Puola ja Tsekki vs. Nato

Uutispäivä Demari 20.2.:

"Tästä on kyse: Puolan ja Tsekin oikeistohallitukset sooloilevat Naton ja EU:n ohi pelkästään rähmällään olon ilosta tai aatteellista bushilaisuuttaan. Ehkä myös mahtavan korruption siivin, kuten on epäilty.

Kun Vladimir Putin lupaa "asymmetrisia vastatoimia" ne voivat olla esimerkiksi politiikan alueella. Jos Puolan ja Tsekin venäjäkammoinen oikeisto välttämättä haluaa koheltaa ja kaivaa (poliittista) verta nenästä - oma häpeä.

Surullisempaa tietysti on, jos muu Eurooppa, EU ja Nato joutuvat kärsimään häirikköjensä hihhuloinnista."

(vapaa toimittaja Kari Jyrkinen Prahasta)
5597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole suurikaan uutinen jos Puola ja Tsekki haluavat Usa:n ohjukset maaperälleen puolustamaan niiden ja muidenkin maiden etua venäjän painostuspolitiikkaa vastaan.Silloin kun kyseiset maat olivat pakkoavioliitossa varsovanliitossa ei kysytty haluatteko ottaa vai ette joukkoja ja ohjuksia maaperälle.Nyt he saavat vapaasti tehdä omat johtopäätökset,eikä puna-armeijan painostuksen alla.Jos venäjä olisi ottanut opikseen ja käyttäytyisi demokraattisesti,niin tuskimpa sen lähinaapuritkaan entisestä itäblokista haluaisivat kiirehtiä liittymistä Natoon.Nyt baltit,Puola,Tsekki,Unkari... ovat Natossa ja lisäksi Georgia ja Ukraina haluaisivat liittyä mitä pikimmiten.Venäjä ikäänkuin "pakotti " nämä maat Natoon.Näillä mailla kun on liian karvaita kokemuksia venäläisten kumppanuudesta.

Äänestä
  • silloin kun puola ja tsekki olivat venäjän unionissa
    kaikki nämä itämaat kärsivät kylmästä sodasta eli siitä että jenkit pakottivat heidät sijoittamaan
    rahansa varusteluun ja venäläiset eri tyyppiseen
    sosialismiin kuin mitä puola ja tsekki olisivat halunneet. Tuona aikana ihmiset olivat kuitenkin
    paljon varakkaampia kuin nykyään. Tämän päivän Puolassa ihmiset ovat oman kertomansa mukaan niin köyhiä että sitä he eivät ole ennen kokeneet

    tietysti on 5 % väestöstä rikkaita kuin kroisokset
    mutta 95 % kärsii , ei ole hammashoitoa edes lapsille, ei kouluruokailua, kirjoja , ei niin mitään.. keskipalkka alle 200 euroa kuussa

    ja monilla ei ole työtä lainkaan..mutta onhan se monien suomalaistenkin mielestä kivaa että
    saavat nyt edes ydinaseita

    Äänestä

  • Hölmö!

    Nyt tässä Tsekin ja Puolan tapauksessa kyse ei edes ollut Naton projektista vaan maiden omasta sooloilusta USA:n kanssa Naton nimenomaisen tahdon vastaisesti!

    Tätä ohjustukikohtaa ei perustella Naton tarpeellisuudella, vaan se on osoitus kilpavarustelun uudelleen alkamisesta.

    Uskotteko muuten USA:n selitykseen, että Tsekin ja Puolan ohjustukikohdat ovat Iranin ohjuksia vastaan suunnattuja?

    Äänestä

  • Asdertson kirjoitti:

    Hölmö!

    Nyt tässä Tsekin ja Puolan tapauksessa kyse ei edes ollut Naton projektista vaan maiden omasta sooloilusta USA:n kanssa Naton nimenomaisen tahdon vastaisesti!

    Tätä ohjustukikohtaa ei perustella Naton tarpeellisuudella, vaan se on osoitus kilpavarustelun uudelleen alkamisesta.

