Gekkojen elämää

phuuh

Olin ajatellut rakentaa itse terraarion gekolle..mitä tulisi ottaa huomioon? tietysti ensin pitäisi valita gekko minkä haluaa..en oikein tiedä mikä olisi paras vaihtoehto...ja tietysti erilaiset gekot tarvitset erilaiset elinolosuhteet...mutta jos terraarion rakentaa lasista minkälainen katon pitäisi olla? voiko katto olla jotain muuta kuin lasia? minkä kokoisista koloista parikymmen senttiset gekot mahtuvat?..onko lattia materiaalilla väliä?..minkälaisille gekoille sopivat enemmänkin korkeat terraariot kuin taas leveät..?

2

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leeko_

      Viestisi perusteella oletan, että olet matelijoiden suhteen aloittelija, jolloin suosittelisin heti kättelyssä sinulle liskoksi leopardigekkoa. Se on sopivan kokoinen, tarpeeksi iso käsiteltäväksi tarvittessa, eikä tarvitse mitään mieletöntä terraariota. Se on myöskin "hidas" lisko, joten tarvittaessa siirtäminen ei ole liskon perässä juoksemista :)
      Jos päädyt leoskiin, terraario voi olla lasia tai pleksiä. Kattoa ei yli 30cm terrarioon tarvita (jos korkeita sisustuksia tai kalliotaustaa löydy). Jos taas meinaat rakentaa kalliotaustan, katto on helposti rakennettavissa pieni silmäisestä verkosta ja jalkalistasta / vastaavasta, siitä lisätietoa esim. googlettamalla tai herppi.netistä.
      Leopardigekko ei ihan mistään pikkukoloista viitsi tunkea mutta, ei silti kannata mitään suuri silmästä verkkoa ostaa.
      Meillä kattona on hyttysverkkosta ja jalkalistasta pingoittamalla tehty systeemi.
      Jos hankit leopardigekon pohjamateriaali voi olla talouspaperia, hiekkaa jne. Pienillä poikasilla kannattaa pitää talouspaperia tai painamatonta paperia, sillä ne usein syövät hiekkaa.
      Terrarion voi leoskille rakentaa myös vanerista, välttämättä ei tarvitse ostaa veden kestävää vaneria, sillä leoskit elävät kuivissa olosuhteissa.
      Yhdelle leoskille sopiva terraario on esim. 80x40x40 tai vastaava, myös pienempi terraario on riittävä, mutta mitä isompi sen parempi :)

      Jos taas haluat gekon, jolle sopii korkea terraario, olosuhteet muuttuu kuivasta aavikkomaisesta kosteaksi ja trooppiseksi. Mielestäni aloittelijalle sopivia trooppisia gekkoja ovat esim. kultagekko (gekko ulikovskii), jolle parasvaihtoehto on lasi terraario minimissään 50x50x80 (suurin korkeus). Myös tokee gekko (gekko gecko) sopii aloittelijalle, ja sille pitää minimissään olla 40x40x70 terrario. Molemmat edellä mainitut lajit tarvitsevat kosteat olosuhteet. Tietoa näistä lajeista löytyy googlettamalla tai osoitteesta http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/

    • Näpertäjä

      Minulle tuli vaan tänä aamuna tälläinen mieleen... Olisiko tokee gekko hyvä laji tälläiselle aloittelijalle jos tiedostaa lajin henkilökohtaiset tavat... Kun itse ajattelin että se voisi olla juuri minunlaiseni gekko.... Ja voihan se myös mennä niin etteivät kaikki tokee gekot käyttäydy niin aggressiivisesti, sehän riippuu sen luonteesta🤣🎭

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      2
      3087
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      9
      2128
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      113
      1749
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1076
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      976
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      764
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      52
      713
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      655
    Aihe