Keskusta - Kokoomus yhteys tyystin poikki ?

.

Jo lähitulevaisuudessa esiin nouseva, elintärkeäksi osoittautuva Keskusta-Kokoomuksen kimppakyyti sai jo 2006 presidentivaaleissa yleisön keskuudessa huiman nosteen pieneistä vihjeestä, epämääräisestä lupauksesta jostain paremmasta.

Me allekirjoittaneet Keskustalle hyvää tarkoittavat fundeeraajat koetimme jo tuolloin, pari vuotta sitten saada aikaiseksi liikettä jolla saataisiin värisuoran poikki. Juttu olisi onnistunutkin, jos jäykkä ja jälkijunassa tuleva silloinen organisaatio olisi ollut kykenevä ottaan hyvästä yksikertaisesta neuvosta vaarin.

Kyseessä oli usein sittemmin toistettu voiton tuottava fakta

YHTEISEN EHDOKKAAN TAAKSE MENEMINEN JO VAALIEN ENSIMMÄISELLÄ KIERROKSELLA.


Näin kulki juttu sanatarkasti 27.2.2005:
****************************************

Keskustan ryhmäpuheenjohtaja Timo Kalli kutsuu Kokoomuksen johtoa keskustelemaan porvareitten yhteisestä presidenttiehdokkaasta. Kallin ajatus rakentuu mielestämme heikoimmasta lähtökohdasta, joka ei ilmeisestikään johtaisi tavoitteen täyttymiseen.


Kallin ajatuksen mukaan Keskusta ja Kokoomus asettaisivat vaalin ensimmäiselle kierrokselle omat ehdokkaansa. "Kahden kimppa" saisi silloin todella huonon startin. Koska ehdokkaista vain toinen pääsee jatkoon, on vaikea uskoa, että pudonneen ehdokkaan kenttäorganisaatiota saatikka kohtuullista määrää äänestäjiä saataisin
enää voittaneen puolueen ehdokkaan taakse.


Miten kävikään 2000 presidentinvaaleissa
****************************************

...kun Riitta Uosukaista eivät kaikki pitäneet oikein kelvollisena ja toiselle kierrokselle? Tarja Halonen sai sitten Kokoomuksesta äänekkään piitu-kikkapiha -ryhmän vetämään vaalivankkureitaan.

Jos Keskustan ja Kokoomuksen puolueorganisaatiot olisivat Hakaniemen tyyppisiä vasemmiston pakkokäskijöitä, voisi toisen kierroksen toimivuudesta jotain tullakin. Keskusta-porvareilla on kuitenkin selkeämmin omaa tahtoa ja puoluekoneissaan tilaa itsenäiselle ajattelulle. Jos vielä sattuu niin, että jomman kumman puolueen johdolla ei ole riittävän vahvaa otetta puolueorganisaatioonsa kuten vuoden 2000 -vaaleissa karvaasti kävi molempien osalta, niin turha on silloin haikailla porvariston yhteisen presidentin perään.


Yhteinen ehdokas jo ensimmäiselle kierrokselle
*********************************************************

Värisuora on saatava poikki Halosen jälkeen. Se edellyttää porvariston yhteisen ehdokkaan asettamista jo ensimmäiselle kierrokselle. Puolueitten organisaatiot, tuotteen markkinointi ja tukitoimet pitää rakentaa aivan alun suunnitelmista lähtien saman persoonan ympärille;

Vasta silloin kokee punainen värisuora karvaan tappionsa.


CITY-Keskustat


Seppo Hietanen
Martti Holmström


Juttumme team-tasolla "poksahti reisille" myös hyvässä teamissamme muutenkin, Keskustassa ei reagoitu mitenkään, ja paha kyllä LPR:n CITY-K, veli Mara meni kaiken kukkaraksi ja rakastyi Tarjaan! ..Hyvään kampanjaanko ihastui vai Halosen huikeaan karismaan, mene ja tiedä mutta siellä on ja pysyy...
Toki ymmärrettävää sellainen, sillä ovathanstallareitten hurmoksen orjat kuin uskonnollisen hurmosliikkeen vankeja; Kun tauti iskee, ei se poistu kulumallakaan ja se on sitä myöten menoa.

KESKUSTA - KOKOOMUS YHTEISTYÖ OTETTAVA NYT KÄYTTÖÖN
**************************************************

Budjetit ja ennen muuta riidaton hallitustyöskentely on rakentunut päällään kantaneeseen kansainväliseen suhdennehuippuun sekä SDP-SAK:n tahtoa kaikessa kunnioittaneen Keskustan nyöntyväiseen asenteeseen.

