Gekkojen elämää

phuuh

Olin ajatellut rakentaa itse terraarion gekolle..mitä tulisi ottaa huomioon? tietysti ensin pitäisi valita gekko minkä haluaa..en oikein tiedä mikä olisi paras vaihtoehto...ja tietysti erilaiset gekot tarvitset erilaiset elinolosuhteet...mutta jos terraarion rakentaa lasista minkälainen katon pitäisi olla? voiko katto olla jotain muuta kuin lasia? minkä kokoisista koloista parikymmen senttiset gekot mahtuvat?..onko lattia materiaalilla väliä?..minkälaisille gekoille sopivat enemmänkin korkeat terraariot kuin taas leveät..?

2

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leeko_

      Viestisi perusteella oletan, että olet matelijoiden suhteen aloittelija, jolloin suosittelisin heti kättelyssä sinulle liskoksi leopardigekkoa. Se on sopivan kokoinen, tarpeeksi iso käsiteltäväksi tarvittessa, eikä tarvitse mitään mieletöntä terraariota. Se on myöskin "hidas" lisko, joten tarvittaessa siirtäminen ei ole liskon perässä juoksemista :)
      Jos päädyt leoskiin, terraario voi olla lasia tai pleksiä. Kattoa ei yli 30cm terrarioon tarvita (jos korkeita sisustuksia tai kalliotaustaa löydy). Jos taas meinaat rakentaa kalliotaustan, katto on helposti rakennettavissa pieni silmäisestä verkosta ja jalkalistasta / vastaavasta, siitä lisätietoa esim. googlettamalla tai herppi.netistä.
      Leopardigekko ei ihan mistään pikkukoloista viitsi tunkea mutta, ei silti kannata mitään suuri silmästä verkkoa ostaa.
      Meillä kattona on hyttysverkkosta ja jalkalistasta pingoittamalla tehty systeemi.
      Jos hankit leopardigekon pohjamateriaali voi olla talouspaperia, hiekkaa jne. Pienillä poikasilla kannattaa pitää talouspaperia tai painamatonta paperia, sillä ne usein syövät hiekkaa.
      Terrarion voi leoskille rakentaa myös vanerista, välttämättä ei tarvitse ostaa veden kestävää vaneria, sillä leoskit elävät kuivissa olosuhteissa.
      Yhdelle leoskille sopiva terraario on esim. 80x40x40 tai vastaava, myös pienempi terraario on riittävä, mutta mitä isompi sen parempi :)

      Jos taas haluat gekon, jolle sopii korkea terraario, olosuhteet muuttuu kuivasta aavikkomaisesta kosteaksi ja trooppiseksi. Mielestäni aloittelijalle sopivia trooppisia gekkoja ovat esim. kultagekko (gekko ulikovskii), jolle parasvaihtoehto on lasi terraario minimissään 50x50x80 (suurin korkeus). Myös tokee gekko (gekko gecko) sopii aloittelijalle, ja sille pitää minimissään olla 40x40x70 terrario. Molemmat edellä mainitut lajit tarvitsevat kosteat olosuhteet. Tietoa näistä lajeista löytyy googlettamalla tai osoitteesta http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/

    • Näpertäjä

      Minulle tuli vaan tänä aamuna tälläinen mieleen... Olisiko tokee gekko hyvä laji tälläiselle aloittelijalle jos tiedostaa lajin henkilökohtaiset tavat... Kun itse ajattelin että se voisi olla juuri minunlaiseni gekko.... Ja voihan se myös mennä niin etteivät kaikki tokee gekot käyttäydy niin aggressiivisesti, sehän riippuu sen luonteesta🤣🎭

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      125
      1561
    2. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      24
      1326
    3. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      139
      1139
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      333
      911
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      750
    6. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      298
      710
    7. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      60
      701
    8. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      698
    9. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      66
      666
    10. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      48
      629
    Aihe