eilen kaikkien Lapualaisten vaalipaneelissa ja petyin. Kyllä Tepon pitää vielä muutama vuosi kasvaa ja miehistyä, ei oo todellakaan vielä valmis kansanedustajaksi. Itse täysin epäpoliittisena paikalla olleena äänestäisin Helenaa jos olisi edes jonkinlainen mahdollisuus tulla valituksi, mutta kun ei taida olla, ääneni saa Panu
Oon nähnyt
Tepon
293199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
patua säälistä
olen itse äänestänyt yli 30-vuotta Lapualaista Keskustan ehdokasta, mutta oltuani peri kertaa Tepon tilaisuudessa nyt täytyy tehdä poikkeus ja äänestää ehkä Panua. Teppo kympin oppilaana osaa kyllä paljon numero tietoa, mutta mitään johtajuutta ei kyllä pojassa ole. Aivan liian kiltti poika noihin hommiin.
Tepolla on valtavasti tietoa ja taitoa ja myös tuota johtajuusosaamista. Teppo kyseenalaistaa paljon asioita, mutta ei tee mitään kyynärpäätaktiikalla -ja se on hyvä. Toisten jyrääminen ja omahyväisyys eivät ole mitään hyvän johtajan piirteitä. Äänestäessäni Teppoa tiedän ensimmäistä kertaa elämässäni antavani ääneni luottamukseni ansaitsevalle ehdokkaalle.
Se, että Teppo on ystävällinen ja harkitseva, ei tee hänestä huonoa poliitikkoa - päinvastoin!
Olisipa maailmassa enemmän Tepon kaltaisia ihmisiä, varsinkin päätöstehtävissä!
nähnyt molemmat ja ilman muuta Teppo. Mitä helvettiä tähän mikään johtajuus kuuluu. Kansanedustajaahan täsäsä ollaan valitsemassa eikä mitään johtajaa. Johtajan valinnan korostaminen lapualla haiskahtaa 30-luvun meiningiltä, ei nykyaikana näin toimita, nyt eletään demokratiassa, ei diktatuurissa.
Kykypuolueen kampanja menee metsään ja ontuu kaikilta osiltaan: ehdokas, vaaliteema, asenne, uskottavuus... Ehdokasvalinnallaan lapuan kokoomus osoittaa selvästi kuinka se aliarvioi äänestäjiä, ei sentään lapuallakaan mikä tahansa mene läpi.
kun on ikänsä äänestänyt kokoomusta ja nyt ei yksinkertaisesti voi!
Kansanerustaja on kansan nöyrä palvelija.Pitäisi ajaa äänestäjiensä asioita auttavaisesti ja tehokkaasti.Onkohon nykyajan pyrkyreistä siihen,nousee niin monella nokka pystyyn valinnan jälkeen,unohdetaan valitsijat.Susanna Haapoja on positiivinen poikkeus!
johtajuutta, jos haluat että oma ehdokkaasi saa asioita hoidettua omassa puolueessaan, eikä jämähdä takapenkin taaviksi. Yksin ei yksikään edustaja saa päätettyä mitään, vaan tarvitsee siihen oman ja muiden puolueiden tuen ja se ei onnistu jos ei ole kykyä nousta esille ja johtaa joukkoja
onkin. Kuunnelkaa nyt ittekkin mitä haastatte. "Johtaja", "johtajuus", "johtaa joukkoja"... Jos panun ajatusmaailma on tämä ja jos kokoomuksen kannattajat vetävät tätä linjaa, ei mikään ihme että ehdokkaansa kampanja kusee ja pahoin.
Susanna on kyllä hoitanut kiitettävästi hänelle uskotut tehtävät.Eikä ole ylpistynyt.
enempää ylpistymään kun on kakarasta asti ollut niin paljon parempi kuin muut. Rahalla piti tittelikin ostaa kun lukemaan ei likasta ollut.
MITENKÄ SE SIHDON PAULA ON PÄRJÄNNYT .MÄ NÄÄS ÄÄNESTÄN NAISTA.
ja omahyväinen kuin muutkin tiistenjokiset
" ...epäpoliittisena paikalla olleena äänestäisin Helenaa jos olisi edes jonkinlainen mahdollisuus tulla valituksi, mutta kun ei taida olla, ääneni saa Panu."
Vaikka uskot, että kukaan lapualaisista ehdokkaista ei tule valituksi, voisit silti ottaa järjen käteen ja äänestää sellaista, jonka itse olet fiksuksi arvioinut. (Sisimmässi tiedät, ettei Panulla ole mitään mahdollisuuksia. Kun kerran täällä käyt lukemassa!)
annan
LAPUAN VAPAAMUURARIT ON JULKAISTU:SEINÄJOKI PALSTA,"KUULUUKO NAAPURISI HEIHIN?" TULOSTA LISTA:on hyvä ettei meidän lääkärit komeile listalla!
Meitä onkin täällä Lapualla siunattu viisailla lääkäreillä, jotka ymmärtävät olla kuulumatta moisiin salaseuroihin.
JA SUORAAN SYDÄMIIN LAULOIVAT
eduskuntaan, aivan liian pehmoonen
Kyllä sinne eduskuntaan laitettavilla täytyy joku taso olla. Teposta ei ole niin suuriin saappaisiin.
Saappaan koko ei ratkaise, korvien väli ratkaisee. Lisäksi ratkaisee se, minkälaiseksi ehdokas on ihmisenä osoittautunut. Ei tarvitse kuin kerran kohdella toisia ylimielisesti, käyttää kyynärpäitään, ajaa omaa asiaansa, kävellä yli, jättää tervehtimättä tms. niin järkyttävällä varmuudella juuri se muistetaan vaaliuurnilla. Toimii jokaisen ehdokkaan kohdalla puoluekantaan katsomatta. Vaaleissa näemme.
tiesi vaalien lähestyvän kun ehdokkaat nosti kättä jo kaukaa. Nykyään vaalien läheisyyden huomaa siitä ettei kokoomuslaiset edes välitä tervehtiä.
Theppoo en äänestä vaikka maksettaas ,ku kynämiehiä en muutenkaan oo arvostanut!
olla itte eres lukumiehiä? Virkiänmiehiä sitte?
Katsoin eilen maikkarilta Kataisen vaalihaastattelun ja tykkäsin siitä miehestä. Selväsanainen, kirkassilmäinen, hyvätapainen, ei jättänyt pyrkyrin vaikutelmaa. Sellainen tyyppi, jolle toivoo kaikkea hyvää. Vasta hetken päästä ymmärsin, että Tepossahan on aivan sitä samaa.
Heinäluoma on kookas, vaikuttavaääninen asiaosaaja, mutta omillakin on vaikeuksia kokosydämisesti olla hänen takanaan. Hesarin pääkirjoitus arvelee tänään syitä siihen.
Loppupeleissä ratkaisee se, minkäläinen IHMINEN ehdokas on.
Tepossa ei ole miestä kansanedustajaksi. Mies on täysi tyhjäntoimittaja.
suurin ero on siinä, että Tepossa ei oo pätkääkään karismaa. Äitee ihmisenä tekisi mieli ottaa Teppo syliin, silittää tukkaa ja viedä pois isojen poikien leikistä.
Koska tunnet, että "tekisi mieli ottaa Teppo syliin, silittää tukkaa..."
... niin sittenhän tässä on hyvinkin perää:
"Selväsanainen, kirkassilmäinen, hyvätapainen, ei jättänyt pyrkyrin vaikutelmaa. Sellainen tyyppi, jolle toivoo kaikkea hyvää."
Riittääkö nuo esittämäsi asiat sitten eduskuntaan? Minusta ei.
En usko, että tällä kertaa riittää, mutta noista piirteistä rakentunutta ihmistä minä äänestän. Hänessä elää toivo paremmasta, muusta kuin oman edun tavoittelusta, toisten polkemisesta ja mulle-mulle-etiikasta.