Typylle

Kirjoittaminen elää tulkintojen kautta. Ylivertainen teksti puhaltaa ilmoille uuden uljaamman hengen, muuttaen kalsean ruudun vereksi ja lihaksi, sekä saaden kirjaimet elämään. Tunnetusti se tuo parhaimmillaan ruudunnäytölle jotain uutta, ennennäkemätöntä ja riehakasta. Se antaa lukijoille sitä mitä se eniten on tarvitsevinaan, -turvaa, elämyksiä ja syvää kaipuuta. Se antaa myös ripauksen flirttejä ja rakkauden lurituksia. Ennen kaikkea se antaa hyvää mieltä ja nautintoa lukea toisen luomaa tekstiä.

Mistä sitten löytyy sellainen fiilisten ikiliikkuja, hymiöiden suurkuluttaja, ja tekstinarkomaani? Sellainen jonka galleriaa kurkkii joka ikinen päivä, pyhät mukaan lukien yksi yksinäinen ihailija? Onko edes sellaista?
(älkää haukoteltu vielä)

Typy on niitä huuhaan ikivihreitä höpisijöitä, jonka hengentuotoksista olen aina pyrkinyt pysymään kaukana. Olenhan minä tietysti joutunut välillä niitä lukemaan, tietysti vain tällä palstalla, missäpä muuallakaan. Hän on aina herättänyt minussa niin monimutkaisia tunteiden reaktiota, ettei sen purkaminen tunnu mahdolliselta aina edes kirjoittamalla.

Tiedän kyllä, että tuo pohjoisen lahja palstoille on ihan omassa luokassaan. Merkittävimmät saavutukset ovat vasta edessäpäin ja arvata saattaa, mitä jälkeä syntyykään kun hän taas istahtaa koneelle.

Ettette ihan ylläty, niin voin valottaa sen verran mitä itse aavistelen. Tuleman pitää sitä tuttua naiiviutta ja ylenmääräistä kikatusta joka sunnuntaiaamupäivänä saa ainakin allekirjoittaneen hörppäämän kupin kuumaa iloisissa merkeissä, sekä siirtämään aamulehden selaamisen toiseen kertaan.

Vähin keinoin, mutta järjettömällä lumivyörytystaktiikalla Typy änkeää tajuntaan. Kirjoittaminen on suuri lahja juuri siksi, että se ei lakkaa tuottamasta pienoisia ihmeitä.
Minä olen sen ihmeen nyt nähnyt, Typy on ollut kokonaista pariviikkoa hiljaa!



Moi Typy


Lupasin sinulle liikoja. Tiedän ja muistin kyllä mitä sinulle on tullut luvattua, mutta kauhukseni huomasin sen jo melkein unohtuneen, tai meinasi, en siis unohtanut:)). Tiedän kyllä että olet kurkistellut toiveikkaana tänne nähdäksesi pidänkö lupauksen. En todellakaan keksinyt yhtään mitään lennokasta kirjoitettavaa. Sattumoisin harjoitellessani palstapujottelua huomasin sinun kadonneen. No, tässä se tuotokseni sinulle on, toivottavasti et tykkää kyttyrää:) Niin ja tervetuloa takaisin, sitten kun ennätät. Toivottavasti et ole kadonnut iäksi!

Ps: Sano terkkuja ihailijallesi, on se meinaan sitkeä tyyppi. :))

11

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen ihailija

      Kanarianlomaltaan ihan näinä päivinä. :=))

      • Kerrassaan hienoa !

        Finnairin lento AV 0145 on saanut suuren kunnian kuljettaa kerrankin arvokasta lastia:) Toivottavasti tuliaiset tulevat ehjinä perille.

        Jäämme odottelemaan:))


    • norMix evk

      Olenkin miettinyt, miksi palstat ovat tuntuneet niin hiljaisilta ja hymyt...hymiöttömiltä viimeaikoina :))

      • onpi

        Olen saanut tietoa,että Yks Typy saapuu suuren viinilastinsa kanssa kotimaahan tiistaina 27.02-07...onnellisena,mutta erittäin väsyyneenä,johtuen siitä,että on saanut tanssia joka ilta aamuun tummien vilkkusilmien kanssa ;))
        Että tälläinen väli aika tiedote,nyt takas petiin,mukavaa sunnuntain jatkoa :)


      • yxtypy

        Kyllähän palstoilta löytyy muitakin hymytyttöjä ja poikia, vai onko kovat pakkaset, joita täällä kuulema ollut, hyydyttäneet hymyn? Mutta ei hätää. Tundrallakin paistaa nyt aurinko, ja kevättä pukkaa :=)))


    • yxtypy

      Kiitos Waffen. Tiedän että olet kaivannut minua, mutta ei hätää. Nyt olenkin palannut viiden viikon lämmössä olemisen jälkeen tarjoamaan sinulle taas entistä makoisampia ja älykkäämpiä lukuhetkiä kaffekupposen ääreen, entistä paatuneenpana, ja myös ruskeaksi paahtuneena :=))))

      Olis kiva tietää montako kertaa päivässä olet ihan turhaan käynyt huuhaalla katsomassa olenko mitä taas kirjoittanut. Harmi kun en muistanut lähtiissä ilmoittaa kauanko olen poissa :=((

      Kiitos tästä avauksestasi. Olenkin siitä hyvin otettu, ja näin tänne kylmälle tundralle palanneena sait suupieleni kääntymään ylöspäin :=))))

      ps. olen muuten ajatellut, että vähennän kirjoittamistani puoleen entisestä, mutta kirjoitukseni tulee olemaankin siten paljon laadukkaanpia :=)))))

      • Älä luulekkaan että olisin huuhaalle eksynyt! Kurkasin galleriaasi ja huomasin siitä sinun hiljentyneen:) Et ilmoittanut minulle lähteväsi etelään, etkä muuten ilmoittanut ihailijallesikaan, siis sille toiselle:))))

        Kiva kun pidit avauksestani. Se oli nimittäin ihan sinua varten tehty:)))


      • galleriaan..
        Waffen-ss kirjoitti:

        Älä luulekkaan että olisin huuhaalle eksynyt! Kurkasin galleriaasi ja huomasin siitä sinun hiljentyneen:) Et ilmoittanut minulle lähteväsi etelään, etkä muuten ilmoittanut ihailijallesikaan, siis sille toiselle:))))

        Kiva kun pidit avauksestani. Se oli nimittäin ihan sinua varten tehty:)))

        Typyllähän on galleria ollut piiloitettuna koko loman ajan..


      • yxtypy evk
        Waffen-ss kirjoitti:

        Älä luulekkaan että olisin huuhaalle eksynyt! Kurkasin galleriaasi ja huomasin siitä sinun hiljentyneen:) Et ilmoittanut minulle lähteväsi etelään, etkä muuten ilmoittanut ihailijallesikaan, siis sille toiselle:))))

        Kiva kun pidit avauksestani. Se oli nimittäin ihan sinua varten tehty:)))

        vaivaa kuka se mun toinen ihailija on.
        Kerro ihmeessä tai menee yöunet. Yleensä olen niin tarkkanäköinen, mutta nyt on tämä ihailija jäänyt huomaamatta :=((

        Tottakait pidin avauksestasi. Kukapa ei pitäisi tuollaisista avauksista. Kohotti kummasti itsetuntoa. Olisitpa nähnyt kuin vedin harteitani taaksepäin ja veltot rintani nousivat :=)))

        ps. joko kävit lukemassa huuhaan avaukseni? :=)))


      • yxtypy evk kirjoitti:

        vaivaa kuka se mun toinen ihailija on.
        Kerro ihmeessä tai menee yöunet. Yleensä olen niin tarkkanäköinen, mutta nyt on tämä ihailija jäänyt huomaamatta :=((

        Tottakait pidin avauksestasi. Kukapa ei pitäisi tuollaisista avauksista. Kohotti kummasti itsetuntoa. Olisitpa nähnyt kuin vedin harteitani taaksepäin ja veltot rintani nousivat :=)))

        ps. joko kävit lukemassa huuhaan avaukseni? :=)))

        Kyllä sinä sen ihailijan tiedät, olet hänet varmasti huomannut, kuten minäkin eli siitä ei sen enempää. Avaustasi en ole käynyt lukemassa, koska olen pyhästi itselleni luvannut, etten eksy huuhaalle:)


      • yxtypy
        Waffen-ss kirjoitti:

        Kyllä sinä sen ihailijan tiedät, olet hänet varmasti huomannut, kuten minäkin eli siitä ei sen enempää. Avaustasi en ole käynyt lukemassa, koska olen pyhästi itselleni luvannut, etten eksy huuhaalle:)

        ihailijoita oikeastaan niin paljon, etten nyt keksi, kuka niistä :=)))

        Tuota viimeistä lausetta nyt ei usko vanha Erkkikään :=))

        Öitä Waffen. Sua on muuten kiva kiusata :=))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      304
      7549
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      3958
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3181
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2864
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      50
      2521
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      54
      2276
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2063
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      100
      1948
    Aihe