Minua huvittaa suuresti se vaahtoaminen mitä ihmisten muka aiheuttama ilmastonlämpeneminen muka on. Maapallon historiassa on ilmasto vaihdellut aina. On ollut tätäkin hetkeä lämpimämpiä jaksoja, vaikkei teollisuutta, päästöjä, liikennettä ym. ole ollut lainkaan.
Ihmisiä pelotellaan aivan suotta ja takana ovat voimat ja tahot, joita lämpenemishysteria tulee jatkossa hyödyttämään.
Ihmisiä pelotellaan milloin milläkin ja aina joku hyötyy. Lintuinfluenssa pelotteluista hyötyivät lääketehtaat miljardeja ym.
Suomeenkin tilattiin lääkkeitä varastoon sadoilla miljoonilla, mutta ko. tautia ei ole kunnolla missään maailmassa, ja sitä esiintyy vain paikallisesti ja sielläkin minimaalisesti.
Sodalla pelottelua harrastavat aseteollisuuden lobbarit ja näin saadaan aseita kaupaksi jopa omaan lintukotoomme, jota ei mikään taho todellisuudessa uhkaa.
Ihmisiä pelotellaan aivan suotta ja takana ovat voimat ja tahot, joita lämpenemishysteria tulee jatkossa hyödyttämään.
Ihmisiä pelotellaan milloin milläkin ja aina joku hyötyy. Lintuinfluenssa pelotteluista hyötyivät lääketehtaat miljardeja ym.
Suomeenkin tilattiin lääkkeitä varastoon sadoilla miljoonilla, mutta ko. tautia ei ole kunnolla missään maailmassa, ja sitä esiintyy vain paikallisesti ja sielläkin minimaalisesti.
Sodalla pelottelua harrastavat aseteollisuuden lobbarit ja näin saadaan aseita kaupaksi jopa omaan lintukotoomme, jota ei mikään taho todellisuudessa uhkaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
meikäläinen ainakin heiluttaa kirvestä silloin kun huvittaa..
ymmärtänyt lukea tuolta ilmastonmuutospalstalta näistä asioista, suosittelen edes pikaista tutkimista, ennen kuin alkaa höpötellä omiaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000001776&subcat=3043
et ole tainnut käydä koulua tai et ole lukenut kemian oppikirjoja?
suosittelisin sulle käymään kemian ja biologian oppitunneilla, että tiedät miksi ilmasto lämpenee.
Tietoja Tukholman
Kirjoittanut: lämpötilasta 17.2.2007 klo 17.35
Samansuuntainen on ollut tukholman keskilämpötila
n. 250v aikana.
Vuosien keskilämpötila on ollut jaksolla 1756-1988 5,9 astetta (alin 3,2 ja ylin 8,4). Vuoden 1998 keskilämpö on ollut 6.6 astetta.
30v-aikajaksoissa tarkastellen vuosien keskilämpötila on keskimäärin 0,5 astetta korkeampi 1990-luvun loppupuolella kuin sitä aiemmin. Eli sen verran lämpötila on keskimäärin noussut n. 200 vuodessa.
Nykyiset ennusteet seuraavaksi 100 vuodeksi eteenpäin taisivat olla luokkaa 0,5-9 astetta.
Saattaapa jopa käydä niin että pysytään vielä samassa 6-asteessa Tukholmankin kohdalla eli keskimäärin 3... 8 asteen välillä..
http://www.wetterzentrale.de/klima/tstockh.html
Kun oltiin lapsia pelättiin jääkautta,Kuuban riisiä ja hippievallankumousta.
Maailmanloppua on odotettu kohta 2000-vuotta.
IlmastonmuutosIsmi on saanut jo joukoittain opetuslapsia , herkkämieliset ensin ja hidastunteiset perässä.
Meillähän on nyt jälleen aitoja filosofisia koulukuntia kuten aikoinaan ennen sateliittiasemia ja valokuvaustekniikkaa. Kuka ennen uskoi maapallon pyöreyteen, kuka pannukakkuteoriaan. Asiaa ei kyetty todistamaan. Emme voi nytkään varmuudella tietää mikä aiheuttaa epätavallisen lauhia talvia ja huippupakkasia heti talvella kukkivien kesäkukkien päälle. Yksi hyvä syy on asteroidien läheisyys, joita syitä ei aiemmin kyetty havaitsemaan. Jotkut asteroidista kiertävät useita vuosikymmeniä ratansa ympäri ja joidenkin kiertoradat ovat niin lyhyitä, että matka taittuu alle 2,5 vuodessa. Itse uskon asteroidi teoriaan. Muutamien asteroidien läheisyys korreloi vahvasti nykyisten maapallolla esiintyvien lämpökausien kanssa.
Totta on, että ihminen ei voi millään olla syyllinen maapallon lämpenemiseen, ei yksin ainakaan eikä edes pääsyyllinen. Maapallolla on vaihdellut jääkausi ja lämpimät kaudet aikakautena, jolloin ei ollut koneita eikä tehtaita ja maapallon asukasmäärä oli alhainen. Suomi on kuulunut myös lauhkeaan vyöhykkeeseen ja Pohjois-Suomessa kasvanut aiemmin Tammilehtoja. Päästöt ovat silti todella ongelma suurissa kaupungeissa ja hengitysilman huonontuessa , myös syöpätaudit lisääntyvät, samoin allergiat ja astma, mutta huijaus ei ole asiallista kansalaisten informoimista asian tiimoilta. Lintuinfluenssavaara on kyllä todellinen, mutta peloittelu ehkä etuajassa vielä meillä tavallisen kansan keskuudessa. Rokotekehittelyn tulee silti olla meilläkin ajan tasalla. Vähemmän tietoisia me nykyisin olemme AIDS-vaarasta. Hiv, kun tapaa niin hitaasti, että kansaa ei pelota lainkaan.