Viikkoni alkoi siten,että menin sairaalaan sunnuntaina.Maanantaina olin noin klo 10 leikkaussalissa. Minulta leikattiin kohtu siellä olleeen myoman takia.Maanantai päivä oli karmaea, selkäydinpuudutuksen vuoksi en tuntenut jalkojani kun vietiin heräämöön, Joka 15 minuutin päästä hurisi verenpainemittari kädessäni ja heräsin.Hoitajat juoksivat ededtakaisin ja puhuivat omia asioitaan joka minusta oli aika outoa. jo leikkaussalissa tapahtui niin. Olin heräämössä neljä tuntia ja sittenvietiin osatolle takaisin. Oksensin kun pääsin osastolle. Siinä vietin sitten koko loppu päivän sängyssä, sekin on rankkaa kun joutuu olemaan koko päivän sängyssä. Tiistain olin osastolla ja nyt on lauantai ja pääsen jo liikkumaan jotenkin. Mutta istuminen ei oikein luonnista. Mutta karmeinta on puolison suhtautuminen sen kerran kun haluaisi hellyyttä ja tarvitsee toista hän juo. Kun tulee töistä heti kaljapullo narahtaa. Ja nyt on rahat tiukilla kun olen saikulla. Vituttaa..
Minun viikkoni 18.02-24.02
1
540
Vastaukset
- sairaus paljastaa todellise...
Onpa ollut ikäviä kokemuksia ja keskustelua omassakin parisuhteessa aiheesta:" mitä teet kun puolisosi on sairas?" ..keskustelu auttoi jonkin verran meidän tapauksessa. Jos ei olis auttanut olisin jättänyt, sillä pitää suhteessa osata huomioida muutakin kuin itsensä.
Anyway.. olen sairaanhoitaja opiskelija ja ollut tähän mennessä harjoittelemassa sekä leikkaussalissa että heräämössä (monien muiden osastojen ohella). Ja mitä tulee tuohon omien asioiden puhumiseen, niin porukka salissa/heräämössä tietää yleensä aika tarkkaan mitä tapahtuu seuraavaksi. Joten puhuttavaksi jää vain erilaiset ilmoitusluontoiset asiat, kuten verenvuodon määrä, mitä tarvii hakea varastosta, diatermian säädöt jne. ..eli onko se niin synti puhua mukavia silloin jos ei ole tärkeämpää sanottavaa sillä hetkellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856