaan olla jo keskikokoisen kaupungin lukemissa. Luvut tulevat kasvamaan jonkin verran kun isot ikäluokat alkavat mennä joukolla mananmajoille noin 10 vuoden kuluttua(?)
Kirkon ainoa pelastus tuntuu olevan lapsikaste josta se kerää pääjoukon tulevaisuuden maksumiehiään, muuten vetovoima on lukujen perusteella aika heikko.
rajan rikkomisessa olla. Asia pitäisi paremmin olla julkisudessa.
Vaikea sanoa miten käy. Toistaiseksi näyttää hyvältä, mutta tammikuun osuus kaikista eroista on kyllä kasvanut jo pari vuotta.
Hyvältä vaikuttaa se, että nyt on myös eroamisen "perustaso" noussut, eikä lisäys johdu pelkästään eropiikeistä. Onhan tuo 5000 aika määrä. Joka päivä pitäisi 14 henkeä aiempaa enemmän erota. Olen silti toiveikas.
Iskiköhän liittyjille Ramadan väliin, siis katumiskuukausi.
Alkuperäisessä viestissä kerrottiin
"Väestörekisterikeskuksen ennakkotietojen mukaan vuonna 2006 kirkosta erosi 33 823 henkeä. Edellisenä vuonna eronneita oli 33 043, joten lisäystä vuoteen 2005 verrattuna oli 2,4 prosenttia. Kirkkoon liittyi 10 700 henkeä, mikä on 11,9 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna (9 559)."
Eronneet olivat Väestörekisterikeskuksen ennakkotieto. 10 700 on seurakuntien tiedoista laskettu luku. Luterilainen kirkko hoitaa omien kirkonkirjojen lisäksi myös ortodoksien väestökirjanpidon. Kirkkoon liittyneisiin näytetään lasketun mukaan myös ortodoksiseen kirkkoon liittyneet :-)
huomattavissa esim verkkohesarin keskusteluissa, joissa vaaditaan eroamisen vaikeuttamista mm perustelemalla sitä päätöksen "vakavuudella", etc.. Eli pelkäävät rakkaiden kymmenystensä puolesta, tätä toki lienee syytäkin pelätä, lutkuillehan tunnetusti mammona on tärkeintä ja sitä nukkuvien puolue (1/3 jäsenistöstä) veisi runsaasti mukanaan.