Jos laitat ton kuva.jpg kohdalle jonkun kuvan, niin miksi mozilla venyttää laatikon kuvaa pidemmäksi? Haluaisin että pinkki laatikko olisi tasan kuvan mittainen molemmilla selaimilla. Kiitos paljon!
----------------------
#box {
background-color: pink;
}
apu-va
5
445
Vastaukset 5
- Höpö.
Minun tietääkseni Mozillan lisäksi on enemmänkin kuin yksi selain.
Sinänsä hassu juttu että Moz (ja ainakin Opera myös) näyttää sen noin. Ongelman saa ratkaistua ainakin siten, että antaa boxille saman korkeuden kuin siihen laitettavalle kuvalle. Ja jos leveyden antaa kans niin box pysyy leveyssuunnassakin kuvan kokoisena.- gigigi
Joo niin onhan niitä muitakin selaimia...Sivuja tehdessä testaan yleensä vaan mozillaa ja IE:tä.
En haluaisi antaa laatikolle pituutta siksi, että halusin erottaa php:n avulla rakenteen ja sisällön omiin tiedostoihin...Eli yritän laittaa sellaisia css määrityksiä, että sisällöstä riippumatta laatikko näyttäisi siltä kun haluan, olipa siinä kuvaa tai tekstiä. Mutta pitää varmaan sitten tehdä vähän eri tavalla.
Minä kun ajattelin, että tässä on taas joku tosi yksinkertainen ratkaisu, jota en vaan keksi...mutta ei sitten varmaan ole jos Höpökään ei tiedä. gigigi kirjoitti:
Joo niin onhan niitä muitakin selaimia...Sivuja tehdessä testaan yleensä vaan mozillaa ja IE:tä.
En haluaisi antaa laatikolle pituutta siksi, että halusin erottaa php:n avulla rakenteen ja sisällön omiin tiedostoihin...Eli yritän laittaa sellaisia css määrityksiä, että sisällöstä riippumatta laatikko näyttäisi siltä kun haluan, olipa siinä kuvaa tai tekstiä. Mutta pitää varmaan sitten tehdä vähän eri tavalla.
Minä kun ajattelin, että tässä on taas joku tosi yksinkertainen ratkaisu, jota en vaan keksi...mutta ei sitten varmaan ole jos Höpökään ei tiedä.Ilmeisesti yrität sanoa, että laatikon taustaväri ulottuu kuvan _alapuolelle_ eli laatikko on _korkeampi_ kuin kuva, vaikka kirjoitit alkuperäisessä viestissä, että se on _pitempi_ ja nytkin kirjoitat laatikon _pituudesta_. Kyllä suorakulmion pituus tarkoittaa normaalikielessä sen _leveyttä_ (width), ja toinen ulottuvuus on korkeus (height).
Muotoilusi "sisällöstä riippumatta laatikko näyttäisi siltä kun haluan, olipa siinä kuvaa tai tekstiä" on kaikessa hilpeydessäänkin - pitäisikö meidän lukea ajatuksiasi sen jälkeen, kun olemme itse rakentaneet testisivun, kun et viitsinyt kertoa URLia, ja lukea niitä vielä vastoin sitä, mitä kirjoitit - paradoksaalisen oikeaan osuva (vrt. sokea kana ja jyvä).
Kyse nimittäin on siitä, että Mozilla todellakin esittää pelkän kuvan sisältävän laatikon samalla tavalla kuin sellaisen, jossa on (myös) tekstiä. Lisävihje: mikä on vertical-align-ominaisuuden oletusarvo?
Kuva on Mozillan mielestä kuin erikoinen kirjain, ja se jököttää tekstin perusrivillä. Perusrivin alle selain varaa tilaa merkkien alapidennyksille. Huomaat tämän, jos kirjoitat kuvan viereen tekstiä, jossa on kirjaimia, joissa on alapidennyksiä (j, g, þ tms.).
Niinpä siistein ratkaisu _tähän_ ongelmaan lienee
#box img { vertical-align: bottom; }
Lohkon kuten div-elementin oletusleveys on auto eli koko käytettävissä oleva tila. Kyllä niin käy IE:lläkin. Olet tehnyt jotain, joka ei ilmene koodileikkeestä. Vihje: kertomalla URLin autat muita auttamaan sinua ja säästät kaikki noin kolmelta tyhjäkäyntikierrokselta keskustelussa.
Ja mitähän tarkoitat, että laatikko olisi kuvan levyinen? Silloinhan se jää tasan kuvan alle. Jos nyt kuitenkin haluat niin tehdä (koska kuvassa on läpinäkyvyyttä?), aseta CSS:ssä div-elementille sama leveys kuin kuvalla on, siis tyyliin .
Ja sitten muita vihjeitä, noin kymmenen ensin mieleen tullutta:
1) Opettele kirjoittamaan järjellinen otsikko kysymyksellesi.
2) Opettele kirjoittamaan (järjellinen) title-elementti jokaiselle HTML-dokumentille.
3) Älä leiki XHTML:llä, kun et kuitenkaan osaa. Käytä XHTML 4.01:tä.
4) Älä kirjoita lang-määritteitä, jos et viitsi kirjoittaa niihin oikeaa kieltä.
5) Älä unohda alt-määritettä. Edes testeistä.
6) Älä leiki värinnimillä. Esimerkiksi pink on standardoimaton. Käytä numerokoodeja ja värisuunnittelutyökaluja (avainsana: color picker).
7) Aseta background: ... mieluummin kuin background-color: ... ihan periaatteen vuoksi (tulet nimittäin näin asettaneeksi varmuuden vuoksi background-image: none).
8) Aseta color aina kun aseteta background-ominaisuudet, ja kääntäen. Pelkän kuvan sisältävä elementti ole poikkeus. Vihje: ks. vinkkiä 5.
9) Käytä yleensä mieluummin class- kuin id-määritettä, ellei ole varmaa, että tarvitsee viita vain yhteen elementtiin.- vois
olla luetun ymmärtäminen ennen viisasteluja..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661120
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42816- 69782
- 74738
- 149736
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37685- 64683
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78673Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m117578Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202576Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?12552Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19550- 52539
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115505- 90498
Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline114455YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25446Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65441Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .
Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi159441