KOK. ja pätkätyöt

Pitäisihän se olla aivan selvää ettei KOK. halua yrittäjäpuolueena päästä pätkätöistä eroon . Tuskin moni työtön Kokoomusta äänestääkään.
3376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yrittäjätkin haluavat että työntekijöillä olisi töitä koko ajan. Jos työtä ei ole, niin tyhjästä ei voi maksaa palkkaa,koska asiakkaat eivät rahaa yrittäjälle tyhjästä anna.
Pätkätyöt johtuvat osaksi kausivaihteluista yms. ei yrittäjien veemäisyydestä.

Äänestä
  • Yrittäjätkin haluavat että työntekijöillä olisi töitä koko ajan. Jos työtä ei ole, niin tyhjästä ei voi maksaa palkkaa,koska asiakkaat eivät rahaa yrittäjälle tyhjästä anna.
    Pätkätyöt johtuvat osaksi kausivaihteluista yms. osaksi yrittäjien veemäisyydestä.

    Äänestä

  • olisi mahdollisimman paljon töitä, mutta samalla vaatisivat mahdollisimman vähän. Työntekijöiden vaatimuksia vähennetään tehokkaasti estämällä järjestäytyminen pakottamalla suuri osa työvoimasta pätkätöihin. Samalla saadaan suuresti kaivattuja joustoja, nimittäin riiputtamalla työntekijöitä selkänahkoistaan pätkötyökoukussa.

    Kohta ollaan kuminauhoja kaikki!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukka kirjoitti:

Pitäisihän se olla aivan selvää ettei KOK. halua yrittäjäpuolueena päästä pätkätöistä eroon . Tuskin moni työtön Kokoomusta äänestääkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu