SDP/SAK ajavat yrityksiä pois maasta

Demareilta ei ole kuultu yhtään esitystä tai puheenvuoroa työpaikka- ja yrityskadon pysäyttämiseksi.
Samoin SAK:n sosialistipolitrukit ovat olleet hiljaa samasta asiasta.
Miksi nämä sossut eivät halua taistella työpaikkojen säilymisen puolesta ?
Kysymys on ideologinen, sosialisti ei voi ottaa kantaa itsensä aiheuttamiin vaikeuksiin yrityksille.
Eikä muutoinkaan voi puolustaa yrityksien edellytyksiä pysyä Suomessa.
Sossujen mielestä yritykset voivat lähteä.
Tärkeämpää on puolustaa yksipuolisesti työntekijöitten etuja vaikka yrityksillä ei loisi maksukykyä uusiin menonlisäyksiin.
Demarien ja SAK:n politiikka on suurin uhka Suomen taloudelle ja teollisuudelle.
Pitkittynyt suurtyöttömyys on tämän politiikan seurausta.
3449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ovat typerät kapitalistit jotka eivät pärjää omalla järjellään kilpailukyvyssä, tai kilpailukykyisten tuotteiden suunnittelussa. Mielestäni sellainen yrittäjä joka ei noudata sopimuksia, siksi ettei kilpailussa pärjää pitäisi teloittaa aamun koitteessa! Eipä ole työntekijän vika jos työnantajan äo on 000.

Äänestä
  • Suurin uhka Suomelle on tosiaankin typeryys, jota edellinenkin kirjoitus edustaa.

    Jos kerran (arvatenkin ainakin omasta mielestäsi) äo:si on yli 000, mikset ratkaise kilpailukykyongelmaa vaikkapa ryhtymällä itse yrittäjäksi, tai jollain muulla tavalla?

    Järjestäytyneessä yhteiskunnassa sopimuksia ja lakeja on tietenkin noudatettava. Ongelma on siinä, että nykykäytännössä eduskunta on delegoinut lainsäädäntävallan työmarkkina-asioissa muutamalle järjestölle, jotka eivät edusta Suomen talouden eivätkä suomalaisten etua, pöydän kummaltakaan puolelta, vaan ovat keskittyneet lähinnä omien saavutettujen etujensa puolustamiseen.

    Valitettavasti työn pakeneminen Suomesta ei ole sattumaa vaan tietoinen valinta.

    Äänestä

Totta on, olen itsekin yrittänyt haeskella että mitä puolueet olisivat valmiit tekemään työpaikkojen säilyttämiseksi Suomessa.

Aika heikolta näyttää, viimeinen niitti taitaa olla päästöjen verotus!

90-luvun alkupuolella yritykset ajettiin konkurssiin, kun oltaisiin voitu velkoja takaamalla säilyttää työpaikat Suomessa.

Lähtökohta pitäisi olla kaikissa tapauksissa se että on parempi vaihtoehto sallia työvoiman tulla Suomeen kuin se että viedään tehtaat ja verstaat ulkomaille.

Verotus on suurin syy Suomalaisen tuotteen huonoon menekkiin ja markkinointiin ulkomailla.

Ainakin seuraavat seikat vaikuttavat yrityksien pysymiseen maassa (suluissa yksi keino vaikuttaa siihen).

-Palkkataso (verovähennykset parempi kuin yleiskorotukset)
-Palkan sivukulut (eläkemaksu)
-Sähköenergian hinta (verotus)
-Lämmitysenergian hinta (verotus)
-Polttoaineen hinta (verotus)
-Autoverotus (verotus)
-Tilojen vuokrakustannukset
-Tonttikustannukset
-Kiinteistöjen hinta (varainsiirtovero)
-Ulkomaisen työvoiman hyödyntäminen (palkkaus/vuokraus)
-Päästöoikeuksien vaikutus (energian hinta)
-Uudet päästösitoumukset (energian hinta)
-Sukupolvenvaihdokset (verotus)
-Yritystuet (takaisin perintä)
-Yritystoiminnan tukeminen kotimaassa (kotimaan toimintaan tuki mieluummin kuin ulkomaille)
-Työllistämistukien käyttö
jne

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle Kemppainen kirjoitti:

Demareilta ei ole kuultu yhtään esitystä tai puheenvuoroa työpaikka- ja yrityskadon pysäyttämiseksi.
Samoin SAK:n sosialistipolitrukit ovat olleet hiljaa samasta asiasta.
Miksi nämä sossut eivät halua taistella työpaikkojen säilymisen puolesta ?
Kysymys on ideologinen, sosialisti ei voi ottaa kantaa itsensä aiheuttamiin vaikeuksiin yrityksille.
Eikä muutoinkaan voi puolustaa yrityksien edellytyksiä pysyä Suomessa.
Sossujen mielestä yritykset voivat lähteä.
Tärkeämpää on puolustaa yksipuolisesti työntekijöitten etuja vaikka yrityksillä ei loisi maksukykyä uusiin menonlisäyksiin.
Demarien ja SAK:n politiikka on suurin uhka Suomen taloudelle ja teollisuudelle.
Pitkittynyt suurtyöttömyys on tämän politiikan seurausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu