SDP kannattaa politiikassaan tasa-arvoa, mutta kokoomus se veteli tosi härskisti rajoja korva-kampanjansa yhteydessä, jossa Katainen puhui vain sairaanhoitajien aseman parantamisesta. Olen ollut kuulemassa tämän asian omilla korvillani! Kataisen puheet satuttivat kamalasti, kun hän unohti, että perusterveydenhoidossa on myös perus- ja lähihoitajia, jotka tekevät myös arvokasta työtä ihmisen eteen. Minulle jäis kysymys elämään, että onko tämä perus- ja lähihoitajaporukka kokoomukselle sitä "piika"-ryhmään sijoitettavaa alipalkattua porukkaa?
SDP ja TASA-ARVO
luotettavaa ja taattua
2281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
SDP on suosinut häikäilemättä optiomiljonäärejä siten, että on itse ollut heitä luomassa. Mm Fortumin optiot ovat pelkästään SDP:n omien ministerien aikaansaamia. Kun Fortumin optio-ohjelmia alettiin luoda 1990-luvun lopulla, asiasta vastaavina kauppa- ja teollisuusministereinä toimivat Antti Kalliomäki (sdp), Sinikka Mönkäre (sdp) ja Erkki Tuomioja (sdp). Jopa tasavallan presidentti Halonen on puolustanut ponnekkaasti valtio-omisteisten yhtiöiden ökyoptioita.
koulutukseen ja vastuuseen nähden. Ehkä liiankin hyvä.Lh:t eivät todellakaan ole palkkakuopassa.Ja jokainen tekee arvokasta työtä, myös sairaanhoitaja. Muista se.