Juon 6 kupillista maitokahvia päivässä. Sellaista keskivahvaa.
Eräs tuttuni sanoi että kun kahviin laittaa maitoa niin se tekee kahviin sinihappoa.
Onko kyse pienestä määrästä ja onko siitä haittaa? Olen juonut ison ikäni kahvia eikä kyllä mitään ongelmia ole ollut.
Mitä terveyshaittoja sinihaposta on? Onko kahvissa olevan sinihapon määrällä edes merkitystä, luin jostain että sinihapon määrä on minimaalisen pieni.
MAITOKAHVI JA SINIHAPPO
7
11229
Vastaukset
- että höpsistä
moiselle jutulle :). Maidon käyttäminen kahvissa on hyvä juttu, sillä se neutralisoi kahvissa olevia parkkihappoja.
- MAITOKAHVIKISSA
Sitä minäkin ajattelin, onko makoisampaa kun keittää hyvät maitokahvit kunnon pressasta.
- musta kahvi
Kahvi sitoo elimistöstä kalsiumia (tai vaikeuttiko se kalsiumin hyväksikäyttöä) anyway
on luustolle parempi kaataa kahviinsa maitoa kuin olla kaatamatta.
Tässä pikaohje Cafe au Lait:
kuumenna maito mikrossa, kun se lähes kiehuu, sekoita joukkoon pikakahvijauhetta.
Suosittelen kevyt- tai täysmaitoa, rasvattomasta ei maistu juuri lattea kummemmalta. - muodostuu
sinihappoa
- uskotaan
voi äitien kevät
- Sinihappoelivetysyanidi
Ihmiset oikeesti uskoo, että jos kaataa kahviin maitoa, syntyy vetysyanidia?
- Cafeeaulait
Maitokahvi on monelle naiselle tärkeä kalsiuminlähde. Juon kahvini maidolla jatkossakin, sillä sinihappoteoria on älytön tai "väärin kuultu".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802187
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871570Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821444Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141274Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita431112Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2131074- 45987
- 97905
- 85845
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49805