Budjetti pettää kun suhdanne kääntyy jo lähiaikoina. Viimeksi olimme vastaavassa tilenteessa H. Holkerin hallituksen aikana. Silloinkin pitivät poliitikot jyrkkäsanaisia puheita meitä uhkaavasta työvoimapulasta. Myös lapsenomainen usko pohjolan Japaniin oli vallalla.
Kun totuus sitten paljastui eivät hakaniemeläiset halunneet lähellekään vastuunkantoa, mutta Keskusta-Kokoomus -yheistyöllä hoidettiin maa takaisin elävien kirjoihin, ja jälleen terveeksi vedätysalustaksi Hakaniemen sossuille!


EMMEKÖ TÄLLÄ KERTAA VOISI TOIMIA KERRANKIN
ETUPAINOISESTI JA ENNAKOIDA PAHIMMAT VIRHEET
AJOISSA JA VÄLTTYÄ NÄIN PAHIMMALTA?

AIHEESTA PUNAMULATMIEHILLE TIEDOKSI:

JUTTU ONNISTUU VAIN KESKUSTA-KOKOOMUS -HALLITUKSELLA.


Linkki lähihistoriaan:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000007016357#22000000007016357


****

Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta
3692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

*27.3.-98 Pohjalaisen päätoimittaja Kari Mänty: “Keskustapuolueen puoluekoneisto tuntuu jo vääntävän turboahdinta tulevia parlamentti- ja eurovaaleja ajatellen Samalla kun valitellaan, että maan asioiden hoito kärsii liian aikaisesta vaalitaistelusta, itse korskutaan lähtökuopissa kuin vantterat Suomen hevoset Seinäjoen raviradalla. Keskustan puolue- ja propagandakoneisto paahtaa päivittäin rumputulta, jonka pääkohde on Kokoomus. Demareita ammutaan vain räkäpäillä, sillä kepun tarkoitus on liehitellä punamulta henkiin. Opposition johtavan voiman kyyninen viesti kuuluu, mikä sopii keskustalle, ei sovi muille, ei ainakaan Kokoomukselle. Esko Aho voi kyllä vaihtaa vaalipiiriä ja asettua ehdolle Helsinkiin, mutta kun Sauli Niinistö tekee niin, se on peesaamista.”

11.4.-99 (HS): “..kokemus oli niin traumaattinen, että se vaikuttaa yhä kokoomuslaisiin. Vaikka eduskunnassa on kaikkien aikojen vahvin porvarienemmistö, kokoomusta ei kiehtonut tippaakaan porvarihallitus.
Kokoomusta pidettiin oppositiossa 21 vuotta 1966-1987. Sitä syrjittiin aluksi niin sanotuista yleisistä syistä: ulkopolitiikan takia. Kun Kokoomus ryhtyi tukemaan UKK:n ulkopolitiikkaa, sitä pidettiin oppositiossa valtapolitiikan avulla. Keskustaa uhkaa nyt sama kohtalo, mutta se ei voi selittää osaansa vain ulkoisilla tekijöillä eli muiden “pahuudella”.
Keskustan on syytä etsiä malkaa myös omasta silmästään. Puolueen etujärjestömäiset toimintatavat hallituksessa, omien kannattajien suosinta ja tunnetut välistävedot ovat jättäneet jälkensä. Jos sdp ja kokoomus luottavat enemmän toisiinsa kuin keskustaan, se voi riittää pitämään keskustan oppositiossa aina, kun seei ole eduskunnan suurin puolue.
Keskusta edustaa merkittävää väestönosaa, ja olisi lyhytnäköistä jakaa maa kahtia poliittisesti. Menetetyn luottamuksen palautus on hidas prosessi. Jos keskusta haluaa päästä paitsiosta, sen on syytä aloittaa pyykinpesu omassa keskuudessaan. Suomessa on ohi aika, jolloin puolueet saattoivat kohdella toisiaan miten sattuu hallituksessa ja vaalitaistelussa ja luottaa siihen, että hallituspeli alkaa aina puhtaalta pöydältä vaalien jälkeen.”

18.4.2002 HS: - - - ”Vanhanen puuttuu kirjassaan "Vaikea valinta" myös hallitusvaihtoehtoihin ja pitää niitä kirjansa nimen mukaan vaikeina.
Hän pitää mahdollisena, että keskusta osallistuisi Paavo Lipposen (sd) vetämään hallitukseen, vaikka keskusta voittaisi vaalit niukasti. "Ehkä", kuuluu arvio Lipposen jatkon todennäköisyydestä."

12.10.2001 Uutispäivä Demari: Seppo Peltoniemi:
SAK:ssa Esko Aho Fan Clubin jäsenmäärä on pienimmillään. Välillä jo näytti siltä, että viileät suhteet Keskustan puheenjohtajan ja suurimman palkansaajakeskusjärjestön välillä olisivat lämmenneet. Sitten ne kylmenivät uudelleen.
– Minusta on erityisen hyvä, että ammattiyhdistysliike seuraa tarkalla silmällä, mitä puolueet tekevät ja myös noteeraa asioita. Semmoinen olisi täysin epäluonnollista, että me (Suomen Keskusta ja SAK) olisimme kaikista asioista samaa mieltä, Aho sanoo.
- - -
Politiikan puolesta
Johan on aikoihin eletty. Esko Aho sukii SDP:n ja punamullan suuntaan.
– Milloin olette kuulleet Suomen Keskustan suunnasta riitaa haastavan, kärjekkään kommentin SDP:n suuntaan?
– Me olemme keskenämme kovia kilpailijoita. Siinä kilpailussa käytettäköön kovia, mutta rehellisiä otteita. Meillä, Keskustalla ja SDP:lla on paljon yhteisiä intressejä. Ne on hyvä pitää mielessä nyt ja vastakin, Aho sanoo.
- - -
– Punamulta on mahdollinen. Minusta sitä ei etukäteen voi sulkea pois. Kotimarkkinavetoisen kasvun strategiassa ei olisi kauhean vaikea löytää siltä alueelta (punamulta) yhteisiä käsityksiä, Esko Aho sanoo.”

23.4.2002 STT: ”Keskustan piiristä annetut viestit ns. punamultayhteistyön suuntaan herättävät huolta ja hämmennystä kokoomuksessa.
Puolueen puheenjohtaja, sisäministeri Ville Itälä oudoksui tiistaina keskustan puheenjohtajaksi pyrkivän Matti Vanhasen äskeistä pääministerikannanottoa. Vanhanen antoi ymmärtää, että SDP:n Paavo Lipponen voisi mahdollisesti jatkaa pääministerinä, vaikka keskustasta tulisi vaaleissa suurin puolue, kunhan se vain pääsisi hallitukseen.
Väitän, että tämä on rähmälläänolon Suomen ennätys, Itälä totesi kokoomuksen puoluehallituksen kokouksessa. Itälän mielestä keskusta on myös "erittäin taitava takinkääntäjä", kun se työreformin nyt hylänneenä "mielistelee SAK:n suuntaan", vaikka kosiskeli samalla asialla yrittäjiä viime vaaleissa.”

Äänestä

ytiuyj

Äänestä

kepuämmät äänestivät Kassi-Almaa, haloskaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7173133 kirjoitti:

.

Jo lähitulevaisuudessa esiin nouseva, elintärkeäksi osoittautuva Keskusta-Kokoomuksen kimppakyyti sai jo 2006 presidentivaaleissa yleisön keskuudessa huiman nosteen pieneistä vihjeestä, epämääräisestä lupauksesta jostain paremmasta.

Me allekirjoittaneet Keskustalle hyvää tarkoittavat fundeeraajat koetimme jo tuolloin, pari vuotta sitten saada aikaiseksi liikettä jolla saataisiin värisuoran poikki. Juttu olisi onnistunutkin, jos jäykkä ja jälkijunassa tuleva silloinen organisaatio olisi ollut kykenevä ottaan hyvästä yksikertaisesta neuvosta vaarin.

Kyseessä oli usein sittemmin toistettu voiton tuottava fakta

YHTEISEN EHDOKKAAN TAAKSE MENEMINEN JO VAALIEN ENSIMMÄISELLÄ KIERROKSELLA.


Näin kulki juttu sanatarkasti 27.2.2005:
****************************************

Keskustan ryhmäpuheenjohtaja Timo Kalli kutsuu Kokoomuksen johtoa keskustelemaan porvareitten yhteisestä presidenttiehdokkaasta. Kallin ajatus rakentuu mielestämme heikoimmasta lähtökohdasta, joka ei ilmeisestikään johtaisi tavoitteen täyttymiseen.


Kallin ajatuksen mukaan Keskusta ja Kokoomus asettaisivat vaalin ensimmäiselle kierrokselle omat ehdokkaansa. "Kahden kimppa" saisi silloin todella huonon startin. Koska ehdokkaista vain toinen pääsee jatkoon, on vaikea uskoa, että pudonneen ehdokkaan kenttäorganisaatiota saatikka kohtuullista määrää äänestäjiä saataisin
enää voittaneen puolueen ehdokkaan taakse.


Miten kävikään 2000 presidentinvaaleissa
****************************************

...kun Riitta Uosukaista eivät kaikki pitäneet oikein kelvollisena ja toiselle kierrokselle? Tarja Halonen sai sitten Kokoomuksesta äänekkään piitu-kikkapiha -ryhmän vetämään vaalivankkureitaan.

Jos Keskustan ja Kokoomuksen puolueorganisaatiot olisivat Hakaniemen tyyppisiä vasemmiston pakkokäskijöitä, voisi toisen kierroksen toimivuudesta jotain tullakin. Keskusta-porvareilla on kuitenkin selkeämmin omaa tahtoa ja puoluekoneissaan tilaa itsenäiselle ajattelulle. Jos vielä sattuu niin, että jomman kumman puolueen johdolla ei ole riittävän vahvaa otetta puolueorganisaatioonsa kuten vuoden 2000 -vaaleissa karvaasti kävi molempien osalta, niin turha on silloin haikailla porvariston yhteisen presidentin perään.


Yhteinen ehdokas jo ensimmäiselle kierrokselle
*********************************************************

Värisuora on saatava poikki Halosen jälkeen. Se edellyttää porvariston yhteisen ehdokkaan asettamista jo ensimmäiselle kierrokselle. Puolueitten organisaatiot, tuotteen markkinointi ja tukitoimet pitää rakentaa aivan alun suunnitelmista lähtien saman persoonan ympärille;

Vasta silloin kokee punainen värisuora karvaan tappionsa.


CITY-Keskustat


Seppo Hietanen
Martti Holmström


Juttumme team-tasolla "poksahti reisille" myös hyvässä teamissamme muutenkin, Keskustassa ei reagoitu mitenkään, ja paha kyllä LPR:n CITY-K, veli Mara meni kaiken kukkaraksi ja rakastyi Tarjaan! ..Hyvään kampanjaanko ihastui vai Halosen huikeaan karismaan, mene ja tiedä mutta siellä on ja pysyy...
Toki ymmärrettävää sellainen, sillä ovathanstallareitten hurmoksen orjat kuin uskonnollisen hurmosliikkeen vankeja; Kun tauti iskee, ei se poistu kulumallakaan ja se on sitä myöten menoa.

KESKUSTA - KOKOOMUS YHTEISTYÖ OTETTAVA NYT KÄYTTÖÖN
**************************************************

Budjetit ja ennen muuta riidaton hallitustyöskentely on rakentunut päällään kantaneeseen kansainväliseen suhdennehuippuun sekä SDP-SAK:n tahtoa kaikessa kunnioittaneen Keskustan nyöntyväiseen asenteeseen.

Budjetti pettää kun suhdanne kääntyy jo lähiaikoina. Viimeksi olimme vastaavassa tilenteessa H. Holkerin hallituksen aikana. Silloinkin pitivät poliitikot jyrkkäsanaisia puheita meitä uhkaavasta työvoimapulasta. Myös lapsenomainen usko pohjolan Japaniin oli vallalla.
Kun totuus sitten paljastui eivät hakaniemeläiset halunneet lähellekään vastuunkantoa, mutta Keskusta-Kokoomus -yheistyöllä hoidettiin maa takaisin elävien kirjoihin, ja jälleen terveeksi vedätysalustaksi Hakaniemen sossuille!


EMMEKÖ TÄLLÄ KERTAA VOISI TOIMIA KERRANKIN
ETUPAINOISESTI JA ENNAKOIDA PAHIMMAT VIRHEET
AJOISSA JA VÄLTTYÄ NÄIN PAHIMMALTA?

AIHEESTA PUNAMULATMIEHILLE TIEDOKSI:

JUTTU ONNISTUU VAIN KESKUSTA-KOKOOMUS -HALLITUKSELLA.


Linkki lähihistoriaan:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000007016357#22000000007016357


****

Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu