Olin ajatellut rakentaa itse terraarion gekolle..mitä tulisi ottaa huomioon? tietysti ensin pitäisi valita gekko minkä haluaa..en oikein tiedä mikä olisi paras vaihtoehto...ja tietysti erilaiset gekot tarvitset erilaiset elinolosuhteet...mutta jos terraarion rakentaa lasista minkälainen katon pitäisi olla? voiko katto olla jotain muuta kuin lasia? minkä kokoisista koloista parikymmen senttiset gekot mahtuvat?..onko lattia materiaalilla väliä?..minkälaisille gekoille sopivat enemmänkin korkeat terraariot kuin taas leveät..?
Gekkojen elämää
2
553
Vastaukset
- leeko_
Viestisi perusteella oletan, että olet matelijoiden suhteen aloittelija, jolloin suosittelisin heti kättelyssä sinulle liskoksi leopardigekkoa. Se on sopivan kokoinen, tarpeeksi iso käsiteltäväksi tarvittessa, eikä tarvitse mitään mieletöntä terraariota. Se on myöskin "hidas" lisko, joten tarvittaessa siirtäminen ei ole liskon perässä juoksemista :)
Jos päädyt leoskiin, terraario voi olla lasia tai pleksiä. Kattoa ei yli 30cm terrarioon tarvita (jos korkeita sisustuksia tai kalliotaustaa löydy). Jos taas meinaat rakentaa kalliotaustan, katto on helposti rakennettavissa pieni silmäisestä verkosta ja jalkalistasta / vastaavasta, siitä lisätietoa esim. googlettamalla tai herppi.netistä.
Leopardigekko ei ihan mistään pikkukoloista viitsi tunkea mutta, ei silti kannata mitään suuri silmästä verkkoa ostaa.
Meillä kattona on hyttysverkkosta ja jalkalistasta pingoittamalla tehty systeemi.
Jos hankit leopardigekon pohjamateriaali voi olla talouspaperia, hiekkaa jne. Pienillä poikasilla kannattaa pitää talouspaperia tai painamatonta paperia, sillä ne usein syövät hiekkaa.
Terrarion voi leoskille rakentaa myös vanerista, välttämättä ei tarvitse ostaa veden kestävää vaneria, sillä leoskit elävät kuivissa olosuhteissa.
Yhdelle leoskille sopiva terraario on esim. 80x40x40 tai vastaava, myös pienempi terraario on riittävä, mutta mitä isompi sen parempi :)
Jos taas haluat gekon, jolle sopii korkea terraario, olosuhteet muuttuu kuivasta aavikkomaisesta kosteaksi ja trooppiseksi. Mielestäni aloittelijalle sopivia trooppisia gekkoja ovat esim. kultagekko (gekko ulikovskii), jolle parasvaihtoehto on lasi terraario minimissään 50x50x80 (suurin korkeus). Myös tokee gekko (gekko gecko) sopii aloittelijalle, ja sille pitää minimissään olla 40x40x70 terrario. Molemmat edellä mainitut lajit tarvitsevat kosteat olosuhteet. Tietoa näistä lajeista löytyy googlettamalla tai osoitteesta http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/ - Näpertäjä
Minulle tuli vaan tänä aamuna tälläinen mieleen... Olisiko tokee gekko hyvä laji tälläiselle aloittelijalle jos tiedostaa lajin henkilökohtaiset tavat... Kun itse ajattelin että se voisi olla juuri minunlaiseni gekko.... Ja voihan se myös mennä niin etteivät kaikki tokee gekot käyttäydy niin aggressiivisesti, sehän riippuu sen luonteesta🤣🎭
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54888Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141718- 65675
- 78531
- 39498
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86487- 40486
Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467