Oletko manipuloinnin uhri?

Ihminen pystytään manipuloimaan/aivopesemään ihan mimmoiseksi halutaan, vaikka tappajaksi. Ihmiselle on oikeastaan helppo uskotella todeksi mitä vaan.

Esimerkiksi, on tehty kokeita joissa ihmiselle on uskoteltu että jokin henkiolento asuu hänen päänsä sisällä ja kaikki vinkit tulevat häneltä ja kyseinen ihminen todellakin uskoo myös tähän.

Kaikki jumala uskonnot perustuvat tähän jossa käytetään ihmisen heikkouksia hyväksi.

Kansan Temppeli: Jonestown,Guyana 1978
Daavidin Oksa: Waco, Texas 1993
Auringon Temppeli: Sveitsi ja Kanada 1994
Aum Korkein Totuus: Japani 1995
Taivaan Portti: San Diego, Kalifornia 1997
Liike Jumalan 10 Käskyn Palauttamiseksi: Uganda 2000

Miten kristinusko poikkeaa näistä muista?
Onhan kristinuskolla hurja historia takanaan.

Nyt olisi kiva kuulla uskis kommentteja miksi ei asiat olisi hänen kohdaallaan näin?
6294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Manipuloinnin voi jakaa positiiviseksi ja negatiiviseksi manipuloinniksi. Positiivista on faktatiedon opettaminen ja negatiivinen manipulointi taasen käsittää kaikki vähänkään huuhaahöpinät.

Ammoisina ala-asteen aikoina jouduin kirjoittamaan uskonnon vihkoon asioita, joista kiitin Jumalaa. Muistan hyvin, kuinka kiitin yläkerran Herraa hyvästä matematiikkapäästä. (No, niistä ajoista sekin taito on tyrehtynyt.) Että tällä tavalla se homma etenee kristillisessä kulttuurissa.

Maassa maan tavalla pätee todella aivopesunkin kohdalla.

Äänestä

Taitaa olla sullakin merkkifarkut jalassa. Ettet vain olisi manipuloinnin uhri. Ja onhan sinut manipuloitu kannattamaan Irakin sotaakin.
Kyllä tätä paskaa riittää!!! Haukuppas ne kaikki.

Äänestä
  • "Taitaa olla sullakin merkkifarkut jalassa"

    Minä en käytä merkkifarkkuja enkä muitakaan merkkivaatteita. Vaatteeni ovat pääosin tehty matonkuteista ja säkkikankaasta. Muovisista jätesäkeistä saa muuten erinomaisia alusasuja.

    Olen muutoinkin aina ollut luonteeltani omavarainen luonnonlapsi. Äiti kertoi minulle, että kun olin 5 -vuotias, minulla oli jo silloin tapana kesäisin imeskellä käpyjä ja syödä aamukasteista ruohoa. Nyt 16 -vuotiaana, kun olen aikuisiän kynnyksellä, nuo tavat kulkevat vieläkin mukanani. Lista olisi pitkä, itse asiassa liian pitkä tälle palstalle, jos kertoisin, kuinka muutoin hyödynnän monimuotoista ja kaunista luontoamme.

    Tiedätkö Marcel mitä? Minä luulen, että sinä olet kateellinen siitä rakkaudesta mitä minä kykenen tuntemaan omaa, vapaata, suvereenia ja ylivertaista itseäni kohtaan. Sinä sanot, että se on itsekeskeistä ja omahyväistä, mutta minä tiedän sydämessäni, että se on puhtainta ja viattominta rakkautta mitä olemassa olla voi.

    Äänestä

Tässä yksinkertainen manipulaatiotesti. Lue seuraavat väittämät huolellisesti.

1 Jeesus syntyi neitseellisesti
2 Jeesus muutti veden viiniksi
3 Jeesus herätti kuolleita eloon
4 Jeesus nousi itse ylös kuolleista
5 Jeesus kävi kuussa
6 Jeesuksella oli kolme kättä
7 Jeesus joi Genesaretin järven tyhjäksi
8 Jeesus vieraili eilen Kontulan ostoskeskuksessa

No niin. Todennäköisesti tässä kävi niin, että väitteet 1-4 tuntuivat sinusta ainakin jossain määrin tosilta, tai ainakaan ne eivät herättäneet sinussa mitään erityistä ihmetystä.

