Isäukko on tuollainen vastuuton juoppo. Kolme firmaa pistänyt juomisella konkkaan ja kauheat vorovelat niskassa hänellä siinä muiden velkojien ohessa. Kuka ne maksaa kun se heittää lusikan nurkkaa, eli delaa? Ei kait me syyttömät lapset?
Voiko joutua isän velkoja maksamaan?
Perikunnnan jäsen
51207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ette koske perintöön, eli ette ota edes lusikkaa kuolinpesästä, niin ette myöskään ole vastuussa kuolinpesän veloista.
Eli velat eivät jää perinnöksi, jos ei koske mihinkään.
kuolinpesä täytyy "ajaa" konkurssiin, mikäli haluaa että velat eivät siirry jälkeläisille.jos tätä ei tee, niin käsittääkseni saa perintönä velat, mikäli kuolinpesän omaisuus ei niitä riitä kattamaan
toteaa pesän tulot ja velat, yleensähän velkojen vakuutena on jokin arvokas esim kiinteistö. Pesän täytyy silloin myydä vakuuden ja maksella pois velkoja tuotolla, tai sitten velkoja ottaa pantin kokonaan itselleen. Joka tapauksessa sinun selityksen mukaan pesässä tuskin on muuta kuin tuhkaa, niin pesänselvittäjä kai toteaa pesän varattomaksi. Pahempaa tietysti on jos joku perillisistä on mennyt takaamaan lainan tai antanut omia pantteja vakuudeksi, silloinhan ei veloista pääse eroon.
...taas vastanneet.
Ilmoitatte, etttä luovutte perinnöstä. Se riittää.
..vaan muistaa pitää perunkirjoituksen ajoissa, ja kunnolla, niin ettei siitä jää mitään olennaista pois.
Sen jälkeen kun perunkirjoitus on pidetty, pesän velat eivät voi enää periytyä pesän osakkaille.
Nuo neuvot, joissa kielletään koskemaan lusikkaankaan, eivät enää ole oleellisia neuvoja, sillä nykyisin koko pesän velan periytymisen kannalta on merkityksellistä oikeastaan vain perunkirjoitus. Jos sen jälkeen ottaakin jonkun lusikan, niin se ei enää aiheuta "pesään puuttumisen"-perusteella tapahtuvaa koko pesän velkojen siirtymistä osakkaan henkilökohtaiselle vastuulle, vaan ainoastaan sen, että vaadittaessa voi joutua palauttamaan pesästä ottamansa esineen tai korvaamaan sen arvo kuolinpesälle.
Kannattaa itse tutustua perintökaareen ja lukea se ajatuksella läpi:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040