Opetusta vai ei?

mies 25

Voiko kirkkoon kuulumaton lapsi osallistua koulun uskonnontunneille? Onko kenelläkään tietoa? Käsiittääkseni lapsella on oikeus osallistua ko. tunneille, mutta hänen ei ole pakko.

2

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdfdsa

      Kirkolla ei ole juuri mitään tekemistä uskonnon opetuksen kanssa, vaikkakin suurin osa opetuksesta keskittyy kristinuskoon.

      Ilmeisesti se menee niin päin, että ei ole pakko osallistua, mutta sitten tilalla on jotain muuta. Vaikka pidän uskonnon opetusta kouluissa turhana (uskontojen kulttuureista voisi opettaa historian yhteydessä), niin eipä uskonnon tunnilla käymisestä merkittävää haittaakaan ole, kunhan opettaja ei ala saarnata, vaan pitäytyy opetusohjelmassa.

    • Merjanen

      Olen siinä käsityksessä, että ilman muuta koulun uskonnon opetukseen saavat osallistua myös ne lapset, joiden vanhemmat eivät ole ev.lut. kirkon jäseniä. Käsittääkseni on niinkin, että esim. helluntaiseurakuntaan kuuluvat vanhemmat laittavat lapsensa mieluummin uskonnontunneille kuin elämänkatsomusopetukseen.
      Olen toiminut opettajana koulussa, jossa oli paljon maahanmuuttajia (itsellänikin oli heitä oppilaana) ja sielläkin oli niin, että jopa ei-kristillistä uskontokuntaa edustavien vanhempien lapset saattoivat osallistua tavalliseen uskonnonopetukseen, jos vanhemmat niin toivoivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe