Sanon nyt sinulle kovan sanan: Lopeta tuollainen päällekäypä kirjoittelu.
Ihmettelen sinun käytöstäsi, jos sanot olevasi Jeesuksen oma ja seuraavasi häntä.
Olen ihmeissäni sinun käytöksestäsi ja minun täytyy puuttua kirjoitteluusi, jotta havahtuisit ja tekisit parannuksen. Kävin kurkkaamassa sinun vierailuasi ortodoksien palstalla ja tyylisi järkytti minua kovasti.
Et ole kunniaksi Jeesukselle, vaan häpeäksi.
Olet nuori ja innokas, mutta sinulla on nyt jonkin sortin vauhtisokeutta ja viisaus on tipahtanut kyydistäsi pois. Ota etäisyyttä tähän nettikirjoitteluun ja tutki rukouksessa ja Sanan ääressä, josko sinulla olisi jotain poispantavaa.
Evankeliumia ei viedä eteenpäin, vaan taaksepäin, jos noin toimit. Pysähdy!
Kun näin sanoin, tarkoitin veljellisesti vain sinun parastasi ja monen muun parasta.
Ihmettelen sinun käytöstäsi, jos sanot olevasi Jeesuksen oma ja seuraavasi häntä.
Olen ihmeissäni sinun käytöksestäsi ja minun täytyy puuttua kirjoitteluusi, jotta havahtuisit ja tekisit parannuksen. Kävin kurkkaamassa sinun vierailuasi ortodoksien palstalla ja tyylisi järkytti minua kovasti.
Et ole kunniaksi Jeesukselle, vaan häpeäksi.
Olet nuori ja innokas, mutta sinulla on nyt jonkin sortin vauhtisokeutta ja viisaus on tipahtanut kyydistäsi pois. Ota etäisyyttä tähän nettikirjoitteluun ja tutki rukouksessa ja Sanan ääressä, josko sinulla olisi jotain poispantavaa.
Evankeliumia ei viedä eteenpäin, vaan taaksepäin, jos noin toimit. Pysähdy!
Kun näin sanoin, tarkoitin veljellisesti vain sinun parastasi ja monen muun parasta.
Vastaukset 42
Vanhimmat
ortodoksipalstalla ja kyllä on todettava "Penten" olevan "täysin pihalla", ainakin mitä ortodokseihin tulee.
Kuin
helluntaisaarnaaja.
No pitånee munkin käydä katsomassa, mitä olet siellä paasaillut, mutta minusta ihan hyviä kirjoituksia sinulta täällä ainakin.
Jokainen tyylillään.
Olis vähä niin kun Pyhä henki kokouksessa alkas ihmisille nimiltä huuteleen, että mitä syntiä kukin on tehny, mutta itsehän Timo tiedät, kuinka nuorta veljeämme tulee muhdella.
Minulle nuo aloituksesi sanat olisivat paremmin sopineet, ku tulee näitä möläytyksiä ilmoille päästettyä.
No Penan ordodokseille lähettämiä kirjoituksia en ole lukenut, joten en tiedä, ehkä sinne olis voinu tämänkin aloituksen heittää.
Pentellä on valtavasti intoa ja energiaa. Usein hän alkaa ihan hyvin ja oikealla tavalla herättävästi, mielenkiitoisella aiheella. Mutta sitten kun joku sanoo vastaan ja töksäyttää rumasti, niin Pente vastaa samalla mitalla, tavalla, joka ei yksinkertaisesti sovi uskovalle.
En haluaisi lamauttaa Penteä ja sammuttaa hänen energisyyttään ja nuoruuden intoa, vaan ohjata sillä tavalla, että hän voisi olla siunaukseksi ihan oikeasti, sillä hänessä on runsaasti potentiaalia ja kykyjä, kunhan hän saa karsittua itsestään, tai kunhan Jumala saa karsittua hänestä sanoisinko lihallisen lähestymistavan, joka ei kirkasta Jeesusta millään tavalla. Jotenkin Pentecostal muistuttaa Pietaria ennen kuin Pietari kielsi Jeesuksen. Hirveästi kiihkoa, aina korvanleikkuuseen asti. Pietari tarvitsi pysähtymisen, eli sen, että hän lankesi kieltämään Jeesuksen, niin silloin hän murtumisen ja surkean epäonnistumisen kautta näki oman heikkoutensa.
Murtumista tarvitsemme kaikki ja usein, jotta evankeliumi voisi tulvahtaa ilmoille ja ympärillämme oleville lähimmäisillemme.
En todellakaan itsekään ole sen kummempi uskovainen kuin muutkaan, enkä ole mikään tuomari, mutta silti, koska meillä on vastuu toisistamme ja koska maailma seuraa meitä, meidän täytyy olla oikealla tavalla murtuneita ja aralla mielellä ja vastattava ulkopuolisille sävyisästi, jos he meiltä kysyvät jotain, silloinkin kun he pyrkivät vain ärsyttämään. Parempi on jättää vastaamatta kuin vastata lihallisesti.
Lukaisin muutaman kirjoituksen ja ehkä niistä olisi muutaman sanan voinut jättää kirjoittamatta.
Mutta Pietarin tietä en tahdo kellekkään suositella, siis sitä, että Herransa tarvitsisi kieltää.
Jospa Isä ei kutsukkaan kyselemään, että rakastatko minua.
Olen sitä mieltä myös, että tarvitsemme Penankin antamia ajatuksia, siis aloituksia jotka ovat useinkin herätteleviä.
Keskustelumme tosiaan pitäisi olla rakentavaa, mutta, mutta...
Kiitos opastuksesta ja siunatut illat.
Olen sitä mieltä myös, että tarvitsemme Penankin antamia ajatuksia, siis aloituksia jotka ovat useinkin herätteleviä.
-Yleensä kaikki anti ja asiantuntumus mitä Penalla on jostain aiheesta, on tiivistettynä aloitukseen. Hänellä ei ole valmiuksia jatkokeskusteluun ja sen jälkeinen keskustelu onkin sitten pelkkää chattailya ja haukkumista. Usein aloituksetkin ovat provosoivasti kirjoitettuja, ilman tarkoitusta asialliseen keskusteluun.
Et sinä frihet itsekään kyllä ole mikään rakentavan keskustelun taitaja!!!!!! =)
Ajattelin vain josko tuon huumeen ois voinu unohtaa ordodoksien suitsutuksesta.
Nii minä en täällä olekkaan ilmoittautunut keskustelemaan, joten minut voit siinä mielessä unohtaa listastasi.
Ja jos siihen vielä taitoja odotat, niin ennen Jeesus noutaa omansa, kun minä taitoni löydän.
Rupeat haukkumaan muiden uskontojen edustajia. Jostakin syystä sinusta saa sellaisen kuvan, että olisit homoseksuaali.
miten kyseinen henkilö voi pitää itseään uskovaisena. Hän ei keskustele raamatusta laisinkaan tai kirjoittele mitään syvällistä. Kaikki on pelkkää provosointia, riidanhaastamista ym Ei todellinen uskovainen edes netissä pysty käyttäytymään noin. Penten on lahdettävä aivan alkeista liikkeelle näissä uskonasioissa.
Kuule Pentehän on valtavan väkevä veli ja kyllä näkee, että hänessä on ainesta suureksi saarnamieheksi jota maailma pelkää ja seurakunta arvostaa. Sellainen hän on kuin Moody tai Finney aikoinaan, kai te heitäkin inhoatte?
järjestykseen kaikki: Jehovat, katoliset, lessut, lutikat, mormonit ...
Kyllä maailmaan naurua mahtuu. Rauhallista ja huumorintajuista sakkia nuo ortodoksit.:)
sotaveteraanit, vanhat mummot ja nautakarja.
Ja homot ne kaikki kuuluu typeryksiin, meillä vaan on koko totuus.
Veroviranomiset on kanssa yksiä p,,, ja lappuliisat.
Joku sais käydä Penten innolla vähän saarnaamassa niille.
yli oman tarpeen. Älä sinne sitä yllytä.
Mutta poliitikot voisi haukkua. Vaalit kun on tulossa, niin ne ei voi suuttua. Vielä.
Vanhane ei mittää..., Heinäl. ei mittää..., Räsänen ei Korhonen ei miiiitäääää...
Itse Saatana on ilmaantunut näiden lahkolaisten muodossa tänne meitä oikeauskoisia kiusaamaan.
Älkäämme antako Saatanalle riemua siitä että hänelle vastaisimme.
Siunattua paastoa kaikille.
_______________________________
Tolleen joku siellä kirjoitti,.
Heh heheh hah haa.
Siis oikeauskoisia?
Anna palaa vaan Pente, siell ne kuvia kumartaa ja toistelee Ave Maria armoitettua ja suitsuttaa hassista.
Ihan sama haju niissä suitsutuksissa kuin hassiksessa, oopiumia kansalle kait sanonta tulee siitä.
Käy vielä katolilaisia neuvomassa.
Ne pitää Paavia Jumalana maan päällä.
Ja muuta roskaa.
Hellarit on ainoa oikea uskonsuunta, tai siis ainakin yksi niistä oikeista ja paras kaikille.
vielä loistava itseironikko. Mitähän kaikkea täältä löytyykään kun peilin taakse kurkistaa?
persoonallisuus häiriö; narsismi on syvällä.
Pente nauttii huomion keskipisteenä olemisesta
ja yliprovosoivat aloitukset pitävät asiat kunnossa. Kirjoittajat jotka provosoituvat
mukaan lisäävät vettä myllyyn, eikä tapahdu kehitystä. Parempi olisi kun aloituksiin ei vastata lainkaan, jolloin pente joutuisi tarkastelemaan järjellä asiaa. Tuolla ortodoksit huomasivat heti tilanteen.
järjellä?
mitä?
Työ vaisi olla sellainen juttu joka palauttaisi miehen taas maan pinnalle.
Kun kaiket ajat on netissä, niin kaitpa sitä sekoaa omiin maailmoihinsa ja alkaa haukkumaan uskovia, joita on ortodokseissa ja katolisissa ja ties missä.
Ku8n tekee työtä ja on kontaktissa ihmisten kanssa, huomaakin että ei ihmiset ole pahoja ja harhaoppisia kaikki muut kuin itse.
Joo, kyllä se näin on kun sanoit.
Nettailun ylikorostuminen ilman oman persoonan näkymistä saattaa vinouttaa käytöstä ja todellisuudentaju heikkenee ja näitä ylilyöntejä silloin pääsee tapahtumaan.
Normaali arkinen aherrus töissä on siunaus, joka antaa oikean suhtautumistavan lähimmäisiin, koska keskustelua käydään kasvotusten ja itsesensuurin pitää toimia ja hienotunteisuuskin on hyvin tarpeen, ettei ihmissuhteet menisi ihan penkin alle.
riemuitsemme siitä, että paljastat, miten hullunkurisia te uskovaiset olette.
PENSACOLA ei näköjään viitsi vastata tähän mitään,näin on ennenkin käynyt, taitaa itsekin tajuta kirjoittelevansa puuta heinää ja tekevänsä siten syntiä. PENSACOLALLA on paljon opittavaa vielä!!
poikarukkaa: paska ei pöyhimällä parane. Hakeutukoon hoitoon ja jättäköön nettipilkkaamisen sikseen.
tälle PenteCostalille. Hän tuhoaa tyylillään koko ajan helluntailaisten uskoa. Mihin ovat hävinneet sinun kaltaisesi kirjoittjat, jotka uskaltavat ojentaa pojan intoa. Muut uskovaiset rekkarinikit vain hymistelevät.
Älkää antako tämän pojan sotkea jutuillaan helluntailaisuutta. Siitä kärsivät niin monet hellarit ja ovat pahoittaneet mielensä.
Evankeliumia ei todellakaan viedä eteenpäin tuon pojan tyylillä. Surullista luettavaa nuo nikki PenteCostalin viestit.
Miksi Jeesus ei pistä hänelle muita sanoja suuhun.
Mihin häneltä on unohtunut armo ja rakkaus ihmisiä kohtaan?
Muut uskovaiset rekkarinikit vain hymistelevät.
-Se on hyssyttelyä, kun joku on näennäisesti uskova niin ei viitsitä sanoa mistään, korkeintaan mielessä ajatellaan, sen sijaan ateisteja ja toisuskoisia uskalletaan ojentaa turhastakin.
Uskovat laittakoot itse omat rivinsä ruotuun tällä palstalla, jos ateistina tunnettu nimimerkki huomauttaa huonosta käytöksestä, niin palaute ei "ymmärrettävistä" syistä mene epäkypsälle uskovalle kaaliin.
Eli sitähän saatanakin odottaa, että uskova kääntelis poskeensa kuin papukaija päätään.
Tosin uskosta osattomathan ne kertovat kuinka uskova saa kirjoittaa ja mitä tehdä, kuten myös muut hengelliset totuudet jaella.
Mitä sinä itse uskollat sanoa, vai kuulutko siihen hiljaisten puolueeseen, jotka eivät Herraansa edes tunnusta.
Ota sinäkin joskus rakkaudellinen ruoska käteesi, kuten Jeesus ja vetele kintuiolle paskan jauhajia, kyllä Jumala puhuu vielä tänäkin päivänä, niin että ihminen herää ja joskus se puhe tekee kipeää.
"Ota sinäkin joskus rakkaudellinen ruoska käteesi, kuten Jeesus ja vetele kintuiolle paskan jauhajia,"
"Ateisti tosin saakin käytäytyä Sanan ulkopuolisesti
frihet 23.2.2007 klo 23.03
Eli sitähän saatanakin odottaa, että uskova kääntelis poskeensa kuin papukaija päätään.
Tosin uskosta osattomathan ne kertovat kuinka uskova saa kirjoittaa ja mitä tehdä, kuten myös muut hengelliset totuudet jaella.
Mitä sinä itse uskollat sanoa, vai kuulutko siihen hiljaisten puolueeseen, jotka eivät Herraansa edes tunnusta.
Ota sinäkin joskus rakkaudellinen ruoska käteesi, kuten Jeesus ja vetele kintuiolle paskan jauhajia, kyllä Jumala puhuu vielä tänäkin päivänä, niin että ihminen herää ja joskus se puhe tekee kipeää."
"Heistä ei tosiasiassa ole mitään hyötyä kenellekään. He elävät valheessa tapellen keskenään ja menevät sen jälkeen Helvettiin. Heidän elämänsä siis on täysin turha ja mitäänsanomaton."
Siinäpä sinulle rakkauden ruoskaa a' la Pentecostal.
Aika raskasta kommenttia heittää toisista luojan luoduista.
Btw, tuomitsiko arkkienkeli Mikael saatanan?
Onko meidän asia tuomita toisinuskovia tai uskonnottomia?
Väität frihet seuraavasi Herrasi Jeesuksen Kristuksen esimerkkiä. Meni siis ja lausu nämä sanat jollekkin tunnetulle ateistille tai muulle ei-uskovaiselle kasvoista kasvoihin ilman kuvaruudun taaksen piiloutumista. Tule sitten kertomaan tänne mitä tapahtui.
"Ateisti tosin saakin käytäytyä Sanan ulkopuolisesti
Kirjoittanut: frihet 23.2.2007 klo 23.03
Eli sitähän saatanakin odottaa, että uskova kääntelis poskeensa kuin papukaija päätään.
Tosin uskosta osattomathan ne kertovat kuinka uskova saa kirjoittaa ja mitä tehdä, kuten myös muut hengelliset totuudet jaella.
Mitä sinä itse uskollat sanoa, vai kuulutko siihen hiljaisten puolueeseen, jotka eivät Herraansa edes tunnusta.
Ota sinäkin joskus rakkaudellinen ruoska käteesi, kuten Jeesus ja vetele kintuiolle paskan jauhajia, kyllä Jumala puhuu vielä tänäkin päivänä, niin että ihminen herää ja joskus se puhe tekee kipeää."
Vielä jatkoa...
Ei mahdu minun suppeaan käsitykseen rakkaudesta toisen ihmisen elämän halveksunta ja mitätöinti.
Itse asiassa toisen elämän mitätöinti on yksi rakkaudettomimmista teoista mitä ihminen voi toiselle tehdä.
Miksi puolustelet tällaista?
Frihet on saanut oikeuden suoraan Jumalalta tuomita ihmisiä niin kuin itse haluaa. Ei hänen tätä oikeuttaan tarvitse selitellä.
>>>Itse asiassa toisen elämän mitätöinti on yksi rakkaudettomimmista teoista mitä ihminen voi toiselle tehdä.
Tosin uskosta osattomathan ne kertovat kuinka uskova saa kirjoittaa ja mitä tehdä,
-KYLLÄ. Samanlaisia ihmisiä tässä ollaan ja törkeästä käytöksestä huomautan. Minulle on AIVAN SAMA uskooko huomautuksenkohde johonkin vai eikö usko. Kysymys on jonkun henkilön käytöksestä ja siitä miten asiansa esittää, eikä siitä uskooko johonkin vai eikö usko. Me muut katsomme asiat asioina, te uskovat ette siihen kykene. Siksi tarvitsette huomauttajaksi ihmisen joka tunnetaan saman "lahkon" jäsenenä, jotta asia tulisi ymmärretyksi.
Jos Penten käytöksestä huomauttaa ateisti, hän ei välitä lainkaan ja aukoo päätä takaisin. Jos saman huomautuksen antaa uskovana tunnettu henkilö, jättää pente viestiin vastaamatta ja pysyttelee vähän aikaa hiljaisuudessa, kuten on ennenkin käynyt.
Jopas kalahti, kun synnistä tuomiota kirjoittaa.
Tietenkin Raamatun vesittäjät narisevat jos synnin tuomitsee ja jos se vielä omaan napaan osuu, nii johan älähdystä tulee.
On tosin hyvä, että tälläkin palstalta löytyy suoraselkäisiä, jotka kirjoittavat synnin syntinä ja siihen Raamatun ilmoitus kehoittaakin.
