...ennustetaan esimerkiksi kristittyjen aloittamat ja n. 1000 vuotta kestäneet vainot? Entä "Uuden Maailman" orjakauppa, jossa kristityillä oli myös merkittävä panos?
Missä Raamatussa...
???
297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kohtaloita ole Raamatuun listattu, ainoastaan ne, jotka ovat tavlla tai toisella kyketyt Israelin kanssan, Raamatun elämä, profetiat, historia, keskittyy pääasiallisesti Jumalan valituun kansaan Israeliin.
Sieltä ei juurikaan muuta löydy, kaikki sen kertomukset ja tapahtumat ovat sidoksissa juutalaisuuteen ja heidän maailman kuvaansa!
Mainitsemasi vainot joita ns. kristityt tekivät, ei ole todellisten kritittyjen tekemiä. Ne teki sellaiset nimikristityt jotka eivät tunteneet todellista uskoa Jeesukseen. Olivat luopuneet tai eivät koskaan olleet tulleetkaan uskoon.
He vainosivat siis todellisia Jeesukseen uskovia, ym jotka uskoivat eri lailla kuin virallinen valtion "uskonto".