Tälläkin palstalla on heitetty negatiivista mielipidettä Tampereen WakeUpista siitä ja että voisiko Lordi tulla sinne.
Sanoisin kyllä että siellä on oikeasti elävä tilaisuus ja hyvä ylistys.
Musiikkihan on pääasiassa muuta kuin rock-musiikkia jonka käyttöä kaikki eivät näytä hyväksyvän tai jonka käytön takia jotkut valittavat musiikkia seurakunnissa.
Sanoisin että musiikin osalta seurakunnissa ollaan menty reippaasti parempaan suuntaan, eri tilaisuuksissa Näky-konferensissa ja Nokia-mission tilaisuuksissa on oikeasti elävää musiikkia.
Kun taas joissain virsikirjoissa on lauluja ilosta jotka lauletaan vakavalla ja surumielisellä äänellä.
Ilo se on vakava asia, ymmärrät sä?
Sitten kolmas puoli musiikista ette te helluntailaiset meistä luterilaisista niin kaukana ole, teidän virsikirjoissa on Martti Lutherin virsiä olen nähnyt.
Musiikista
3
144
Vastaukset 3
- Pasuuna soi
Kirjasta.Mielessäni ei ole epäilystäkään; rok-musiikki kristityissä piireissä käytettynä ja esitettynä on samasta saatanallisesta juuresta kuin punkiksi ja heavyksi kutsuttu musiikkikin, jota esitetään maailmanlaajuisesti paholaismaisissa rok-konserteissa. Tämä on pasuunan sanoma, jonka Jumala käski minun kaijuttaa..
- ...........
eli uskonnollinen pakkomielle.
- herramrks
D on tehnyt hienoa työtä.
Tämä rock-musiikki opetus minkä hän antoi, tulee myös koetella raamatun ohjeiden mukaan. Aivan samalla tavalla kuin kaikki opetus mitä me saadaan.
Jos Jumala käyttää esim rock-musiikkia työssään (kuten monien ihmisten todistuksista voimme kuulla. Mm.Päivi Niemi ja minä) niin meillä ei todellakaan ole oikeutta lähteä väittämään Jumalan työtä saatanan työksi ja muutenkaan rajoittamaan Jumalaa.
Kannattaa tarkkoin miettiä milloin on kyseessä eriävä musiikkimaku /kulttuuri ja milloin Jumalan sana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791691
- 81896
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,39862En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56801- 60658
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69620Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19561Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38526Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te36521- 19511