Onko Lähi-Idän tilanne johtamassa lopunajan sotiin Iranin kriisin kautta? Usan hyökkäys Iraniin voi käynnistää suuremman skenarion vetäen jopa Venäjän mukaan selkkaukseen (alkaako Googin sota siitä kehityksestä?) Ainakin Iranin presidentti on valmis sotaan ydinkiistan vuoksi ja onko maailmalla varaa antaa Iranin saada toimivat pitkän matkan ydinohjukset?
Tilannetta on syytä seurata ja pitää itsensä hereillä...
Tilannetta on syytä seurata ja pitää itsensä hereillä...
Vastaukset 2
Vanhimmat
USA uhkailee kaikkia kansoja joukkotuhoaseillaan. USA:lla on kemiallisia (sariinia), biologisia (ruttukantoja), ja ydinaseita joilla se uhkaa ja ihmisten tappamisella.
olisi pysäytetty. Ei pahuus lakkaa myötäilemällä.
Irakissakin Islamistithan ne aiheuttavat toisilleen vahinkoa. Irak olisi jaettava kolmeen erilliseen osaan. Shiia muslimit eivät tule toimeen sunnimuslimien kanssa. Kolmas valtio pohjos irakiin Kurdialueelle. Usa liittolaisineen on vain hetken siellä. Ei he menneet sinne pysyvästi asumaan.
Missä ne hämeenanttilan rauhaa rakastavat ja suvaitsevat muslimi yhteisöt sitten ovat. En ole niitä havainnut missään.