Alajärvi mennyt pilalle :(

ei ennää turvallista oo missään ku saa kokoaja pelätä millo joku tulloo rautaputkien kans hakkalee tai muute vaa riehuun ja huumeetki lissääntyny kuulemma hirveesti. ei oo ennää pitkä kauas tällä menolla!!!
71467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kyllä niitä lestejä sielä silti piisaa

Äänestä

Tämä on ollut odotettavissa ja nähtävissä jo vaikka kuinka pitkän ajan takaa. Alajärvi on iät ja ajat ollut niin sisäänpäin lämpiävä lestadiolaisten päälle-päsmäröimä erilaisten nurkkakuntien kommuuni. Normaalin ihmisen siellä ei ole ollut hyvä elää enää pitkään aikaan.

Siihen kun lisätään näitten uskovaisten (lestadiolaisten lisäksi myös helluntalaisten) tynnyrissä kasvatettujen klooni-kopio pentujen vanheneminen ja se että näillä vanheneminen ei tarkoita viisastumista, vaan kurin poistuminen jättää sen vähänkin (joskus ehkä ollut vähän järkeä, paljon ei koskaan klooneilla) järjen naulakkoon niin sitten samanlaiset yksilöt kasautuu yhteen ja alkaa rautaputket heilumaan.

Sitten kun kylältä löytyy toinen samanlainen yhteisö jotka (lähes kaikki) käyttävät elämänsä työn-välttelyyn ja kaikenlaisen pahanteon aikaan saamiseen yhteiskunnan tuella. Se mikä tämä yhteisö on niin hevoskaupoista sen voi päätellä.

Lopulta Alajärvellä on alkanut tulemaan yhteen törmäyksiä näiden kahden yhteisön välillä. Niin kauan kun nämä törmäykset pysyy näiden kahden joukon välisinä ja ruumiit tulee siitä porukasta, niin ei ole hätää. Siitä hyötyy kaikki, mutta jos alkaa tulla ulkopuolisia uhreja, niin sitten asiaan on syytä puuttua. Toivottavasti pysyvät listimässä vain toisiaan

Äänestä
  • Jaa helluntailaiset vastaan lestatiolaiset, sekö se tappeluasetelma on?
    Ketä siinä helluntailaisten joukkueessa tappeloo?

    Äänestä

  • opettajata kirjoitti:

    Jaa helluntailaiset vastaan lestatiolaiset, sekö se tappeluasetelma on?
    Ketä siinä helluntailaisten joukkueessa tappeloo?

    Ei, kyllä nämä "uskovaisten" jälkikasvut on samalla puolella ja muutama muukin kylän nuori "toivo"!

    Äänestä

  • Osku3 kirjoitti:

    Ei, kyllä nämä "uskovaisten" jälkikasvut on samalla puolella ja muutama muukin kylän nuori "toivo"!

    Alkaa vähän muistuttaa USA:n tekopyhän raamattuvyöhykkeen pikkukaupunkia.

    Äänestä

  • Osku3 kirjoitti:

    Ei, kyllä nämä "uskovaisten" jälkikasvut on samalla puolella ja muutama muukin kylän nuori "toivo"!

    Uskonto ja sen ihannointi ovat sekoittaneet Alajärven totaalisesti!
    Hyvä asia one se että lapsia on tulossa (ja vielä paljon) mutta huono asia on näiden uskovaisten sekaantuminen kaupungin asioihin!
    Olemme siitä hyvästä maakunnassa *pieni* naurunaihe jopa!!

    Äänestä

on aina ollut pilalla! Älkää marisko!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alislainen kirjoitti:

ei ennää turvallista oo missään ku saa kokoaja pelätä millo joku tulloo rautaputkien kans hakkalee tai muute vaa riehuun ja huumeetki lissääntyny kuulemma hirveesti. ei oo ennää pitkä kauas tällä menolla!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu