Opetusta vai ei?

mies 25

Voiko kirkkoon kuulumaton lapsi osallistua koulun uskonnontunneille? Onko kenelläkään tietoa? Käsiittääkseni lapsella on oikeus osallistua ko. tunneille, mutta hänen ei ole pakko.

2

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdfdsa

      Kirkolla ei ole juuri mitään tekemistä uskonnon opetuksen kanssa, vaikkakin suurin osa opetuksesta keskittyy kristinuskoon.

      Ilmeisesti se menee niin päin, että ei ole pakko osallistua, mutta sitten tilalla on jotain muuta. Vaikka pidän uskonnon opetusta kouluissa turhana (uskontojen kulttuureista voisi opettaa historian yhteydessä), niin eipä uskonnon tunnilla käymisestä merkittävää haittaakaan ole, kunhan opettaja ei ala saarnata, vaan pitäytyy opetusohjelmassa.

    • Merjanen

      Olen siinä käsityksessä, että ilman muuta koulun uskonnon opetukseen saavat osallistua myös ne lapset, joiden vanhemmat eivät ole ev.lut. kirkon jäseniä. Käsittääkseni on niinkin, että esim. helluntaiseurakuntaan kuuluvat vanhemmat laittavat lapsensa mieluummin uskonnontunneille kuin elämänkatsomusopetukseen.
      Olen toiminut opettajana koulussa, jossa oli paljon maahanmuuttajia (itsellänikin oli heitä oppilaana) ja sielläkin oli niin, että jopa ei-kristillistä uskontokuntaa edustavien vanhempien lapset saattoivat osallistua tavalliseen uskonnonopetukseen, jos vanhemmat niin toivoivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe