Eli, mitä minulle tapahtuu? Kuuntelen Black Metallia. En kuulu kirkkoon, olen ateisti, ja mielestäni kristinusko on huijausta pahemman kerran. Ja puhun nyt lähinnä siitä mitä minulle tapahtuu kuoleman jälkeen yms. Eli joudunko helvettiin? :D:D
Mitä minulle tapahtuu?
-lol-
3178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kerran olet ateisti, tiedät, että kuolemasi jälkeen lakkaat vain yksinkertaisesti olemasta. Ajatustoimintasi loppuu (loppuu monilla jo paljon ennen kuolemaa), ja ruumiisi mätänee, tai tuhkataan. Niin yksinkertaista.
Uskonnot säilyvät sitkeästi vain sen takia, että ihmiset haluavat uskoa sielunsa säilymiseen fyysisen kuolemansa jälkeen, vaikka oikeastihan sellaista ei tapahdu, eikä voi tapahtua. Ihmisellä ei ole sielua, koko ajatustoimintamme on loppujen lopuksi vain yksinkertaista fysiikkaa. Ihmisen "sielulle" käy kuolemassa aivan samoin kuin Windowsille tai Linuxille irroitettaessa tietokoneen töpseli.
Vielä mainitsen, että Black Metallin kuuntelemisella ei ole yhtään mitään vaikutusta mihinkään. Musiikki on vain ääniaaltoja, ja erilaiset musiikit erilaisia ääniaaltoja. Eli sillä ei ole mitään merkitystä kuolinhetkelläsi, oletko elinaikanasi kuunnellut Black Metallia vai virsiä.
Elinaikanasi asialla voi tietysti olla merkitystä. Jonkun musiikkityylin harrastajat saattavat käyttäytyä eri lailla kuin toisen musiikkityylin harrastajat, ja esim. noudattaa epäterveellisempiä elintapoja, jotka saattavat lyhentää heidän elinikäänsä. Mutta siihenkään ei liity mitään henkimaailman ilmiöitä.
ja kaikenlaisen kulttuurin katseleminen ja lukemine.. ei itsessään ole pahaa.. mutta sittenkun se alkaa muuttamaan ihmisen ajatukset toisenlaiseksi.. ja sne jälke näkyy sitten.. ja loletkin huomannut se vahvistaa ateista olemusta ja ja vahvistaa epäuskoa ja myös kaikenlisäksi.. se saa tuo mukanaan.. sellaisia ilmiötä.. joita henkilö itse kieltäisi olemassa olemasta mutta kaverit ja ymäristö kyllä sen huomaa.. ja saa tuta.. ja parasta on kun .. nämä henkilöt sitten itse sanomat.. "olin kuin unessa","Tuntui nin epätodelliselta" jne..
Mutta oli tässä juttu mitne voidaan esim. musiikkia ja huumeita ja kaikkea tekniikoita käyttää mielenhallintaa.. itse henkilön tietämättä..
Osuvasti: "He eivät tiedä, mitä he tekevät".. eikö ole vaikeata huomata, koska siinä myös estetään...henkilön itse huomaamatta.. Mutta sitten kun aletaan potkimaan tätä ohjelmointia vastaan.. niin sitten pistetään itsemurha ohjelma päälle.. ja siinä moni tuhoutuu.. ja kärsimystä lisää.. itselleen ja toisilleen.. ajattele itsenäisesti, älä minun kautta.. en minäkään sitä teet kuin itseni.. lässytystä.. hitto..sori mutta linkki:
http://www.heinola.org/~patato/fritz4.html
http://www.heinola.org/~patato/fritz5.html
http://www.heinola.org/~patato/fritz6.html
Kuule tää on kovaa tekstiä, myös minulle vaikka itseasissa.. tykkään doom musasta ja myös monesta tylysitä jutuista.. mutta rajansa kaikella..
Ja toki kauhuelokuviakin katsoo hiukan erilailla.. mutta huomaat itsekki sitten.. eihän kukaan tahdo oikeasti olla kenenkään ORJA.. TAHDOTKO?
Se on sitten asialla leikkiminen on sitten eri asia.. mutta tiedätkhän mitä leikki.. on..
Katos.. tää ei jäisi mitenkään tähän...
Mutta kokeile olla ilmn musiikin kuuntelua.. muutama thetki niin havaitset jotain... ei sitä uskoisi..