Ruotsissa asuva JT

Voisiko vaikka Lähimmäinen kertoa, miksi ruotsinkielisestä JT-käännöksestä käytetään nimitystä Studieutgåva?
6563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jehovan todistajien julkaisema "Uuden maailman käännös" ruotsiksi on nimeltään "Nya världens översättning av den Heliga Skrift". Siis sama nimi kuin muillakin kielillä

Siitä nimenomaisesta julkaisusta käytetään tuota nimitystä "studieutgåva" koska se on tarkoitettu erityisesti syvällistä tutkimista varten monine viitteineen ja alahuomautuksineen itse käännöksen lisäksi. Sama "utgåva" löytyy monella muullakin kielellä. Se on saanut suurta huomiota ja tunnustusta jopa katolisilta ja protestanttisilta oppineilta, joten siihen voi suhtautua erittäin luottavaisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ariadna. kirjoitti:

Voisiko vaikka Lähimmäinen kertoa, miksi ruotsinkielisestä JT-käännöksestä käytetään nimitystä Studieutgåva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu