Kokoomus vaalimainoksellaan lupaa vain pelkkiä satuja suomalaisille. Tällä satuvaalimainoksella yritetään peitellä kokoomuksen kovaa porvaripolitiikka, jonka iskut kohdistuvat yleensä aina tavalliseen suomalaiseen palkansaajaan, vähäosaisiin ihmisiin ja suomalaisen hyvinvointivaltion alasajoon.
Kokoomuksen vaalimainos, satuja kansalle
topeliusta
2346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
punamultahallituksen aikaansaannoksista, joka on ollut nyt vallassa neljä vuotta. Punamultapuolueiden eduskuntaenemmistöllä on tehty nyt valtion budjetit, säädetty lakeja myös sosisaaliturvaan, terveydenhuoltoon jne, kuntien talous saatettu kasvaviin vaikeuksiin jne, jne
Oleksä sä täysi mäntti !
Kokoomus hallitusvastuussa ollessaan, silloisen kokoomuksen sosiaali- ja terveysministeri Maija Perhon toimesta sosiaali- ja terveyspuoli siirrettiin kerta rysäyksellä valtiolta kuntien vastuulle, sen kummemmin miettimättä sitä. Eli se tarkoitti sitä, että kunnissa politiikot päättävät ketä hoidetaan, ketä ei ja antavat siihen tarvittavat rahat. Tämä osoittautui täydeksi susitempuksi, koska kunnilla ei ollut tarpeeksi rahaa satsata sosiaali- ja terveyspuoleen ja valtiota on huudettu apuun. Valtio on joutunut rahoittamaan leikkausjonojen purkaimista erillisrahoituksena. Kokoomuksen tavoitehan silloin oli, että sosiaali-ja terveyspuoli mahdollisimman nopeasti yksityistetään, mutta tämä työ jäi kesken, kun kokoomus joutui oppositioon.