Sosiaalidemokraattijohtoinen hallitus töpeksi valtionyhtiön rahat Saksan pohjattomaan nieluun.
Tätä me kansalaiset maksamme veroina vielä pitkään. Pyytäisit edes anteeksi taitamattomuuttasi Paavo.
Tätä me kansalaiset maksamme veroina vielä pitkään. Pyytäisit edes anteeksi taitamattomuuttasi Paavo.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taisi olla tiedotuksessa hallituksen suuntaan ongelmia, kun tulppana oli keskustan oma mies:
*22.10.2001: Sonera-kirjasta:
"Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mauri Pekkarinen totesi: "Kyllä tässä kasa aika pahoja strategisia virheitä kaatuu päälle." Enempää Pekkarinen ei voinut elämöidä tuolloin, sillä Keskustan oma mies, kansanedustaja Pauli Saapunki toimi Soneran hallintoneuvoston puheenjohtaja. Saapunki tuki aktiivisesti Relanderin toimia viimeiseen asti, kunnes Soneran hallintoneuvosto lakkautettiin maaliskuussa 2001."
Suomessa valtionyritysten suurinvestoinneista ja linjanvedoista vastaa Suomen hallitus, ainakin hallitus itse on ohjelmassaan näin ilmoittanut. Hallituksen talouspoliittinen valiokunta hoitaa tätä tehtävää
(tai jättää hoitamatta?).
No ei nyt aivan niinkään, mutta on aika yksisilimäistä haukkua pelkästään hallituksen politiikkaa vaikka omiakin miehiä on ollut soppaa hämmentämässä.
Sen verran tuossa jäi harmittamaan, että erinomaisen opetusministerin pestin jälkeen liinkenneministerinä töpeksinyt OP Heinonen sai suojatyöviran YLE:llä. Ehkäpä oikeampi tapa ottaa poliittista vastuuta olisi ollut olla ottamatta "poliittista" virkaa vastaan. Mutta tällainen onkin maan tapa, vrt. doping-skandaalit ym. Vika ei koskaan ole johdossa, eikä se vapaaehtoisesti eroa.