Satuolento Jeesusta sanotaan synnittömäksi. Miksi hän sitten otti kasteen Johannes Kastelijalta syntien anteeksisaamiseksi?
Pikakymysys
koo.koo
171128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kqejrlkwjeöriwjrlkjqwöejröqkejrölqkjerijoqijefö
oli erilainen. katsoin just opaskirjasta, mutta an jaksa alkaa kopsaan tekstiä. Laittakoot joku jehova jolla on romppu.
-satuja: kun lumikki-satua ruvettiin tutkimaan, sen jäljet johtivat intiaan; siis se häijy äitipuolikin on ollut olemassa , ties missä nyt on : helluntailiike jo tunnisti rodham-clintonin hillarun antikristukseksi, mutta voi siinä olla kauheampikin vaihtoehto; jos hän onkin se häijy äitipuoli? hämmentää nyt siellä padassa semmoista vihreää elintarvikkeen lisäaine -kosmetiikka tuotetta ja niin poisp. ja nauraa kuin se tv,n väliaikamerkki.
se jeshua kastettiin "vanhurskauden" tayttämiseksi, se toteamiseksi, ettei hän ollut adamin jälkeläinen.
Olet Ateisti, miksi kyselet? Miksi olet tällä palstalla?
jatka samaan malliin ;);)
Ihmetyttää, miksei ateisti voisi muka kysellä? Tai olla tällä palstalla?
Jos oma usko ei kestä koettelemuksia, niin minkäs sille sitten voi. Kenties se ei silloin ole kovin vahva.
Itse agnostikkona (tai sinnepäin) seurailen mielenkiinnolla palstaa, koska mietin erään ystäväni ajatuksenjuoksua (hän on JT). Ristiriidat hänessä tuntuvat niin suurilta, että jotain tulisi olla tehtävissä ennen kuin mies hajoaa kappaleiksi...
Ja vielä tuohon, miksi ateisti kyselee: Eikös se olisi JT:lla hyvä paikka saada onnistumisia onnistuneitten vastausten myötä!
Olet jehovantodistaja, miksi kyselet? Miksi olet tällä palstalla?
Siksi olen täällä kun vaimo pitää kotiarestissa. Kentällekään en saa lähteä. Vaimo ja Vartiotorni-seura, siinä kaksi Jumalaista auktoriteettiä joiden kanssa en lähde väittelemään. Teen juuri niin kuin ne sanovat!
>>Ihmetyttää, miksei ateisti voisi muka kysellä? Tai olla tällä palstalla?
Merkittävin syy lienee niinkin raadollinen kuin että, ateistista entistä jehovantodistajaa vastaan ei voi kiskaista aiheen vierestä esille kolminaisuutta, sielun kuolemattomuutta tai Helvettiä. Ateistille ovenavaajalle voi kyllä selitellä mitä mieleen kulloinkin juolahtaa. Ainakaan minä en koskaan kysellyt ovenavaajan uskonnollista suuntautumista. Kyse ei siis olekaan ateismista, vaan ateismiin verhoiltu voimattomuus entisen jehovantodistajan edessä.
>>Jos oma usko ei kestä koettelemuksia, niin minkäs sille sitten voi. Kenties se ei silloin ole kovin vahva.
Jos Vartiotorniseura ylläpitää keskeisintä näkemysrypästään yllä tietoisella valheella, niin miten jehovantodistajalta voisi edellyttää rehellistä keskustelua tuollaisista näkemyksistä. Vt-seura koulii jäsenensä sulkemaan silmänsä ja korvansa hankalilta vastaväitteiltä ja olemaan ylipäätään kuuntelematta vastapuolen argumentteja.
Ottaako päähän kun en poistunut palstalta?, en usko kehitysoppiin mutta apinoita näyttää olevan tällä palstalla.
Sinun kirjoittelusi on välillä jopa tehokkaampaa todistusta vt-seuran mädännäisyydestä kuin luopioiden, joten ei ota ollenkaan päähän että jäit tänne töksäyttelemään.
Olet siis Luopio joka et uskalla rekisteröidä nimimerkkiäsi? pitää matkia minua.
>>Jos Vartiotorniseura ylläpitää keskeisintä >>näkemysrypästään yllä tietoisella valheella, niin
>>miten jehovantodistajalta voisi edellyttää >>rehellistä keskustelua tuollaisista näkemyksistä.
>>Vt-seura koulii jäsenensä sulkemaan silmänsä ja >>korvansa hankalilta vastaväitteiltä ja olemaan >>ylipäätään kuuntelematta vastapuolen argumentteja.
No sehän tässä se ongelma juuri on. Olet aivan oikeassa. Esimerkkitapaukseni (kaverini siis), josta joskus aiemmin kirjoitin, onkin ongelmallinen siksi, että se akateeminen koulutus, jota kumpikin hankimme samaan aikaan, edellyttää juuri kriittistä ajattelua. Sitä suurempi shokki olikin, että kaverini paljastui JT:ksi (paljastui sana siksi, että itse hän ei tätä kertonut, vaan tieto tuli muuta kautta.). Toisaalta tämä selitti aika paljon omituisia menoja jne. Mutta kriittisyyden ja omantunnon sekä vt-seuran ohjeiden kanssa hänellä on varmasti erittäin suuri ristiriita. Tämän takia taas olen kaveristani hieman huolissani.
Mitä keskusteluun yleisesti ottaen tulee esimerkiksi tällä palstalla, niin ongelmahan on juuri se, että ihmiset käyvät sitä hyvin eri tavalla. Hieman kuin eri kulttuurista olevat ihmiset puhuisivat samalla sanalla, mutta tarkoittavat sillä täysin eri asioita. Merkitykset asioille taas tulevat aina henkilöltä (tai seuralta) itseltään.
No, tuleekos vastauksia? Tähän mennessä paras jt vastaus on ehdottomasti tämä:
"keölwopiwejoi
Kirjoittanut: lwerworiwer 24.2.2007 klo 10.31 kqejrlkwjeöriwjrlkjqwöejröqkejrölqkjerijoqijefö"
Varmastikkin oikein hyvä wc-seuran mukainen vastaus, ei siinä mitään. Minusta kuitenkin jotenkin tuntuu, että asiassa olisi löydettävissä syvällisempiäkin aspekteja.
Silloin Jeesus tuli Galileasta Jordanille
Johanneksen tykö hänen kastettavakseen.
Mutta tämä esteli häntä sanoen:
"Minun tarvitsee saada sinulta kaste,
ja sinä tulet minun tyköni!"
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle:
"Salli nyt; sillä näin meidän sopii täyttää
kaikki vanhurskaus."
Silloin hän salli sen hänelle.
" Uuden Testamentin mukaan tämä ulkopuolelta tuleva hurskaus tulee ihmiselle, kun hän uskoo Kristuksen sovitustyöhön ristillä ja saa syntinsä anteeksi."
Miksi neitseellisesti syntynyt, synnitön Jumalan poika, messias (oikeasti siis satuolento ;)) tarvitsisi juutalaisen hörhö-serkun kastetta?
Mitä tuo epämääräinen "täyttää kaikki vanhurskaus" oikein tarkoittaa?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhurskaus
Myös kaikki "Lähimmäiset" voivat vastata.
Miksi olet tällä palstalla? Vainoa. Apua. En minä tiedä itsenäiseti yhtään mitään. Minä vain toistelen jt opetuksia kuin opetettu papukaija. Mutta kyllä Kaikkeuden sureveeni sinutkin Harmagedonissa liiskaa tai polttaa. Se muuten tulee ihan pian. Sittempäs näet ja koet Jehovan rakkaudellisuuden.