Masturboinin sanotaan olevan syntiä.Raamatussa ei ole suoraa masturbointi kieltoa.Mikä siis tekee (miehen) masturboinnista synnin?
A)Aikomuksellinen "siemenen" hukkakäyttö(vrt. yöllinen siemensyöksy)?
B)Itsetarkoituksellinen mielihyvän haku?
C)Aistillisten mielikuvien (tai vain "kuvien") liittäminen toimintaan,kiihokkeen/mielihyvän lisäämiseksi?
D)Joku muu syy?
A)Aikomuksellinen "siemenen" hukkakäyttö(vrt. yöllinen siemensyöksy)?
B)Itsetarkoituksellinen mielihyvän haku?
C)Aistillisten mielikuvien (tai vain "kuvien") liittäminen toimintaan,kiihokkeen/mielihyvän lisäämiseksi?
D)Joku muu syy?
Vastaukset 17
Vanhimmat
A)Aikomuksellinen "siemenen" hukkakäyttö(vrt. yöllinen siemensyöksy)?
Ei ainakaan tämä, koska siemenneste vaihtuu jokatapauksessa, masturboi tai ei.
B)Itsetarkoituksellinen mielihyvän haku?
En ymmärrä mitä tällainen on, itse ainakin yritän olla "kunnolla".
Itse en ainakaan haluaisi tehdä niin kuin teen, ennemminkin huomaan, että näinkö tässä taas kävi.
C)Aistillisten mielikuvien (tai vain "kuvien") liittäminen toimintaan,kiihokkeen/mielihyvän lisäämiseksi?
Tämä on mielestäni syntiä.
D)Joku muu syy?
Jos selvästi jää koukkuun, niin silloihan "vapaus" on kaukana.
Sanoisinpa että se on tuo vaihtoehto C:
"Joka katsoo naista himoiten, on jo tehnyt mielessään huorin". Näin sanoi Jeesus.
Huorinteko on synti.
Valen
Syntiä se on ainakin avioliitossa, koska silloin petät; vaimoasi/miestäsi, eli olet haureellinen.
Jos tavasta tulee himo ja se saa määräysvallan
olet myös erossa Jumalasta. Kuitenkin terveyden kannalta miehillä säännöllinen suhhuutus on hyväksi eturauhasvaivoja/-syöpää vastaan.
Jokainen seksuaalinen ihminen masturboi jossakin vaiheessa elämäänsä, joten voidaan puhua myös luonnollisesta asiasta. Samalla voitaisiin kysyä
ovatko miesten erektiolääkkeet syntiä. Iän myötä erektiovaikeudet lisääntyvät ja sitähän voitaisiin
pitää " Jumalan Tahtona "
Muu syy D.... on syrjähyppy itsei kanssa kun rakastelet itsesi kanssa !! Jos sulla on puolisi niin olet mitä suurinta haureudentekijä !!!
Pääset vapaax kun otat Jeesus vastaan ja nnat Hänen sovitus työ tuhoa sun syylsyys että pääseet vapax !! Nimittäin Jeesuxen Veri riittää sullekin avuxi !!
Sanoinko jo että synti On aina syrjähyppy saatanan kanssa niin että olette kyllä kolmessa piirileikissä läsnä siinä masturbointileikkissä joka on kuoleman vakava leikki Ja synti!!
niin on varmaan kamalaa kun pitää pelätä koko ajan.
että jokainen nuori mies tai nainen oli uskossa tai ei niin masturboi. Sitä vain ei voi saarnapenkistä julistaa.
Ja jos ei uskalla niin ainakin ajatuksissaan joka myös on synti - kuulemma.
Oletko porton jäsen? Eroa portosta oman sielusi takia!!!
Rakastan erästä porttoa!
Kysymys on ihmisyyteen liittyvästä toiminnosta, joka sinällään ei tee kenestäkään enempää tai vähempää syntistä. Näin asia on kirkossamme jo pitkään nähtykin. Jos joku sanoo sen olevan syntiä, kannattaa epäillä ja harkita itse.
Samaa mieltä masturboinnista on kaikki tässä videossakin:
http://www.youtube.com/watch?v=MwGUvmUlVfI
Kimmo
D) eli jokin muu syy.
Itsetyydytys on homouden syntiä. Siinä mies
tyydyttää miestä.
Hassu mies/nainen. Toi on kyllä paras vaihtoehto. Homoiluun mielestäni tarvitaan kyllä kaksi olentoa. Mutta ihan miten vaan. =)
En osaa pitää itsetyydytystä syntinä, en miehen enkä naisen, paitsi jos se erottaa ihmisen Jumalasta, alkaa ohjailla elämää. Seksuaalisuus on Luojan antama lahja yksinäisellekin. Itsetyydytys on yksi tapa oppia tuntemaan itseään, henkisesti ja fyysisesti.
Joku nauttii hyvästä ruuasta, joku auringon lämmöstä, nauti sinä vastuullisesti seksuaalisuudestasi.
Me ollaan ns. helluntailainen pariskunta ja oltu uskossa jo vuosikymmeniä. Vaimo on lihonut muodottomaksi, piereksii ja kuorsaa yöllä, henki haisee ja varpaissa on jalkasientä eikä ole varmaan seksuaalisesti kiinnostava miehelleen. Eikä vaimoakaan mies kiinnosta, kun on aina väsynyt töiden jälkeen, pili muuttunut löysäksi rusinaksi, joka ei seiso kuin hetken ja päälaki on kaljuuntunut, räkämälli lentää suusta, hampaat on rikki ja keltaiset, jalkahiki löyhkää ja kevytviini maistuu, sekä TV:n tuijottelu. Mikä neuvoksi? Sitten kirkossa istumme aina tekemässä parannusta, mutta olemme todenneet, että muillakin on samoja ongelmia. Sovimme, että koska molemmilla on seksuaalisia haluja, eikä kumpikaan tahdo erota tai tehdä syrjähyppyjä toisten suuntaan, niin itsetyydytys on avioliitossamme sallittua, kunhan siitä ei tule terveydellistä haittaa eikä ohita normaalia elämänkulkua. Olemme tyytyväisiä. Sanoohan Raamattu, että puolisot voivat sopia keskenään asioista 1. Kor. 7:11
Se, että mikäli on avioliitossa niin raamatun mukaan miehen ruumis ei ole hänen omassa vallassaan vaan vaimon ja päinvastoin. Se on siksi, että seksuaalisuus on luotu niin, että sekä mies että nainen saa tyydytyksen. Muuten toinen voi joutua kiusatuksi. Sanoohan raamattu, että haureuden syntien välttämiseksi olkoon kullakin puolisonsa.
D) Vanhan testamentin kulttuurin tuntemuksen huutava puute. Kysehän oli leviraattiavioliitoista.