Tuossa edellisen kirjoitukseni välillä on melkoinen määrä pensetä ajatuksia, joihin en edes sen kummemmin puutu, kuin palstan katkeroituneet uskikset ja uskosta osattomat täällä minun lisäkseni räpeltävät ja paskaa jauhavat.
Se että Jeesus ei vaadi pyhitystä ulkopuolisilta, tulee esille palstalla kirjoitusten muodossa selvästi.
Kuten kirjoitin uskosta osattomat vaativat tekoja enemän, kuin armon Jumala, joten käsitän teidän katkeruutenne.
Minä olen ottanut sen asenteen tällä palstallakin, etten turhaan teatteria esitä.
En tosin paskan jauhajia tuomitse, hehän ovat Jumalalle yhtä rakkaita kuin kuka tahansa ihminen.
Synti ei puhdistu muutoin kuin Kristuksen uhri-veressä ja sitä tarjotaan jokaiselle.
kirjoita paljon muuta kuin pelkkää paskaa ja asian vierestä lisäksi. Noita samoja ajatuksia jauhat sitäpaitsi joka viestissä, aika suppeaa on ymmärryksesi hengellisistä asioista. Ymmärrätkö itsekään miten huonotasoinen kirjoittaja olet?
Ei kai se ole mitään synnin sanomista synniksi jos ystäväsi Pentecostal* mollaa erilailla ajattelevia ihmisiä(HUOMAA Ihmisiä, ei syntiä) mielenvaikaiseksi, mitättömiksi, turhiksi, säälittäviksi yms.
Ei ole myöskään mikään kalikan kalahdus jos peräänkuuluttaa edes alkeellisia käytöstapoja mitkä pennulta puuttuu, vai mitä?
Harvapa varmasti Penten verbaalisesta sohimista on tullut oikeaan synnintuntoon, turhaan sellaista kuvittelette.
Hän vain lietsoo ihmisiä aiheettomaan vihaan ja raivoon, ja sen lisäksi näyttää selkeästi nauttivan tästä.
Eli lietsoo ihmisiä syntiin eikä synnintuntoon.
Sinä taidat tykätä lukea Penten viestejä siitä vahingonilosta mitä saat katsellessasi kun pente "antaa palaa" ja haukkuu "vääräuskoiset" suohon.
"Pitänee hieman jatkaa
frihet 24.2.2007 klo 10.24
Jopas kalahti, kun synnistä tuomiota kirjoittaa.
Tietenkin Raamatun vesittäjät narisevat jos synnin tuomitsee ja jos se vielä omaan napaan osuu, nii johan älähdystä tulee.
On tosin hyvä, että tälläkin palstalta löytyy suoraselkäisiä, jotka kirjoittavat synnin syntinä ja siihen Raamatun ilmoitus kehoittaakin.
Tuossa edellisen kirjoitukseni välillä on melkoinen määrä pensetä ajatuksia, joihin en edes sen kummemmin puutu, kuin palstan katkeroituneet uskikset ja uskosta osattomat täällä minun lisäkseni räpeltävät ja paskaa jauhavat.
Se että Jeesus ei vaadi pyhitystä ulkopuolisilta, tulee esille palstalla kirjoitusten muodossa selvästi.
Kuten kirjoitin uskosta osattomat vaativat tekoja enemän, kuin armon Jumala, joten käsitän teidän katkeruutenne.
Minä olen ottanut sen asenteen tällä palstallakin, etten turhaan teatteria esitä.
En tosin paskan jauhajia tuomitse, hehän ovat Jumalalle yhtä rakkaita kuin kuka tahansa ihminen.
Synti ei puhdistu muutoin kuin Kristuksen uhri-veressä ja sitä tarjotaan jokaiselle."
Voisitko edes sinä pysyä asialinjalla?
Ei aina tarvi vastata samalla mitalla.
Yritän puhua asiaa mutta se hukkuu tällaisen turhan kohinan sekaan.
Jatkoa vielä aiheeseen...
Mitä mieltä olet sitten sellaisten asioiden sanomisesta synniksi jotka eivät ole syntiä?
Otetaampa vaikka esimerkiksi pennun taannoin esittämä "saarna" kuinka miehillä sillointällöin esiintyvät yölliset siemensyöksyt ovat syntiä ja jos tällaista tapahtuu niin joutuu helvettiin.
Samaa huonoa huumoria sisältävää lässytystä on noin 90% prosenttia hänen muista aloituksistaan.
Farisealaista kuorman sälyttämistä, on irvokasta puhua armosta samassa viestissa kun puhutaan penten aloituksista.