että usko herraan Jeesukseen niin pelastut. Mistä minä pelastun. Mitä tarkoittaa pelastus? Mitä minä sillä pelastuksella teen kun minussa ei ole mitään pelastettavaa. Tuossa torilla eräs mies luki samat "litaniat" minulle ja ei vastannut että mistä minun pitäisi pelastua. Voiko joku uskoa että ihminen pelastuu helvetistä. Siis kun kuolee niin joutuu helvettiin. Kuka sen on todistanut? En minä ainakaan ole saanut keneltäkään konkreettista tietoa että joku olisi mennyt helvettiin tai taivaaseen. Meiltä näkyy hautausmaalle niin minä ymmärrän että siellä ne kaikki pelastetut ja pelastamattomat ovat.Ihmeellistä on jutut,eikö totta?Afrikassa jossakin syvällä viidakossa jotkut heimot uskovat johonkin yliluonnolliseen josta ei ole mitään näyttöä. Me eletään ns.sivistyneessä valtiossa ja 2000 lukua. Eiköhän eletä tämä maallinen vaellus ihan ilman mitään uskomuksia joita ei ole toteen näytetty. Vai mitä?
täällä
aina puhutaan
266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jumala herätti Jeesuksen kuolleista, ja Hä meni taivaaseen pilven päällä, ja n. 500 henkeä oli silloin paikalla ,kun Jeesus poistui maanpäältä, ja pilvi vei Hänet ylös taivaaseen.
Ja rikasmies joutui tuonelaan, kuoltuaan, Jeesus kertoi asian , ja Hän ei valehtele, ei täällä ollessaan, eikä myöskään taavaassa ollessaan, koska Hänen suusaan ei ollut valheta eikä petosta, siksi Häntä voi uskoa, ja Hän on se Pelastaja josta kyselit.
Kyllä Hän voi sinutkin pelastaa monelta ikävältä asialta, aivan varmasti, usko pois !
Esm. sttei synti vie sinua kadotukseen, Hän on pois ottanut sinunkin syntisyytesi, sillä olet syntinen Jumalan laina edessä vaikka et oleisi tehnyt ensmmäistäkään tekosyntiä.
Jeesus pelastaa tulevasta vihasta joka kohtaa koko maanpiiriä aikanaan.
Hän vie sinut taivaaseen jos uskot Häneen, sensijaan, että hukkuisit synteihisi.
Raamattu on Jumalan kirja joka on annettu ihmisille, että Hän sanansa kautta ilmoittaisi oman tahtonsa ihmiseen nähden, ja Hänen hyvä tahtonsa ilmestyi Jeesuksessa, Hän on Jumalan lahja maailmalle, että kuka ikinä Häneen uskoo, saa iankaikkisen elämän, uskotko sinä ?
Miltä sinä pelastut, kun uskot Herraan Jeesukseen?
Sinä pelastut toiselta kuolemalta, joka on iankaikkinen ero Jumalasta. Tämän ensimmäisen, ruumiin kuoleman jälkeen, jonka Jumala on asettanut selväksi rajapyykiksi ihmisille, sinä et enää voi valita, tahdotko seurata Jeesusta vai et.
Jos Jumala olisi hyljännyt tämän maailman kokonaan ja ottaisi kaiken varjeluksensa ja siunauksensa ja ennenkaikkea rakkautensa pois niin yksilöihmisen kuin kansakuntien keskeltä, tämä maa ja kaikki luodut olisivat tuhoutuneet jo aikoja sitten.
Jumala on kuitenkin kärsivällinen ja rakastava luotujansa kohtaan. Hän kutsuu ja puhuu sinunkin sydämellesi, että ymmärtäisit kääntyä ajoissa Hänen puoleensa ennenkuin on liian myöhäistä tehdä ratkaisuja.
Jumalan, Kaikkivaltiaan yhteydessä sinullekin on tarjottuna Jeesuksen Kristuksen kautta todellinen elämä ja yltäkylläisyys.