Sen sijaan väitteet 5-8 tunnistit heti huuhaaksi. Ne vaikuttivat sinusta typeriltä valheilta.

Ja kuitenkin kaikki nuo 8 väitettä olivat aivan yhtä tolkuttomia! Väitteet 1-4 upposivat sinuun vain sen vuoksi väitteitä 5-8 paremmin, koska sinua on lapsesta asti manipuloitu uskomaan väitteisiin 1-4.

Onnittelen kaikkia niitä lukijoita, jotka suhtautuivat noihin kaikkiin väittämiin samalla tavoin. Te olette onnistuneet purkamaan ohjelmoinnin.

Äänestä

Kreationismi, tuo eräs kehnoimmista manipulointiyrityksistä koko ihmiskunnan historiassa. Herättä paljon kysymyksiä, valmiiksi manipuloidut eivät tietenkään ymmärrä näitä, mutta laitetaan hieman listaa...

Kuinka kreationismi on edistänyt tiedettä? Oliko Aatamilla ja Eevalla napa, ja jos oli niin miksi? Kuinka kaikki eläinlajit mahtuivat Nooan rakentamaan arkkiin? Entä niiden ravinto 150 päiväksi? Mitä eläinten jätöksille tehtiin kahdeksan ihmisen voimin? Miksi leijonat eivät syöneet seeproja? Kuinka yhden naaraan ja uroksen jälkeläisistä voi kehittyä menestyksekäs laji, kun sisäsiitoksen tiedetään olevan erittäin haitallista ja eläinten välttävän sitä? Miksei arkin jäännöksiä ole löydetty? Miksi fossiloituneet kalat kuolivat vedenpaisumuksessa? Mistä tulivat ja minne katosivat ne mielettömät määrät vettä, jotka peittivät ?korkeimmatkin vuoret?? Kuinka fossiiliset polttoaineet kuten hiili ja öljy ovat syntyneet? Jos kreationismi haluaa esiintyä tieteellisenä, niin missä ovat tieteelliset todisteet Jumalan olemassaolosta?

Alkupaloiksi tässä hieman ihmiskunnan manipuloinnista, lisää tulee jos pyydetään, sitä kun riittää, kaikenlaista huuhaata tällä pallolla..

Äänestä

Olen saanut ihan kohtuullisesti koulutusta, ja uskon pystyväni puntaroimaan asian eri puolia. Järjellisesti ajateltuna, jos ei oteta uskon osuutta huomioon, tiedän kirkon toiminnasta aika paljon ja tiedän haluavani olla siinä mukana. Olen tullut siihen tulokseen, että mitään haittaakaan siitä ei minulle ole. Eikä muille, päinvastoin, voin jopa auttaa muita kehittämällä kirkkoa omalta osaltani.

En usko, että Suomen ev.lut. kirkko kehottaa minua esim. itsemurhaan kuten nuo mainitsemasi lahkot, joten en usko niitten olevan verrattavissa. Ja jos hyväksikäyttöä ilmenisi, huomaisin varmasti senkin ja eroaisin kirkosta tai pyrkisin lopettamaan sellaisen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


.Mirka..... kirjoitti:

Ihminen pystytään manipuloimaan/aivopesemään ihan mimmoiseksi halutaan, vaikka tappajaksi. Ihmiselle on oikeastaan helppo uskotella todeksi mitä vaan.

Esimerkiksi, on tehty kokeita joissa ihmiselle on uskoteltu että jokin henkiolento asuu hänen päänsä sisällä ja kaikki vinkit tulevat häneltä ja kyseinen ihminen todellakin uskoo myös tähän.

Kaikki jumala uskonnot perustuvat tähän jossa käytetään ihmisen heikkouksia hyväksi.

Kansan Temppeli: Jonestown,Guyana 1978
Daavidin Oksa: Waco, Texas 1993
Auringon Temppeli: Sveitsi ja Kanada 1994
Aum Korkein Totuus: Japani 1995
Taivaan Portti: San Diego, Kalifornia 1997
Liike Jumalan 10 Käskyn Palauttamiseksi: Uganda 2000

Miten kristinusko poikkeaa näistä muista?
Onhan kristinuskolla hurja historia takanaan.

Nyt olisi kiva kuulla uskis kommentteja miksi ei asiat olisi hänen kohdaallaan näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu