kysymykseeni Raamatulla kun olen lukenut jostai kohden Raamatusta, että uudessa maassa perheet asuu yhdessä, mutta minua on askarruttanut se että jos perheet asuu yhdessä siellä, miten sitten jos on ollut naimisissa useamman kanssa kuinka se käy päinsä, voisiko joku löytää Raamatusta tähän vastauksen?
Kuka osais
vastata tähän?
3124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saddukealaiset eivät uskoneet siis edes ylösnousemiseen.
Matt.22:3. Sinä päivänä tuli hänen luoksensa saddukeuksia, jotka sanovat, ettei ylösnousemusta ole, ja he kysyivät häneltä
24. sanoen: "Opettaja, Mooses on sanonut: 'Jos joku kuolee lapsetonna, niin hänen veljensä naikoon hänen vaimonsa ja herättäköön siemenen veljelleen'.
25. Keskuudessamme oli seitsemän veljestä. Ensimmäinen otti vaimon ja kuoli; ja koska hänellä ei ollut jälkeläistä, jätti hän vaimonsa veljelleen.
26. Niin myös toinen ja kolmas, ja samoin kaikki seitsemän.
27. Viimeiseksi kaikista kuoli vaimo.
28. Kenen vaimo noista seitsemästä hän siis ylösnousemuksessa on oleva? Sillä kaikkien vaimona hän on ollut."
29. Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
30. Sillä ylösnousemuksessa ei naida eikä mennä miehelle; vaan he ovat niinkuin enkelit taivaassa.
ne enkelit ovat siellä taivaassa? Ovatko enkelit sukupuolettomia?
keskenään,siellä sinä rakastat kaikkia yhtä syvästi!Ei ole tarvista eristäytyä,ei ole MITÄÄN HÄVETTÄVÄÄ,eikä väärää.RAKKAUS TÄYTTÄÄ JOKAISEN,eikä MITÄÄN PAHAA pääse sinne koskaan.
Ei siellä naida,eikä mennä miehelle,ei taivaallinen rakkaus ole sukupuolista.Pyhän Hengen täyteys antaa paljon ihanamman ilon,kuin MITKÄÄN tämän maailman nautinnot ja riemut!Näin minä luulisin!