    Uskotteko muuten USA:n selitykseen, että Tsekin ja Puolan ohjustukikohdat ovat Iranin ohjuksia vastaan suunnattuja?

    tuopa olikin raju kommnetti


    että vasten naton tahtoa.... siis kenen tahdon mukaan... yksityisen amerikkalaisen aseteollisuuden ko kö ? jota johtaa ainakin osittain juutalaiset ... jotka eivät ole kovin
    ''cooleja'' ja puolueettomia heppuja

    lähi itä ongelmassa


    eli kysymys israelin oikeudenmukaisesta jaosta ja hallinnasta uhkaa meitä ja panee haaskaamaan valtavat määrät varoja järjettömiin ydinaseisiin

    puolass, venäjällä, tsekissä sekä paldiskissa

    ( noin 60 km helsingistä etelään )


    puolan tukikohta tulee klodzkon alueelle aivan tsekin ja puolan rajaseudulle

    ja sieltä minut sekä muut ulkomaalaiset perheet
    ajettiin pois kodeistamme

    julistettiin ko alue sotilasalueeksi

    ja siellä alkoi liikkua valtavat määrät

    militääripoliiseja


    eräs sellainen Adam Polanski tuli 4.5.2005 talooni jota olin 8 vuotta remontoinut ja sanoi että et saa tulla tänne enää. mene suomeen ja vähän äkkiä. Kun olen tällä palstalla asiasta kertonut nämä suomi 24 :n sheriffit yrittävät estää minua ko asiasta puhumasta

    ja monet juntit kirjoittelevat , ''tuo ei oo normaalia '' sä oot sairas, ota kuule psyykenlääkettä ( kuten me muutkin ) tai viinaa paljon , kokaniinia

    tai jotain että tulisit yhtä ''normaaliksi''
    kuin me muutkin nykypäivän suomalaiset


    eli tästä maasta ei koditon pakolainen saa mitään apua, ei ymmärrystä... uhataan tulla hakkaamaan

    tukkimaan suu .. Tällä suomi 24 foorumilla on hyvä läpileikkaus suomen nykytilasta


    se ei ole kovinkaan hääppönen

    ja kun sen sanon, he kirjoittavat että lähde sitten tästä maasta pois

    menisinkin, mutta puolan poliisi ei päästä minua takaisin kotiini


    koska sielläkin pelätään ulkomaalaisia

    tarkkailijoita ,, tosin vähän eri syistä kuin suomessa

    Äänestä

Puola ja Tsekki (ent. Tsekkoslovakia) sijaitsevat alueella, joka Habsburgien valtakunnan romahdettua 1918 joutui kahden suurvallan mielenkiinnon kohteeksi - ensin Hitlerin Saksa ja sen jälkeen Stalinin Neuvostoliitto. Sotaisan, miehitysten täynnä olevan ja ennen kaikkea verisen historiansa jälkeen k.o. alueella asuvat kansat ovat täysin oikeutettuja turvatutumaan sellaisiin toimeenpiteisiin, jotka takaavat heidän koskemattomuutta - kun koskettu oli ja monesti.
Nuo kansa eivät ole Venäjän valta-aluetta, Putinin ja muiden venäläisten on pakko hyväksyä tämä tosiasia.
Ex-taist. Jyrkisen teksti on sitä suomettuneen Suomen vanhaa venäläisiä nuoleskelevaa saarnaa vailla asiallisia argumentteja:
1. PL ja CZ eivät sooloile EU:n ohi, koska EU:lla ei ole toimivaa sotilaallista järjestelmää.
2. PL ja CZ eivät ole rähmällään vaan aavistavat kokemuksestaan, että liitto USA:n kanssa ei osoittautunut vääräksi - toisin kuten Ranskan tai Englannin kanssa (Münchenin sopimus 1938 ... demokraattinen Eurooppa siis ei puolustanut demokraattista Tsekkoslovakiaa, vaan syötti sen Hilterille), liitto NL:n kanssa tarkoitti satoja tuhansia uhreja ja k.o. maiden yhteiskunnallista sekä taloudellista katastrofia.
3"Jos Puolan ja Tsekin venäjäkammoinen oikeisto välttämättä haluaa koheltaa ja kaivaa (poliittista) verta nenästä - oma häpeä. " tuo teksti muistuttaa NL:n Pravdan otsikoita vielä 1980-luvun alusta ... Jyrkinen ei huomannut, että NL romahti 15 vuotta sitten ja sosialismi kohta 20 vuotta sitten, hänen tyylissään Breznev elää yhä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Asdertson kirjoitti:

Uutispäivä Demari 20.2.:

"Tästä on kyse: Puolan ja Tsekin oikeistohallitukset sooloilevat Naton ja EU:n ohi pelkästään rähmällään olon ilosta tai aatteellista bushilaisuuttaan. Ehkä myös mahtavan korruption siivin, kuten on epäilty.

Kun Vladimir Putin lupaa "asymmetrisia vastatoimia" ne voivat olla esimerkiksi politiikan alueella. Jos Puolan ja Tsekin venäjäkammoinen oikeisto välttämättä haluaa koheltaa ja kaivaa (poliittista) verta nenästä - oma häpeä.

Surullisempaa tietysti on, jos muu Eurooppa, EU ja Nato joutuvat kärsimään häirikköjensä hihhuloinnista."

(vapaa toimittaja Kari Jyrkinen Prahasta)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu