Loppujen lopuksi, alkuasukas "stadinkundi" EI OLE PAHA liikenteessä. Stadinkundi antaa tietä, on ystävällinen, ei rynni, ei näyttele "merkkejä", eikä kuljeta pesäpallomailaa peräluukussa! Stadinkundi ajaa ilmeisen harvoin, ja vaikuttaa "melkein nysväriltä" liikenteessä. Turhaan parjattu. Ne on noi "savolaiset" jotka rynnii täällä Helsingissä ! Suomessa öykkärikuskit löytyvät Turku-Raisio alueelta, ja Porista ! Porissa ei "yksinkertaisesti" tiedetä paremmasta. Jakobstadissa myös nuoriso kiukuttelee liikenteessä, Tampereella on nuorilla "audisittiäisiä" ja haluavat joskus kisata, Helsingissä on muuten hyvä ajaa, mutta liikennevalot on tosi perseestä ! (antero on oikeassa) Hieno pakkasaamu !!!!!
Alkuperäinen "STADIN KUNDI"
15 kaupunkia viikko
8448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Stadissa taas kiva ajella kun maalaiset "hesalaiset" lähteneet kotikonnuilleen. Ei ängetä väkisin kaistoille, katsekontakti kaveriin ja homma pelaa. liikennevaloissa ei nysvätä, vilkunkäyttäjä saa kiitosta ja liikenne sujuu. Anterot saa tietä jos kiire. No liikennevalot on joskus perseestä jos ei juuri osu aaltoon.
lähtee alta pois loistoautollaan...
Stadilaisten ajotaito ja toisten huomioon ottaminen perustuu siihen että kun porukkaa on paljon, on yhteistyökykyä löydyttävä.
Tämä toisaalta johtaa siihen, että stadilainen kyllä myös ilmoittaa toisten tekemistä mokista, jos ne häntä vaivaavat. Ainakin itselläni on sormi herkästi viittomassa jos joku pelleilee häiritsevästi. :)
kuka pelleilee. Me stadilaiset emme aiheuta väärinkäsityksiä, jotenka te olette Te maalaiset jotka sotkette liikenteen. Näytätte toisillenne merkkejä.
kohtaa Helsingissä niin sormet heiluu.
Eihän nyt virheen aiheuttaja kellekään (normaalisti) käsimerkkejä esittele. Kyllä me stadilaiset pikemminkin olemme niitä jotka huomauttelevat, jos vaikka viesti menisi perille.
Yksi junttiryhmä ovat nämä vilkuttomat. Selvästi maalla kasvaneita. "Kyllä se naapurin Esko tietää mihin päin sillä traktorilla ollaan kääntymässä, niin ei sitä vilkkua silleen tartte näytellä..." Ei vaan toimi kaupungissa noin.
Olen oikeassa! Enhän minä täällä koskaan jauha paskaa.
Nyt vain on niin, että tällekin viestille kello käy......
Varokaa nimeäni! Sen mainitseminen johtaa sensuurin runtelemaksi!
hah